ДОБРУДЖА СПЕЧЕЛИ ТОЧКА ПРИ ГОСТУВАНЕТО СИ В РАЗГРАД

Отборът на Добруджа, който е в борбата за тройката във Втора футболна лига, завърши наравно 1:1 с дубъла на Лудогорец в мач от 20-ия кръг на първенството. Домакините от Разград откриха резултата чрез своя капитан Цветослав Петров след четвърт час игра. В 23-ата минута „жълто-зелените” възстановиха равенството чрез Преслав Йорданов. Бившият таран на ЦСКА стори това след точно изпълнение на наказателен удар.

Така добруджанци пропуснаха да се доближат на само три точки от третия Марек, който заема мястото, даващо право на бараж за efbet Лига. Младите момчета на Лудогорец пък пропуснаха да се отдалечат от зоната на изпадащите тимове, но ще имат още един шанс да сторят това до края на годината, тъй като след няколко дни ще домакинстват на Дунав в отложен двубой.

Във временното класиране Добруджа е на шесто място с 30 точки – след 8 победи, 6 равенства и 6 загуби. Първенството във втория ешелон ще бъде подновено на 17 февруари. В първия си официален мач за Новата година добричкият тим ще играе на стадион „Дружба” със Спартак (Плевен).

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СРАЗИ СВЕТКАВИЦА С 4:0

Септември (Тервел) надигра у дома Светкавица (Търговище) с 4:0 в отложена среща от 10-ия кръг на Североизточната трета лига. Домакините доминираха и можеха да бият с повече. Тодор Вълканов откри резултата от дузпа в 38-ата минута. През тази първа част Румен Николов уцели гредата. Кристиан Пешков удвои преднината на Септември четвърт час след почивката, а десетина минути по-късно Румен Николов направи резултата 3:0. В 84-ата минута Кристиян Пешков се разписа за втори път, а четири минути след това влезлият като резерва Дамян Петров тресна гредата.

Крайното класиране за есенния полусезон ще стане ясно в събота, когато ще се изиграят два отложени мача: Доростол (Силистра) – Лудогорец 1945 III (Разград) и Устрем (Дончево) – Фратрия (Бенковски, обл.Варна).

ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ БЕШЕ ИЗБРАН ЗА АТЛЕТ №1 НА СКЛА“ЧЕРНО МОРЕ-2005” – БАЛЧИК

Валентин Андреев за поредна година бе избран за №1 в класацията на десетте най-добри спортисти на СКЛА “Черно море-2005” – Балчик.

В традиционно топла атмосфера ръководството на атлетическия клуб връчи купи и плакети на спортисти, треньори и приятели. Наградата му бе връчена от кмета на Балчик Николай Ангелов.

ВЕЗЕНКОВ И САКРАМЕНТО СЧУПИХА КЛУБЕН РЕКОРД

Александър Везенков и съотборниците му от Сакраменто Кингс се поздравиха с 13-ата си победа през настоящия редовен сезон в НБА. Възпитаниците на старши треньора Майк Браун спечелиха домакинството си на Бруклин Нетс със 131:118 (26:18, 28:30, 44:37, 33:33) в “Голдън 1 Сентър” в Калифорния. “Кралете” пренаписаха историята си, след като отбелязаха цели 25 тройки в коша на “мрежите” и по този начин подобриха досегашния клубен рекорд от 23, поставен на 9 януари тази година срещу Орландо Меджик. Кингс стори това при солидна успеваемост от далечно разстояние – 56% при 25/45. По този начин Сакраменто се изкачва до петото място във временното класиране на Западната конференция с баланс от 13 победи и 8 загуби, докато Бруклин е на осмата позиция в Източната конференция с актив от 12 успеха и 10 поражения.

Двубоят не беше особено успешен за Везенков в нападение, който завърши срещата с 2 точки, 5 борби и 1 чадър при 1/4 стрелба за близо 11 минути на паркета. Българският национал имаше доста работа в защита, тъй като нападението на Бруклин се ориентираше към това да пробива през най-полезния играч в Евролигата за миналия сезон. Везенков се отличи с доста добри изяви в дефанзивен план, като на няколко пъти успешно попречи на гардовете Спенсър Динуиди и Кам Томас, които го атакуваха на мисмач, а веднъж блокира и Дей’Рон Шарп под коша.

Ди’Аарън Фокс поведе Сакраменто с 29 точки и 8 асистенции. Кийгън Мъри наниза 24, Малик Монк прибави 21 точки и 9 асистенции, Трей Лайлс бе полезен със 17 точки и 6 борби, Домантас Сабонис остана на асистенция от трипъл-дабъл с 15 точки, 16 борби и 9 завършващи подавания, а Харисън Барнс отбеляза 14 точки. Микел Бриджис бе най-резултатен за Бруклин с 22 точки, 5 борби и 5 асистенции.

ДЖОРДЖО КИЕЛИНИ ОБЯВИ КРАЯ НА СЛАВНАТА СИ ФУТБОЛНА КАРИЕРА

Легендарният защитник Джорджо Киелини официално сложи край на славната си футболна кариера. 39-годишният играч обяви решението си посредством публикация в социалните мрежи. „Това беше най-красивото и интензивно пътешествие в моя живот. Ти беше всичко за мен. С теб аз изминах уникален и незабравим път. Но сега е време да започна нови глави, да се изправя пред нови предизвикателства и да напиша още важни и вълнуващи страници от живота“, написа той към видео, показващо избрани моменти от дългата му кариера.

Киелини е сред най-великите и успешни защитници в историята на италианския футбол. Роденият в Пиза играч носи екипите на само четири отбора на клубно ниво. Той прави първите си стъпки в мъжкия футбол с юношеския си клуб Ливорно, за който записва 62 мача с 4 гола. През 2004-а преминава във Фиорентина и след 42 срещи с 3 попадения за „виолетовите“ само година по-късно е закупен от Ювентус. В „Старата госпожа“ Киелини прекарва цели 17 години, превръщайки се в един от най-големите символи на торинския гранд. За „бианконерите“ той записва внушителните 561 двубоя с 36 гола и 26 асистенции. С тях Джорджо печели 9 поредни титли в Серия “А”, добавяйки към тях по 5 Купи и Суперкупи на Италия. През последните си 4 сезона в Юве той е капитан на тима, а през лятото на 2022-ра напуска „Алианц Стейдиъм“, за да премине в Лос Анджелис ФК, където става шампион на САЩ още в първия си сезон в отбора. Миналата седмица ветеранът се размина с втора титла в Мейджър Лийг Сокър, губейки финалния плейоф за титлата със своя тим. Това се оказа и последният мач в неговата кариера.

Що се отнася до националния отбор, Киелини дебютира за Италия през 2004-а. Той не намира място в състава, който става световен шампион на Мондиал 2006. За сметка на това именно защитникът беше капитан на италианците, когато те триумфираха на Евро 2020. За него това бе втора европейска титла след тази с юношеския национален тим до 19 години през 2003-а. За мъжкия състав на своята родина Киелини изиграва цели 117 мача с 8 гола и 4 асистенции.

Очакванията са Киелини да остане във футбола и скоро да бъде назначен на ръководен пост в любимия си Ювентус.

АЛБЕРТ ПОПОВ Е “СПОРТИСТ НА СОФИЯ” ЗА ГОДИНАТА

Скиорът Алберт Попов е “Спортист на София” за 2023 година. Алпиецът е първият носител на званието в дебютното издание на анкетата. Слаломистът събра 29 т. и изпревари със 7 т. наредилата се на второ място сабльорка Йоана Илиева, а трета с общо 12 т. остана шахматистката Антоанета Стефанова.

Попов заслужи признанието с първия си подиум за Световната купа в алпийските ски. Той зае трето място на слалома в Палисейдс Тахо и завърши на 15-а позиция в крайното класиране за “Малкия кристален глобус” в дисциплината.

Йоана Илиева спечели бронз на сабя от Световното по фехтовка в Милано, което бе първи медал от такъв шампионат в историята на българската женска фехтовка, и стана европейска шампионка до 23 г. в Будапеща. Антоанета Стефанова бе капитан на шахматния тим на България, грабнал европейската отборна титла за жени в Будва (Черна гора).

В класирането следват Боряна Калейн (с два сребърни медала от Световното първенство по художествена гимнастика за жени във Валенсия и спечелена олимпийска квота за Париж 2024), Белослава Кръстева (с бронз на Световното по шахмат за девойки до 20 г. в Мексико сити и злато с отбора на България на Европейското за жени в Будва, Черна гора), Тервел Замфиров (световен шампион по сноуборд за младежи) и Александър Николов (заслужил сребро в италианското волейболно първенство с тима на „Кучине Лубе Чивитанова“, капитан на младежките национали, спечелили бронз на Световното в Италия).

Дебютното издание на анкетата бе организирано експериментално сред спортните журналисти, които са членове на Медийния съвет към Българския олимпийски комитет. Всеки от тях посочи своята тройка, като за първо място се даваха 5 т., за второ 3 и за трето 1 т.

Церемонията по награждаването ще се състои в сградата на Столична община на дата, съобразена със състезателната и тренировъчна програма на призьорите.

ШВЬОНТЕК ОТНОВО ОТЛИЧЕНА КАТО НОМЕР ЕДНО ПРЕЗ СЕЗОНА

Водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек беше обявена за тенисистка на годината на Женската тенис асоциация (WTA) за втори пореден сезон. Полякинята спечели Откритото първенство на Франция за трети път, за да увеличи титлите си от Големия шлем до четири, и завърши годината като шампионка на Финалите на WTA. Така тя си върна първото място в класацията, след като за кратко беше втора след Арина Сабаленка.

22-годишната Швьонтек, която има общо шест титли този сезон, стана първата, обявена за номер 1 на годината на WTA в последователни сезони след Серина Уилямс от 2012 до 2015 година.

Сторм Хънтър (Австралия) и Елизе Мертенс (Белгия) са номер 1 на двойки, китайката Чжън Цинвън беше обявена за най-прогресираща тенисистка, докато рускинята Мира Андреева спечели наградата за най-добра млада състезателка на годината.

Елина Свитолина, която се завърна към тениса през април след почивка по майчинство, също беше отличена, след като достигна четвъртфиналите на “Ролан Гарос” и изравни най-добрия си резултат от Големия шлем, като стигна до полуфиналите на “Уимбълдън”.

РЕКОРДЕН ГОЛ НА СЕРХИО РАМОС НЕ БЕ ДОСТАТЪЧЕН НА СЕВИЛЯ ЗА КЛАСИРАНЕ В ЛЮБИМАТА ЛИГА ЕВРОПА

Ланс победи с 2:1 Севиля в последен мач за двата тима в група “B” на Шампионската лига. Пжемислав Франковски откри за домакините от дузпа в 63-ата минута, а в 80-ата минута Серхио Рамос изравни също от 11-метров наказателен удар, който трябваше да бъде пребит. С това попадение легендарният бранител стана най-резултатният защитник в историята на Шампионската лига. Крайното 2:1 оформи Анжело Фулжини в шестата минута на продължението на редовното време. По този начин французите завършиха на трето място в групата и продължават в турнира Лига Европа, а Севиля този път няма да може да играе и да спечели любимия си турнир.

Мачът започна с натиск на играчите на Севиля, които бързо изпълниха няколко корнера пред вратата на домакините. При един от тях Серхио Рамос стреля с глава, но бе неточен. В 28-ата минута дойде най-чистото положение за андалусийците дотук в мача, когато Иван Ракитич пробва опасен далечен изстрел, но Брис Самба успя да избие с върха на пръстите си в ъглов удар.

Втората част бе далеч по-интересна откъм положения. В 58-ата минута Немяня Гудел центрира добре към Адриа Педроса, който с хубав удар от наказателното поле нацели напречната греда на Брис Самба. Две минути по-късно домакините получиха дузпа, след като Бубакари Сумаре фаулира Факундо Медина в наказателното поле на Севиля. Зад бялата точка застана Пжемислав Франковски, който не сгреши – 1:0 за Ланс. Севиля веднага реагира и натисна съперника си. В 69-ата минута опасен изстрел на Юсеф Ен-Несири бе отразен от Брис Самба. Шест минути по-късно обаче Факундо Медина фаулира мароканския нападател на андалусийците и реферът Феликс Цвайер отсъди нова дузпа, този път за гостите. Зад топката застана Серхио Рамос, чийто удар бе спасен от Брис Самба. След консултация с ВАР обаче се видя, че вратарят на Ланс е пристъпил пред голлинията и с двата си крака, а дузпата бе пребита. Този път Рамос изпълни хладнокръвно и изравни резултата – 1:1. С това попадение легендарният защитник се превърна в бранителя с най-много голове в историята на Шампионската лига – 17.

Севиля продължи да натиска съперника си, като в даденото от съдията 7-минутно продължение именно Серхио Рамос се озова в отлична позиция, но стреля в аут. Малко след това Ланс организира отлична контраатака, като Флориан Сотока намери резервата Анжело Фулжини, който останал очи в очи с Марко Дмитрович, подпечата победата на французите – 2:1. sportal.bg

ПСВ АЙНДХОВЕН ИЗМЪКНА ТОЧКА ОТ АРСЕНАЛ

ПСВ Айндховен и Арсенал завършиха наравно 1:1 в последен сблъсък от програмата на група „B” в Шампионската лига. По този начин и двата тима си осигуриха място в следващата фаза на турнира, като за домакините именно точката в този мач се оказа скъпоценна. “Артилеристите” си бяха осигурили първото място в групата още преди седмица. Едуард Нкетия (42’) откри резултата в полза на лондончани в края на първата част, но Йорбе Вертесен (50’) възстанови равенството и в крайна сметка класира своя тим.

Първата отлична възможност за откриване на резултата дойде в шестата минута, когато Малик Тилман изведе отлично Йохан Бакайоко отдясно, той надбяга Якоб Кивиор и на свой ред пусна успореден пас, но там с общи усилия Аарън Рамсдейл и Уилям Салиба успяха да блокиран Патрик ван Анхолт от това да нанесе завършващ удар. “Филипсите” пропуснаха нова добра възможност в 19-ата минута, когато Джордан Тезе центрира отдясно, Йорбе Вертесен изпревари Салиба и стреля с глава, но топката срещна дясната греда. Гостите от Арсенал опитваха да залагат на обичайния си стил с много подавания, което даде резултат малко преди изтичането на половин час игра, когато Мохамед Елнени с хубав удар на свой ред нацели гредата на противника. В 42-ата минута Седрик Соареш и Рийс Нелсън разиграха много добре на дясното крило, след което последният намери Еди Нкетия в добра позиция в наказателното поле и той показа отличен нюх на централен нападател, реализирайки точно до гредата за 0:1.

Момчетата на Петер Бош демонстрираха решимостта си бързо да стигнат до попадение още в самото начало на второто полувреме, когато осъществиха хубава атака, завършила с удар на нацелилия гредата малко по-рано в двубоя Йорбе Вертесен. Само минутка след това домакините се възползваха от изнеслия се в предни позиции тим на Арсенал и топка от центъра на терена намери Рикардо Пепи в свободна зона, той пък прати именно към отличилия се вече Вертесен, който с левия си крак реализира за 1:1.

Пред домакините се отвори отлична възможност за попадение в последната минута на редовното време след грешка на Габриел, който се размина с топката малко след централния кръг, тя отиде в краката на Гуус Тил, но ударът му премина покрай десния стълб на вратата. В последните секунди на добавеното време и играчите на Арсенал отправиха опасен удар в търсене на победата, но стражът на домакините запази равенството като краен резултат и в крайна сметка подсигури мястото на ПСВ в следващата фаза.