Пред очите на своите общински кметове и още стотици зрители в неделя, 10 март

В епичен двубой „Септември 98” от Тервел и „Устрем Д” завършиха 0:0 в село Дончево

В силно оспорван „мъжки” още в самото начало двубой влязоха футболистите и на двата отбора „Септември 98” от Тервел и домакините от „Устрем Д” на стадиона в село Дончево. Състезателите играха като на финал за купата на България до последната минута и само чудеса и вратарите опазиха вратите сухи, без гол, тази неделя, 10 март. Изглеждаше, че спортистите сякаш са излезли току-що от СПА-курорт с оригинални азиатски масажист(к)и, а не откъм края на добруджанската зима по родните си места. Допълнителен стимул за играчите бе присъствието в трибуните на кметовете на Тервел и община Добричка, в гостоприемната компания на местния кмет Димитър Стоилов. Вероятно играта вървеше на високи обороти и заради наближаващия в тези дни конгрес на Българския футболен съюз.

Футболистите на Тервел пристигнаха като фаворити, според класирането и наличието на своите водещи голмайстори сред първите в цялата Североизточна трета група. Стотици зрители, включително от близките области Шумен, Разград, Варна, Силистра и Търговище дойдоха да се насладят на хубава игра при чудесно време. Някои от запалянковците бяха пристигнали за сефте, с навигатор GPS (Джи-пи-ес), на най-прочутото футболно поле в необятната селска община Добричка, и не съжалиха изобщо за бития до сърцето на Добруджа път.

Положенията и пред двете врати се въртяха до гол и през второто полувреме. Рикошет на топката направо в ръцете на вече полегналия вратар на „Септември 98” му спаси мрежата от попадение около 75-ата минута. Тервелските спортисти се навиваха да вкарат гол на домакините на всяка цена и да се „докарат” на своя кмет, който е питал преди мача къде отива да ги гледа. Контраатаките на „Устрем Д” също даваха надежди за победно попадение. Повечето положения на гостите бяха умело и смело парирани от стража на домакините и защитниците пред него.

Към края на срещата поизнервените гости почнаха да правят и непредизвикани нарушения. При едно съсичане отзад срещу домакински играч без топка футболист от „Септември 98” получи червен картон и бе изгонен. Преди това съдията не забеляза как във въздушен двубой при удар с лакът в гърдите местен играч бе повален без въздух на терена. Обиграността и натренираността на гостуващия тим личеше, за разлика и баланс от преобладаващия сърцат дух на домакините. Те заслужиха одобрение и на многобройната публика от съседните общини и области.

Ако непредубеден зрител се заслуша в коментарите на вещите и верни фенове от Тервел/ско, то техният отбор се радва на особено внимание на местната кметска и общинска власт, че и далеч отвъд нея. При обсъждане по трибуните в Дончево на минали и бъдещи трансфери от и към „Септември 98”, като че ли негови играчи скоро ще заиграят не само в Русе и Търновско, но и в „Лудогорец”, някое ЦСКА, защо не и при извънземните като „Манчестър сити” и „Реал” – Мадрид. На бирен и шам фъстък, и слънчогледови семки „конски зъб” (и обикновени) всичко засега е възможно. С така показаните умения и воля за успех победи очакват и двата тима, и техните общински кметове. Присъствието на Соня Георгиева, кмет на общ.  Добричка, в началото на пролетния футболен сезон, обещава още по-добро представяне на отбора от селската община, играещ срещу именити градски и областни грандове като тези от Тервел, Русе, Варна, Разград и другаде.

16 март 2024 г., събота, 15:00 ч.

Спартак 1918 II (Варна) – Доростол (Силистра)

Черно море II (Варна) – Локомотив 2022 (Русе)

Светкавица (Търговище) – Рилци (Добрич)

Дунав от Русе II (Русе) – Лудогорец III (Разград)

Септември 98 (Тервел) – Фратрия (Бенковски)

17 март 2024 г., неделя, 15:00 ч.

Кубрат 2016 (Кубрат) – Устрем (Дончево)

Бенковски (Исперих) – почива

Черноломец 1919 (Попово) – почива

ТОДОР ПЕТРОВ С ШЕСТО МЯСТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА КУПА ПО ХВЪРЛЯНИЯ

Състезателят на СКЛА „Добрич” Тодор Петров се представи отлично на Европейската купа по хвърлянията в дисциплината тласкане на гюле. Състезанието се проведе в Лейрия, Португалия, а 19-годишният възпитаник на Галин Костадинов зае шесто място в надпреварата при младежите под 23 години, като в най-добрия си опит постигна 17.02 метра.

С този резултат добричлията остана на 1 сантиметър от петия в класирането – Джехте Вогел (Швейцария) – 17.03. Челната тройка оформиха Мухамет Рамадани (Косово) – 18.54, следван от Лукас Шобер (Германия) – 18.21, и Али Пекер (Турция) – 17.93.

Тодор Петров стана национален шампион на мъже в зала тази година с 18.01.

Съотборникът му Никола Михов участва в мятането на чук при мъжете и постигна 66.12 м, с което зае 11-о място в „Б“ финал, информира atletikabg.com.

АЛЕКС НИКОЛОВ С 18 ТОЧКИ, ЛУБЕ ПРЕД ОТПАДАНЕ ОТ 1/4-ФИНАЛНИТЕ ПЛЕЙОФИ

Националът Александър Николов и неговият Кучине Лубе (Чивитанова) са пред отпадане от 1/4-финалните плейофи на италианската Суперлига. Воденият от новия селекционер на България Джанлоренцо Бленджини тим допусна обрат и отстъпи като гост на Минт Веро Волей (Монца) с 1:3 (26:24, 18:25, 21:25, 20:25) във втората среща от 1/4-финала помежду им, играна в зала “Опикуад Арена”.

Така Лубе вече изостава с 0-2 победи в плейофната серия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Третият двубой между двата тима е в неделя (17 март) от 19,00 часа българско време в Чивитанова.

Алекс Николов игра стабилно цял мач за Лубе и стана най-резултатен с 18 точки (1 блок, 50% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане). Турският диагонал и национал Адис Лагумджия реализира 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

За тима на Монца над всички бе японецът Ран Такахаши също с 18 точки. Канадските национали Артър Шварц и Стивън Маар се отчетоха съответно с 14 и 12 точки. sportal.bg

ГРИГОР ДИМИТРОВ СПАЗИ “ТРАДИЦИЯТА” И СРАЗИ МАНАРИНО

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров постигна комфортна и рутинна победа с някои бляскави отигравания срещу 21-вия в световната ранглиста Адриан Манарино – 6:3, 6:3 за 81 минути игра, за да се класира на осминафиналите на “Мастърс”-а в Индиън Уелс. Гришо вече има пет победи в пет мача срещу този съперник, като в първия сет направи ранен пробив и довърши успешно започнатото за 37 минути. Във втората част топ ракетата ни осъществи два брейка, включително за приключване на мача.

След като се справи с Адриан Манарино и се класира за 1/8-финалите на “Мастърс”-а в Индиън Уелс, няколко часа по-късно Григор Димитров научи името и на следващия си съперник. А той ще е доста сериозен – руснакът Даниил Медведев. Световният №4 имаше тежък мач на 1/16-финалите. Той трябваше да играе три сета и над 2 часа и половина, за да сломи съпротивата на американеца Себастиан Корда. Медведев се наложи с 6:4, 5:7, 6:3.

Това ще бъде десети сблъсък между Димитров и Медведев. Досега статистиката е на страната на руснака, който има 6 победи, докато хасковлията е с 3 успеха. Психологическото предимство обаче би трябвало да е на страната на Гришо, който спечели последния мач помежду им. 32-годишният българин надви Медведев с 6:3, 6:7(4), 7:6(2) на турнира в Париж в края на миналата година. Преди това пък руснакът бе в серия от три поредни успеха над Димитров – два пъти във Виена (през 2022 и 2023 г.) и веднъж в Ротердам (2023 г.). Друг интересен факт е, че в последния им мач в Индиън Уелс през 2021 г. Григор печели с 4:6, 6:4, 6:3.

20-ГОДИШЕН ИТАЛИАНЕЦ ИЗХВЪРЛИ ДЖОКОВИЧ ОТ ИНДИЪН УЕЛС

Новак Джокович отпадна рано на турнира от сериите “Мастърс” 1000 в Индиън Уелс. Сърбинът бе победен от сравнително непознатия италианец Лука Нарди, който се наложи с 6:4, 3:6, 6:3. Срещата продължи близо 2 часа и половина.

Джокера започна мача стабилно и лесно спечели първите си две подавания, докато 20-годишният Нарди изпитваше затруднения на своите сервис-геймове. В 5-тия гейм обаче нещата се обърнаха и изведнъж играта на Ноле зацикли, а италианецът се възползва от първата си брейк точка в мача и проби подаването на сърбина за 3:2. След това Нарди не изпусна инициативата и затвори и сета в своя полза за 6:4.

Вторият сет започна с ранен пробив за Джокович, който поведе с 2:0, но още в следващия гейм Ноле също допусна да бъде пробит за 2:1. Решаващ се оказа шестият гейм, в който сърбинът за втори път проби подаването на съперника си за 4:2, след което довърши работата си и взе сета с 6:3, за да изравни резултата в мача.

В този момент очакванията бяха, че Джокович ще довърши опонента си в третия сет, но не се случи нищо подобно. Нарди показа сериозен характер и продължи да играе на високо ниво. Той пропусна три възможности за пробив във втория гейм, но в шестия получи нови два шанса и този път се възползва, за да поведе с 4:2. От този момент нататък за италианеца оставаше да спечели следващите си две подавания и той успя да го направи сравнително лесно, като така затвори и сета и мача в своя полза и записа една от най-големите победи в кариерата си до момента.

Този успех класира Нарди на 1/8-финалите в турнира, където той ще има за съперник американеца Томи Пол, който отстрани по пътя си Юго Юмбер. sportal.bg

РАМИ КИУАН ВЗЕ КВОТА ЗА ПАРИЖ 2024

Рами Киуан ще участва на Олимпийските игри в Париж. Силно представяне и нова убедителна победа осигури квота за национала на България за боксовия турнир на Игрите във френската столица през лятото. Той извоюва мястото си на ринга на най-големия спортен форум, след като спечели четвъртфиналния си мач в категория до 71 килограма от квалификациите в Бусто Арсицио (Италия).

Киуан показа пълния си потенциал в битката с бронзовия медалист от Световното първенство в Ташкент – Вандерсон де Оливейра. Двубоят беше много тежък, като българинът успя да наложи стила си с много движение и игра от дистанция. Бразилецът търсеше повече единични и тежки попадения, но защитата на Рами Киуан беше почти непробиваема и го изведе до успех с 4:1.

Победата означава дебют за 23-годишния Рами Киуан на олимпийски игри. Той е четвъртият български боксьор, който си гарантира място във френската столица до момента. Преди него това направиха Хавиер Ибаниес (57 кг), Станимира Петрова (54 кг) и Светлана Каменова (57 кг).

Добричлийката Златислава Чуканова не успя да вземе победа в категория до 50 килограма. Родната представителка напусна ринга с поражение с 0:5 (28:29, 28:28, 28:28, 28:29, 28:28) гласа срещу Айра Вийегас. Трима от съдиите дадоха равенство, но с предпочитание в посока на азиатката. Българката преследваше съперничката си из целия ринг, докато представителката на Филипините търсеше предимно контра игра, често използвайки нечисти прийоми. Чуканова даде максимума и изпрати съперничката си в нокдаун минута преди края, демонстрирайки силно представяне.

Златислава Чуканова ще има още един шанс да спечели квота за Париж 2024. Това ще се случи през май в Тайланд, когато е втората квалификация за Игрите във френската столица. sportal.bg

МЛАДИТЕ ВДЪХНОВИХА БАРСЕЛОНА ДА ЕЛИМИНИРА НАПОЛИ

Барселона отстрани Наполи и ще играе на четвъртфиналите в Шампионската лига. В реванша от осминафиналите първенецът на Испания се наложи с 3:1 на “Монтжуик” и след 1:1 в първата среща продължава напред. Попадения на Фермин Лопес (15’) и Жоао Кансело (17’) едно след друго дадоха добра основа за успех на домакините, но Амир Рахмани (30’) бързо върна интригата. След почивката и двата отбора имаха своите шансове, а в 80-ата минута резервата на Наполи Йеспер Линдстрьом пропусна да изравни отблизо. Каталунците веднага наказаха това и в 83-тата незабележимият до момента Роберт Левандовски подсигури класирането с трети гол.

За “блаугранас” това е първо достигане до тази фаза на Шампионската лига от 2020 година насам. Това обаче сега е и единственият шанс на тима на Чави за трофей. Тимът ще научи своя следващ съперник в петък.

Треньорът на Барса рискува и заложи от началото на младоци като Ламин Ямал (16 г.), Пау Кубарси (17 г.) и Фермин Лопес (20 г.), но този му ход се оправда. В течение на срещата Чави уцели и със смените, като появилият се от пейката капитан Сержи Роберто асистира за третия решаващ гол.

Гостите от Италия пък започнаха слабо, но после си върнаха увереността. Те натиснаха в началото на второто полувреме, но не след дълго като че ли отпаднаха физически. И малшансът беше с тях в края, което в крайна сметка доведе до отпадането. Минути преди началото на срещата президентът на Наполи Аурелио Де Лаурентис обяви, че ще даде над 10 млн. евро премия на своите футболисти при продължаване напред, но и това не помогна.

ДУЗПИ ПРАТИХА АРСЕНАЛ СРЕД ПОСЛЕДНИТЕ 8 В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Арсенал елиминира Порто след изпълнение на дузпи и за първи път от 14 години ще играе на четвъртфиналите в Шампионската лига. В редовното време “топчиите” се наложиха с 1:0 благодарение на точен изстрел на Леандро Тросар в 41-ата минута и изравниха общия резултат. В продълженията не се случи нищо интересно и победителят

Трябваше да се излъчи след изпълнение на дузпи. Арсенал спечели жребия и първи зад топката застана Йодегор, който хладнокръвно прати Диого Коща в обратния ъгъл. Пепе Акино също демонстрира здрави нерви и изравни. При вторите изпълнения Хавертц се разписа за Арсенал, а Вендел пропусна за Порто, след като уцели гредата. Букайо Сака доближи “топчиите” до четвъртфиналите, но Марко Груич запази шансовете на гостите. Деклан Райс също беше безпощаден при четвъртата дузпа за Арсенал. Тогава удари часът на Давид Рая. Испанският страж спаси удара на Галено и прати тима си в следващия кръг.

“Топчиите” не са били сред последните 8 в Шампионската лига от сезон 2009/10. Във всяко от следващите си 7 участия в надпреварата тимът отпадна именно на осминафиналите. Любопитен е и друг факт: само в един от предишните 10 случая, когато загуби първия мач, Арсенал продължи напред в елиминациите на Шампионската лига. Това се случи през същия сезон 2009/10, а съперникът беше… Порто.

В исторически план съперниците се бяха срещали общо 7 пъти в евротурнирите, като имаха по три победи и едно равенство, а головата разлика беше 12:5 в полза на Арсенал. Отборът от Северен Лондон спечели всяко от предишните си три домакинства срещу “драконите”, като вкара 11 гола и не допусна нито един.

Арсенал спечели жребия и първи зад топката застана Йодегор, който хладнокръвно прати Диого Коща в обратния ъгъл. Пепе Акино също демонстрира здрави нерви и изравни. При вторите изпълнения Хавертц се разписа за Арсенал, а Вендел пропусна за Порто, след като уцели гредата. Букайо Сака доближи “топчиите” до четвъртфиналите, но Марко Груич запази шансовете на гостите. Деклан Райс също беше безпощаден при четвъртата дузпа за Арсенал. Тогава удари часът на Давид рая. Испанският страж спаси удара на Галено и прати тима си в следващия кръг.