РАДОСЛАВ ТОДОРОВ СПЕЧЕЛИ МЕДАЛ ЗА БЪЛГАРИЯ
Добричлията Радослав Тодоров представи отлично България на състезанието Мултинейшънъл в Сърбия, което е със статут на Европейско първенство по плуване за юноши и девойки. В надпреварата участваха най-добрите плувци от 16 държави от Източна и Северна Европа. След 30-годишното прекъсване състезател на добрички клуб по плуване имаше честта да бъде част от националния отбор на България за юноши. Нещо повече,  Радослав Тодоров от СКПС „Добруджа“ с треньор Иван Иванов завоюва бронзов медал с щафетата 4х200 м свободен стил при юношите до 15-16 години. Участието във всички дисциплини бе с квоти на база покрит норматив.
Щафетата на България в дисциплината 4х200 метра свободен стил се класира на трето място с национален рекорд, като голяма услуга за този успех има именно Радослав Тодоров. Възпитаникът на треньора Иван Иванов бе с четвъртото най-добро време сред всички участници. Освен това добричлията зае престижното 11-о място на 100 м свободен стил индивидуално.
ДОБРУДЖА И ДУНАВ (РУСЕ) НЕ НАМЕРИХА ПЪТ КЪМ ГОЛА
Отборите на Добруджа и Дунав (Русе) не успяха да се победят и завършиха 0:0 в двубой от 24-ия кръг на Втора професионална футболна лига, игран на стадион „Дружба” в Добрич. Домакините бяха по-опасните в двубоя и може да съжаляват повече, че изпуснаха трите точки.
Добруджанци започнаха силно и създадоха добри положения, но грешаха в завършващата фаза на атаката. „Жълто-зелените” бяха близо до откриване на резултата в 35-ата минута. Тогава Денислав Ангелов излезе сам срещу стража на гостите, подаде топката към Мартин Милушев, който от чиста позиция прати кълбото в аут. При ответната атака русенци пък бяха близо до гола, но французинът Юго Комано не успя да преодолее вратаря на Добруджа.
След почивката играта се водеше предимно в централната част на терена и нападателите на двата тима рядко стигаха до стрелкови позиции. В 81-ата минута Денислав Ангелов с глава насочи топката към вратата на гостите, но защитник на Дунав успя да избие топката от голлинията.
В крайна сметка мачът завърши при нулево равенство, а със спечелената точка добричкият тим има вече 28 точки в актива си и заема 11-о място в таблицата с класирането. В следващия кръг Добруджа ще гостува на Марица 1921 (Пловдив), който е десети в подреждането с 32 точки. Мачът е в събота, 8 април, от 17:00 часа.
14. Струмска слава       24    6      10    8        22:31       28
15. Миньор (П)       24    6      8      10    24:22        26
8 април 2023 г., събота, 17:00 ч.
Марица 1921 (Пловдив) – Добруджа 1919 (Добрич)
Литекс (Ловеч) – Ботев II (Пловдив)
Спартак (Плевен) – Монтана 1921 (Монтана)
Струмска слава (Радомир) – Витоша (Бистрица)
Миньор (Перник) – Беласица (Петрич)
9 април 2023 г., неделя, 17:00 ч.
Созопол (Созопол) – Лудогорец II (Разград)
11 април 2023 г., вторник, 17:00 ч.
ЦСКА 1948 II (София) – Спортист 2009 (Своге)
ЧЕТИРИ ТИТЛИ ЗА СТИЛИЯНА НИКОЛОВА ОТ СВЕТОВНАТА КУПА ПО ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА
Българската грация Стилияна Николова се представи отлично на Световната купа по художествена гимнастика в София. Тя беше над всички и спечели четири титли. След като в събота триумфира в многобоя, в неделя Стилияна грабна златото на топка, на обръч и на бухалки. Със съчетанието си с бухалки заслужи оценка 34.000 от съдиите и безапелационно стана първа. Победата за България бе двойна, тъй като другата ни представителка в индивидуалното – Ева Брезалиева, спечели сребърния медал с 32.700. Топ 3 допълни италианката София Рафаели с 32.150.
Във финала на лента Николова остана на половин десета от пети медал. Тя допусна някои неточности и получи оценка 30.600, докато на трето място завърши бразилката Барбара Домингос с 30.650. Победителка стана Тахмина Икромова от Узбекистан с 30.900, а втора финишира казахстанката Ежания Таниева.
По този начин Николова завърши Световната купа с четири титли от пет дисциплини, докато Брезалиева спечели един сребърен медал и завърши на шеста позиция в многобоя.
България завърши с общо шест медала (пет златни и един сребърен) на Световната купа по художествена гимнастика, която завърши в неделя в “Арена София”. При ансамблите гимнастичките на България – Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова, спечелиха златните медали в многобоя.
На Световната купа в София участваха 12 ансамбъла и близо 50 индивидуални гимнастички от над 40 държави.
МАН СИТИ ОСТАНА В БИТКАТА ЗА ТИТЛАТА СЛЕД УСПЕХ НАД ЛИВЪРПУЛ С 4:1
Манчестър Сити спечели голямото дерби от 29-ия кръг на Премиър лийг срещу Ливърпул, след като надигра с 4:1 големия си съперник от последните години. Мърсисайдци поведоха на „Етихад“ с гол на Мохамед Салах (17′), но десет минути след това Хулиан Алварес изравни. Първото полувреме продължи да бъде много интересно. Шампионите атакуваха по-масирано и създаваха положения, но и контраатаките на Ливърпул бяха много опасни и Салах тормозеше отбраната на „гражданите“.
През второто полувреме обаче имаше само един отбор и това бяха шампионите. Частта стартира с ранен гол за Сити, реализиран от Кевин Де Бройне. След това мърсисайдци рухнаха, като бранителите в червено за пореден път не бяха на ниво. Илкай Гюндоган вкара трети гол още в 53-ата минута и на практика сложи край на интригата. Джак Грийлиш също се разписа, увенчавайки добрата си игра с гол.
Двубоят бе четвъртата среща между Манчестър Сити и Ливърпул през този сезон. Мърсисайдци спечелиха две от тях, след като триумфираха във финала за “Къмюнити Шийлд” и в първия мач за първенството. През декември обаче Манчестър Сити спечели с 3:2 на 1/8-финалите на Купата на Лигата.
БЛЕСТЯЩО НАЧАЛО ЗА БАЙЕРН ПРИ ТОМАС ТУХЕЛ
Байерн (Мюнхен) записа перфектен старт при новия си треньор Томас Тухел и излезе начело в Бундеслигата, след като срази досегашния лидер Борусия (Дортмунд) с 4:2 на своя терен в среща от 26-ия кръг. За пореден път на “Алианц Арена” голямото дерби на германския футбол се превърна в неравностойна битка, която “червените” печелят с лекота.
Куриозен автогол на вратаря на Дортмунд Грегор Кобел в 13-ата минута даде аванс на домакините. Пет по-късно Томас Мюлер удвои, а в 23-ата отново той покачи на 3:0. Кингсли Коман реализира четвъртото попадение за баварците в 50-ата минута. Гостите върнаха един гол чрез Емре Джан от дузпа в 72-ата минута, а в последната минута точен беше и Донийл Мален. Двата гола за Борусия обаче дойдоха, след като всичко отдавна беше ясно.
Това е девета поредна победа за Байерн над Борусия в Мюнхен в шампионата при голова разлика от 37:8. Преди този дуел футболистите в жълто-черно бяха в отлична серия в Бундеслигата от девет успеха в последните десет кръга, но този път нямаше и помен от това. Отделно домакините пропуснаха още поне четири-пет чисти положения.
С тази победа Байерн се превръща във фаворит за титлата, макар разликата с вестфалци да е само две точки. До края остават осем кръга, а мюнхенци ги очакват и битки в Шампионската лига. Отделно двата отбора все още са в турнира за Купата на Германия, където през идната седмица предстоят четвъртфинали.
АЛЕКС НИКОЛОВ ОЧАРОВА ИТАЛИЯ
Младият български национал Александър Николов очарова цяла Италия. 19-годишният български волейболист заби 22 точки (8 аса, 45% ефективност в атака, 29% позитивно и 62% позитивно посрещане) и имаше огромна заслуга шампионът Кучинс Лубе (Чивитанова) да обърне като гост УитЮ (Верона) с 3:1 (20:25, 25:23, 28:26, 26:24) в 1/4-финал №4, който се игра пред 5200 зрители в “Pala Agsm AIM” . Напълно заслужено Алекс Николов бе избран за MVP. Така Лубе изравни серията на 2-2 победи, след като след първите два мача изоставаше с 0-2 успеха. Кой от двата отбора ще се класира на полуфинал, ще стане ясно на 8 април, когото Лубе приема Верона в решаващия мач №5.
Ключов момент в мача бе краят на третата част, в която Верона поведе с 24:20 и имаше 4 геймбола. Марлон Янт Ерера заби 2 поредни аса за Лубе, а след това Иван Зайцев изравни резултата с мощна атака за 24:24. При следващите две разигравания Максим Сапожков и Рок Можич атакуваха в аут и Лубе спечели гейма с 26:24.
Алекс Николов и в този двубой игра отлично като диагонал на разпределителя и постигна 14 точки в атака от 31 вдигнати топки. На начален удар обаче игра изключително и заби 8 аса от 22 сервиса, като допусна само 4 грешки и записа 9 брейк точки. Все пак на младият български волейболист се наложи да посрещне 5 точки и записа 20% перфектно и 80% позитивно посрещане.
Звездата на Лубе Иван Зайцев за втори пореден мач игра като посрещач и добави 17 точки. Кубинецът Марлон Янт Ерера се отличи също със 17 точки. Националът Алекс Грозданов игра изключително силно цял мач за Верона и записа 7 точки (2 аса, 1 блок, 100% ефективност в атака). Българският централен блокировач изпълни 19 начални удара, от които постигна 2 аса и сгреши 3. Най-резултатен в мач стана малиецът Нумори Кейта с 25 точки. Бившият руски диагонал на родния Монтана Максим Сапожков добави 21 точки. Словенецът Рок Можич се отличи с 19 точки за водения от Радостин Стойчев тим.
МАКС ВЕРСТАПЕН СПЕЧЕЛИ СЛЕД ХАОСА В АВСТРАЛИЯ
Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен спечели Гран при на Австралия, трети кръг от шампионата за сезона. Това е негова втора победа за сезона, като в Гран при на Саудитска Арабия преди две седмици завърши на втора позиция. Това бе първа победа на Верстапен на пистата “Албърт Парк” в Мелбърн. Състезанието се проведе пред рекордните повече от 130 000 зрители.
В хаотичното състезание, спирано три пъти заради червен флаг, пилотът на “Ред Бул” завърши пред седемкратния световен шампион Луис Хамилтън (Великобритания) с “Мерцедес” и Фернандо Алонсо (Испания) с “Астън Мартин”. Четвърти завърши Карлос Сайнс (Испания) с “Ферари”, но заради наказание от 5 секунди за това, че удари Алонсо, той се смъкна извън зоната на точките – на 12-а позиция.