СПОРТНА ПАНОРАМА

0
275

ТОДОР ПЕТРОВ С НОРМАТИВ ЗА ЕВРОШАМПИОНАТА В ЙЕРУСАЛИМ

Тодор Петров от СКЛА Добрич спечели на гюле (6 кг) при юношите под 20 години на турнира „Коста Василев“ в Шабла, информира atletikabg. Възпитаникът на Галин Костадинов записа 18.00 м във втория си опит и 18.43 м в третия, с което покри нормата от 17.75 за участие в европейския шампионат за юноши и девойки под 20 години в Йерусалим, Израел, в началото на август.

Михаела Петкова  (КЛАСА) записа 49.98 за първото място на копие при жените и надделя над Лили Стойчева (Атлети, Хасково), която регистрира 42.20.

Анна-Мария Петкова (Атлетик, Хасково) е първа в две дисциплини – с 27.3 на 200 м и с 5.23 на скок дължина. Две първи места записа и Виктория Станчева (Супер спорт, Варна) в спринтовете – на 100 м с 12.1 и на 200 м с 25.9 при девойките под 18 години..

ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ ЗА ПЪРВИ ПЪТ С РЕЗУЛТАТ НАД 70 МЕТРА НА ЧУК

Многократният медалист от големи първенства при юношите Валентин Андреев (Черно море 2005, Балчик) реализира резултат над 70 метра на турнира „Дионисополис“ в Балчик на 30 април. Той подобри личния си рекорд още в първия опит със 70.65, а след това последва хвърляне от 70.25. В следващите три опита 21-годишният Андреев рискува за още по-добър резултат, но направи фаулове и се отказа от участие в последния шести кръг на състезанието. Негов подгласник стана Никола Михов (Добрич) с 67.16, а много близко до него на трето място завърши Живко Господинов (Добрич) – 66.85. С резултата си Валентин Андреев затвърди норматива за европейското първенство за младежи под 23 години, който е 65.50.

Другият силен резултат при мъжете бе на Деян Гемижев (Ивайло 93, Велико Търново), който спечели на диск с 57.33 пред Даниел Джахани (Черно море 2005, Балчик) – 47.92, и Марин Иванов (Черно море 2005, Балчик) – 45.94.

Сестрите на победителя на чук Валентин – близначките Симона и Теодора, които са родени през 2009 година, също записаха домакински победи в Балчик при момичетата под 16 години. Симона бе първа на диск с 27.66 м и втора на чук с 28.88. Страхотен резултат на чук за момичета под 16 години показа Теодора, която изпрати 3-килограмови уред на 51.48 м. atletikabg

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ ЛУДОГОРЕЦ-2, СТЕФАН СЛАВОВ ПОДАДЕ ОСТАВКА

Футболистите на Добруджа допуснаха осмата си загуба в първенството на Втора професионална лига. В среща от 28-ия кръг, проведена на стадион „Дружба”, те отстъпиха на Лудогорец-2 с 1:2. А след мача стана известно, че старши треньорът на „жълто-зелените” Стефан Славов е подал оставка.

Добруджанци започнаха силно и в 12-ата минута стражът на гостите Дамян Христов трябваше да вади топката от мрежата си. Попадението отбеляза Денислав Ангелов. За съжаление, домакините удържаха преднината си само десет минути. При първата си атака гостите получиха много спорна дузпа от главния съдия Венцислав Митрев. Бранимир Костадинов изпълни удара от бялата точка и не сгреши – 1:1. При този резултат завърши първото полувреме, а веднага след почивката, в 46-ата минута, разградчани отбелязаха втори гол, който им донесе трите точки. Тогава капитанът на Лудогорец-2 Цветослав Петров се възползва по най-добрия начин от неразбирателство в отбраната на домакините.

След този двубой Добруджа е на 12-о място в класирането с актив от 32 точки – само на една точка от зоната на изпадащите. Тепърва ще стане ясно кой ще води добричкия тим в следващия мач, който ще е в петък. Тогава в Добрич ще гостува отборът на Етър (Велико Търново), който е втори в класирането и се бори за влизане в елитната група.

14. Янтра 28 7   10  11  20:31   31
  15. Миньор 28 7   10  11  27:26   31

6 май 2023 г., събота, 18:00 ч.

Марица 1921 (Пловдив) – Витоша (Бистрица)

Дунав от Русе (Русе) – Спортист 2009 (Своге)

Спартак (Плевен) – Миньор (Перник)

6 май 2023 г., събота, 19:00 ч.

Созопол (Созопол) – Монтана 1921 (Монтана)

8 май 2023 г., понеделник, 18:00 ч.

Лудогорец II (Разград) – Крумовград (Крумовград)

Янтра 2019 (Габрово) – Ботев II (Пловдив)

Струмска слава (Радомир) – ЦСКА 1948 II (София)

УСТРЕМ (ДОНЧЕВО) СРАЗИ ВОЛОВ С ХЕТТРИК НА ВИКТОР ХРИСТОВ

Устрем (Дончево) надви у дома Волов (Шумен) с 4:1. Двубоят бе от 25-ия кръг на Североизточната трета лига. В герой на мача се превърна голмайсторът на домакините Виктор Христов, който се отличи с хеттрик. Той откри резултата в 12-ата минута след асистенция на Васко Боев. Двамата повториха същото в 38-ата минута. Съотборниците им Пламен Шестаков и Николай Илиев пропуснаха по една възможност до почивката. Малко след нея състезател на гостите докосна топката с ръка в наказателното поле и Виктор Христов вкара дузпата – 3:0. В 63-ата минута настана суматоха пред вратата на Устрем и Боян Димов реализира почетното попадение за гостите. Николай Илиев фиксира окончателното 4:1 с гол от фаул в последните секунди на срещата.

В друг мач от кръга борещият се за първото място Септември и Рилци (Добрич) завършиха наравно 1:1. Този резултат направи задачата на домакините доста по-трудна в преследването на лидера Черноморец (Балчик). Мартин Кирилов пропусна да открие резултата в средата на първото полувреме. Стори го обаче в последните секунди преди почивката, когато след пробив Дейвид Венциславов му подаде. Дотогава тервелци също имаха шансове, но Кристиан Пешков отправи слаб удар с глава, а Румен Николов не успя да реализира. Именно той обаче изравни резултата с глава. Това се случи в 49-ата минута, когато от фаул центрира Димитър Михалев. После Мартин Кирилов имаше пак възможност, но не се възползва. Накрая Стефан Стефанов уцели добричкия вратар вместо мрежата зад него.

СИЛЕН МАТЕЙ КАЗИЙСКИ С 22 ТОЧКИ, ТРЕНТО УДАРИ ЛУБЕ ВЪВ ФИНАЛ №1 В ИТАЛИЯ

Българската волейболна суперзвезда Матей Казийски и неговият Итас (Тренто) започнаха повече от отлично във финалния плейоф в италианската Суперлига. Казийски и компания удариха у дома настоящия шампион Кучине Лубе (Чивитанова), с национала Александър Николов в състава, с 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:17) в мач №1 от финала помежду им, игран в пълната с близо 4000 зрители зала “БиЕлЕм Груп Арена”. По този начин Тренто поведе във финалната серия с 1-0 победи. Във финала отнво се играе до 3 успеха от 5 мача. Втората среща между двата тима е в четвъртък (4 май) от 21,30 часа българско време в залата на Лубе.

Матей Казийски изигра нов силен мач за Тренто и бе над всички с 22 точки (3 блока, 1 ас и 51% успеваемост в атака). Алесандро Микиелето добави още 17 точки (1 блок, 1 ас, 60% успеваемост в атака) за успеха.

От другата страна Алекс Николов също бе на отлично ниво за Лубе и стана най-резултатен с 20 точки. Звездата Иван Зайцев и Марлон Янт Ерера завършиха с по 14 точки.

ПУСКАТ ДЖОКОВИЧ НА US OPEN

Световният номер едно в тениса Новак Джокович ще може да играе на Откритото първенство на САЩ тази година, след като правителството на страната оповести, че ще прекрати изискването за задължителна ваксинация срещу КОВИД-19 за пътуващите с международни полети, считано от 11 май, съобщи Ройтерс.

Джокович, един от най-известните спортисти, неваксинирани срещу КОВИД-19, пропусна Откритото първенство на САЩ през 2022 година поради нежеланието да си постави ваксина срещу коронавируса. 35-годишният сърбин не можа да влезе в страната тази година, след като неуспешно подаде молба до правителството на САЩ за специално разрешение да играе на Мастърс турнирите в Индиън Уелс и Маями.

Джокович пропусна миналогодишното Открито първенство на Австралия и беше депортиран от страната поради статуса и каза, че предпочита да пропусне турнири от Големия шлем, вместо да се ваксинира срещу КОВИД.

Сърбинът спечели три от своите 22 големи титли на US Open. Тазгодишното издание на турнира ще се проведе от 28 август до 10 септември. sportal.bg

НЕФТОХИМИК ПРЕЧУПИ ХЕБЪР И Е НОВИЯТ ШАМПИОН НА БЪЛГАРИЯ

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) е новият волейболен шампион на България. Момчетата на треньора Атанас Петров детронираха вече бившия носител на титлата Хебър (Пазарджик), след като надделяха изключително драматично у дома с 3:2 (25:17, 25:23, 21:25, 22:25, 15:12) в решаващия мач №5 от финалния плейоф в efbet Супер Волей, игран в препълнената зала “Младост” в Бургас. Така Нефтохимик успя да спечели финалната серия с 3-2 победи и взе реванш за загубените финали от Хебър през 2021 и 2022 година. Бургазлии печелят титлата на България за 6-и път в историята си след 2007, 2017, 2018, 2019 и 2020 година. Те ще играят и в най-силния европейски клубен турнир през следващия сезон – Шампионската лига за мъже.

От друга страна, Хебър изпусна страхотна възможност да запише златен требъл за втора поредна година и остана със сребърните медали от шампионата за трети път след 2019 и 2020 година.

Страхотен мач за Нефтохимик изигра Калоян Балабанов, който заби 26 точки. Аксел Трухчев и Матей Михайлович добавиха по 19 точки за успеха.

За тима на Хебър Джулио Саби реализира 22 точки. Якопо Масари и Тодор Алексиев се отчетоха с 15 и 12 точки.