СПОРТНА ПАНОРАМА

0
300

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) С ОЧАКВАНА ПОБЕДА

Отборът на Септември (Тервел) надви Спортист с 2:0 в Генерал Тошево. Двубоят бе от 24-ия кръг на Североизточната трета футболна лига. Гостите изковаха успеха за 18 минути през първото полувреме, а съперникът им завърши мача с намален състав, информира sportal.bg. Още в началните секунди Румен Николов пропусна да опъне мрежата на Спортист. Стори го обаче в 18-ата минута. Тогава съотборникът му Васил Добрев насочи с глава топката към противниковата мрежа, вратарят изби и с премерен удар Николов откри резултата. Скоро шут на играч от домакините беше спасен от вратаря на Септември. В 36-ата минута Николов беше спрян с нарушение и Денис Кадир вкара дузпата за окончателното 0:2. Кадир уцели и гредата в 70-ата минута. Влезлият като резерва Христо Станчев пък не подаде пред празната врата. Накрая играч на домакините удари фаулиралия го секунди преди това Генади Луго и беше отстранен с червен картон.

В друг мач от кръга в третия ешелон Рилци спечели с 2:1 срещу Черно море II (Варна) в Добрич. Варненци имаха превес до почивката, но Марин Петков и Серги Кешкерян пропуснаха да вкарат. Стори го обаче съотборникът им Дейвид Луканов от фаул половин час след началото на срещата. През второто полувреме играта беше накъсана. В 72-ата минута Дейвид Венциславов изравни от дузпа, а Михаил Михайлов направи обрата с попадение десетина минути преди края. След последния съдийски сигнал от варненския щаб изразиха недоволството си от съдийството, особено през втората част. Домакините пък имаха претенции за неотсъдена дузпа през първото полувреме.

29 април 2023 г., събота, 16:00 ч.

Доростол (Силистра) – Ботев (Нови пазар)

Светкавица (Търговище) – Спартак 1918 II (Варна)

Септември 98 (Тервел) – Рилци (Добрич)

Черно море II (Варна) – Черноморец (Балчик)

30 април 2023 г., неделя, 16:00 ч.

Устрем (Дончево) – Волов (Шумен)

Локомотив (Русе) – Черноломец 1919 (Попово)

Лудогорец III (Рз) – Спортист 2011 (Г. Тошево)

Дунав от Русе II (Русе) – почива

ЛУДОГОРЕЦ ПРЕВЗЕ “ТИЧА” И ДОКОСВА ФИНАЛА

Лудогорец спечели с 2:1 гостуването си на Черно море в първия полуфинален двубой помежду им от турнира Sesame Купа на България. Реваншът е на 11 май в Разград.

Двата отбора влязоха в мача без всякакво дебнене и бавене. Още в самото начало Нонато шутира, но Иван Дюлгеров улови топката. Скоро след това бразилецът подаде технично към Кирил Десподов, който прати топката към мрежата на “моряците”, но Дюлгеров реагира отлично и спаси. В 14-ата минута домакините удариха първи в двубоя. Александър Василев стреля, вратарят на Лудогорец Симон Слуга отби и Алекс Фернандес откри резултата с удар отблизо – 1:0 за Черно море. Отговорът на гостите от Разград не закъсня. След 180 секунди Десподов слаломира в наказателното поле на Морето, след което нанесе удар, но Иван Дюлгеров отби. Топката попадна у Нонато, който намери долния десен ъгъл и изравни резултата. В 34-ата минута Лудогорец постигна обрат. Кирил Десподов изпълни свободен удар и Игор Пластун засече топката в мрежата на “моряците” – 2:1 за хората на Ивайло Петев.

Малко след началото на второто полувреме Илиан Илиев и неговите футболисти имаха претенции за 11-метров наказателен удар. Васил Панайотов открадна топката от краката на Игор Пластун в пеналтерията пред Симон Слуга, след което последва съприкосновение между двамата и капитанът на домакините падна на тревата. Главният съдия Волен Чинков обаче прецени, че няма основание да посочи бялата точка, а впоследствие не получи и сигнал от VAR. В 56-ата минута и от Лудогорец поискаха дузпа – за игра с ръка в наказателното поле на Александър Василев, но Чинков и VAR не видяха умисъл в действията му и реферът отново даде знак играта да продължи.

С напредване на времето играта загуби сериозно от блясъка си. В 83-ата минута Стефан Велев от домакините спъна в гръб Кайо Видал от Лудогорец в центъра на терена. Чинков показа жълт картон на бившия полузащитник на Левски, Берое и Славия, но след като прегледа ситуацията на VAR-монитора, арбитърът промени първоначалното си решение и показа червен картон. Така “моряците” останаха с един по-малко на игрището.

До края пред двете врати липсваха чисти положения и срещата завърши при 2:1 за гостуващия състав. Така Лудогорец направи крачка към финала на състезанието, който би бил първи за “орлите” след 2017 г. Същевременно “моряците” ще трябва да търсят задължителен гол на реванша, за да вкарат двубоя в Разград поне в продължения.

БОРИМИРОВ Е НОВИЯТ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА ЛЕВСКИ

От Левски обявиха официално промените в ръководството си. На заседание на Надзорния съвет на “сините” Даниел Боримиров бе избран за временен изпълнителен директор. Той заменя на поста Ивайло Ивков, който напусна клуба след Общото събрание на 6 април.

В новия Управителен съвет бяха избрани Христо Йовов и адвокат Борислав Георгиев, които идват на местата на Ивайло Ивков и Радослав Разпопов.

Даниел Боримиров запазва качеството си и на председател на Управителния съвет на „ПФК Левски“. Той е роден на 15 януари 1970 година във Видин, започва кариерата си в Бдин през 1987 година. През 1990 година е привлечен в Левски и до 1995 година вкарва 52 гола. През лятото на 1995 година преминава в немския Мюнхен 1860. Там играе 8 сезона и половина и записва 231 мача в Бундеслигата.

През пролетта на 2004 година се завръща в Левски. През 2005 година печели приза „Футболист на футболистите“. Помага на отбора да достигне ¼-финал за Купата на УЕФА и да влезе в груповата фаза на Шампионската лига. В паметния осминафинал срещу Удинезе за Купата на УЕфА през 2006 г. вкарва изключително важния изравнителен гол и помага за победата с 2:1, с който италианският отбор е елиминиран, а Левски за пети път в историята си достигна до четвъртфинал в евротурнирите. Приключва богатата си кариера след края на сезон 2007/08 година. Петкратен шампион на България (1993, 1994, 1995, 2006 и 2007 година), петкратен носител на Купата на България (1991, 1992, 1994, 2005 и 2007 година) и двукратен носител на Суперкупата на България (2005 и 2007 година). С екипа на Левски записва общо 297 мача с 86 гола.

За националния отбор на България дебютира на 18 февруари 1993 година, изигравайки 70 мача с 5 отбелязани гола. Участник е на две Световни първенства (1994 – 4 мача/1 гол, 1998 – 3/0) и на две Европейски първенства (1996 – 3/0, и 2004 – 1/0). Бронзов медалист от САЩ 1994 година. Последния си мач за България изиграва през 2005 година.

В ПСЖ ВЕЧЕ ПЛАНИРАТ БЪДЕЩЕТО СИ БЕЗ МЕСИ

Лионел Меси ще напусне Пари Сен Жермен след края на сезона, съобщава вестник “Льо Паризиен”. Ръководството на френския шампион вече планира бъдеще без 35-годишния аржентинец, пише още изданието. Преговорите с Меси са се провалили поради факта, че той иска твърде много пари. Настоящото споразумение между двете страни изтича през лятото на 2023 година.

Меси е в Пари Сен Жермен в последните близо 24 месеца. През настоящия сезон той има 36 мача за отбора във всички турнири, като отбеляза 20 гола и направи 19 асистенции.

Очаква се Меси да се завърне в Барселона, където изкара почти цялата си професионална кариера. sportal.bg

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ И ТРЕНТО НА ФИНАЛ В ИТАЛИЯ

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Итас (Тренто) се класираха за големия финал в италианската Суперлига. Казийски и компания направиха обрат и се наложиха у дома над Газ Сейлс Блуенерджи (Пиаченца) с 3:1 (18:25, 25:20, 25:17, 25:19) в решаващия мач №5 от полуфинала помежду им, игран пред над 3500 зрители в зала “БиЕлЕм Груп Арена”. По този начин трентинци спечелиха полуфиналната серия с 3-2 победи и се класираха за финала за първи път от далечната вече 2015 година, когато спечелиха и последната си титла засега. До момента Тренто има 4 титли от 8 изиграни финала.

На финала момчетата на Анджело Лоренцети ги очаква действащият шампион Кучине Лубе (Чивитанова), с Александър Николов в състава, който успя да елиминира на полуфиналите Алианц (Милано) също след 3-2 победи в серията. Във финалната серия отново ще се играе до 3 успеха от 5 мача. Първата среща между двата тима ще бъде в понеделник (1 май) от 19,15 часа българско време в Тренто.

Матей Казийски игра стабилно цял мач и стана втори по резултатност с 11 точки (2 аса и 45% успеваемост в атака), с колкото завърши и Марко Подрасчанин (4 блока и 64% успеваемост в атака). Най-полезен за Тренто пък бе Алесандро Микиелето с 14 точки. За тима на Пиаченца Юри Романо реализира 17 точки, а Рикардо Лукарели се отчете с още 12 точки.

ЧЕТИРИ ГОЛА НА ФЕНОМЕНАЛНИЯ ВАЛЕНТИН КАСТЕЙЯНОС УНИЖИХА РЕАЛ (МАДРИД)

Жирона победи Реал (Мадрид) с 4:2 в исторически мач от междинния 31-ви кръг на Ла Лига. Изумително представяне за домакините направи аржентинският нападател Валентин “Тати” Кастейянос (12′, 24′, 46′ и 62′), който вкара и четирите гола за отбора си, а за Кралския клуб се разписаха Винисиус (34′ ) и Лукас Васкес (85′).

Още в първата минута гостите имаха добра възможност да се разпишат. Лука Модрич навлезе опасно и пусна успореден пас на вратата на Жирона, където Родриго отправи изстрел, който обаче бе избит от защитник. В 6-ата минута опасен далечен шут на Феде Валверде също бе избит от стража на домакините. Жирона вкара още при първата си ситуация в мача. Каталунският тим направи добра атака, при която Мигел Гутиерес получи кълбото в наказателното поле на Реал, след което “копна” технично топката за Валентин Кастейянос, който отблизо простреля с глава Лунин и в 12-ата минута откри резултата – 1:0 за Жирона. В 24-ата минута силно изритана топката от Арнау Мартинес стигна до Валентин Кастейянос, който надбяга Едер Милитао и промуши топката между краката на Лунин за втория си гол в мача – 2:0 за домакините. В 28-ата минута дойде нова грешка в защитата на Реал – Милитао и Начо се сблъскаха, но Виктор Циганков не успя да се възползва след шут от воле. Шест минути по-късно тимът на Анчелоти намали резултата. Марко Асенсио центрира чудесно и Винисиус отбеляза с глава от непосредствена близост вкара за 2:1. При този резултат приключи и първата част.

Второто полувреме започна взривно. Още в 46-ата минута Ян Коуто центрира отдясно и Валентин Кастейянос бе безпощаден за трети път, като отбеляза с десния крак за 3:1 и оформи своя хеттрик. Кошмарът за мадридчани обаче не спря дотук. В 64-ата минута Арнау Мартинес центрира добре и обичайният заподозрян Кастейянос заби с глава четвъртия си гол в мача. С това той записа феноменално постижение, след като в ХХI век няма друг футболист, който е отбелязвал четири гола на Реал в един мач от Ла Лига. Все пак гостите успяха да направят загубата си малко по-почетна, след като Винисиус проби добре и подаде на резервата Лукас Васкес, който реализира за 2:4 в 85-ата минута.