ЖУЛИЕН ГЕОРГИЕВ ОТБЕЛЯЗА 42 ТОЧКИ, НО ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ ЧЕРНО МОРЕ

Диагоналът Жулиен Георгиев отбеляза 42 точки, но въпреки това отборът на Добруджа 07 отстъпи драматично на Черно море (Варна) с 2:3 (25:27, 18:25, 32:30, 25:19, 13:15) в мач от 3-ия кръг на Efbet Супер Волей, игран в зала “Добротица”. Така варненци записаха първа победа за сезона, като с 2 загуби и 2 точки са на 10-о място във временното класиране. Добруджа пък продължава без победа до момента, като с 3 поредни загуби, но с 2 спечелени точки е на 11-а позиция. В следващия кръг Черно море гостува на Славия, а добричлии са гости на Пирин (Разлог). Срещите са съответно в сряда (2 ноември) и четвъртък (3 ноември) от 18,00 часа.

Изключително оспорван се оказа първият гейм, в който играчите на Черно море наложиха волята си след 27:25. После те грабнаха и следващата част с 25:18. Зрителите в зала “Добротица” се насладиха на волейбол от най-висока класа в третия гейм – 32:30 за Добруджа. За радост на домакинските фенове, състезателите на Данаил Милушев се върнаха в мача, взимайки и следващия гейм с 25:19, което доведе нещата до тайбрек. Черно море обаче показа по-здрави нерви в решителния гейм и записа победа след 15:13 и 3:2.

Най-полезен за Черно море стана Симеон Димитров с 22 точки, Норман Недков добави още 19 точки за успеха.

Съставът на Добруджа 07: Стефан Георгиев 3, Жулиен Георгиев 42, Златко Кьосев 20, Леон Тончев 7, Светослав Арнаудов 5, Александър Кордев 14 – Николай Тодоров-либеро (Дамян Огнянов 3, Георги Михалев, Николай Иванов 2, Мариян Наков).

МИЛИЦА МИРЧЕВА СПЕЧЕЛИ ПОЛУМАРАТОНА НА ПЛОВДИВ

Седмото издание на маратона на Пловдив се проведе само на дистанция 21.1 км на 30 октомври при идеални метеорологични условия. Тази година пълната маратонска дистанция не можа да бъде реализирана поради улични ремонти във втория по големина български град. Така на дистанция полумаратон (21.0975 км) се събраха всички регистрирани участници и завършиха 867 бегачи от няколко държави.

Националната рекордьорка на 10 000 м, полумаратон и маратон – добричлийката Милица Мирчева, която се състезава за СКЛА Атлет (Мездра), победи убедително при жените с време 1:14:24, като само седем мъже бяха по-бързи от нея. Нейна подгласничка стана балканската шампионка на маратон Маринела Нинева (Локомотив, Дряново) – 1:17:34, а трета завърши Симона Неделчева (Бегач, София) – 1:20:21, информира atletikabg.com. Милица спечели 1500 лв. за победата си, а Нинева – 1000 лв. от различните бонуси на състезанието. Неделчева пък си тръгна от Пловдив с 600 лв.

При мъжете тройката бе окупирана от африкански бегачи. Редуан Ноиуни (Мароко), който е победител в Софийския маратон през 2020-а, финишира първи с 1:06:04 пред сънародника си Хаджадж Ел Джибли – 1:07:28, и Исмаил Сенанджи (Уганда) – 1:10:21.

Най-бързите българи бяха Иван Попов – 1:10:32, Ивайло Вълев – 1:11:53, и Мирослав Спасов – 1:13:15. Месец преди да навърши 48 години, ветеранът Росен Лилов е седми в общото класиране и четвърти от българите с 1:13:53.

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ПАДНАХА И ОТ МОНТАНА

Футболистите на Добруджа записаха пета поредна загуба във Втора професионална лига. В среща от 15-ия кръг, проведена на стадион „Дружба” в Добрич, „жълто-зелените” загубиха с 0:1 от Монтана. През първото полувреме добричлии играха по-добре, но пропуснаха да поведат в резултата. В 31-ата минута Андриан Димитров навлезе в наказателното поле, излезе сам срещу вратаря, но вместо да стреля, реши да подава, и сгреши. Добруджанци създадоха още няколко добри атаки, но така и не можаха да се възползват от създадените ситуации и почивката дойде при нулево равенство.

През второто полувреме играта се водеше предимно в централната част на терена и нападателите рядко излизаха на стрелкови позиции. Единственото попадение падна в 78-ата минута, когато Мехди Уамри бе изведен на стрелкова позиция и с премерен удар прати топката в мрежата домакините.

След този неуспех Добруджа остава на последното място в класирането с актив от 12 точки – след 3 победи,     3 равенства и 9 загуби. В следващия кръг добричкият тим ще гостува на Витоша (Бистрица). Мачът е на 7 ноември, понеделник, от 14:30 часа.

11. Струмска слава 15 4      6      5      14:21       18
  12. Миньор (Пк) 15 4      5      6      17:16       17

5 ноември 2022 г., събота, 14:30 ч.

Етър ВТ (Велико Търново) – Ботев II (Пловдив)

Спортист 2009 (Своге) – Лудогорец II (Разград)

Беласица (Петрич) – Янтра 2019 (Габрово)

Миньор (Перник) – Созопол (Созопол)

Струмска слава (Радомир) – Дунав (Русе)

6 ноември 2022 г., неделя, 14:30 ч.

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Марица (Пловдив)

7 ноември 2022 г., понеделник, 14:30 ч.

Витоша (Бистрица) – Добруджа 1919 (Добрич)

7 ноември 2022 г., понеделник, 17:30 ч.

Монтана (Монтана) – Крумовград  – пряко по Диема спорт

МЕДВЕДЕВ СЕ НУЖДАЕШЕ ОТ ОБРАТ ЗА ТИТЛАТА ВЪВ ВИЕНА

Даниил Медведев се завърна в топ 3 на световната ранглиста след триумф в турнира от сериите АТР 500 във Виена. Руснакът осъществи обрат срещу Денис Шаповалов на финала – 4:6, 6:3, 6:2 и вдигна втори трофей през сезон 2022 след този в Лос Кабос (АТР 250) преди около два месеца.

За първи път в целия турнир Медведев, който елиминира на полуфиналите Григор Димитров с перфектен и безгрешен тенис, допусна пробив. Шаповалов, който играеше с познатата си изумителна агресия, но и невероятна точност на форхендите, стигна до ранен обрат в първия сет и до края му не позволи да изпусне инициативата. За съжаление на канадеца обаче и донякъде очаквано, с течение на двубоя тактиката му започна да продуцира все повече и повече непредизвикани грешки. Качеството на ретура му също се понижи в следващите два сета, а Медведев отново демонстрира качеството си на тенисист със страхотно “тенис IQ” и разчиташе брилянтно тактиката на съперника в хода на мача. В самия край се създаде напрежение, защото Шаповалов при изоставане с 1:5 спаси два мачбола на свой сервис, а после Медведев пропусна още два на своето подаване в деветия гейм. От петия път обаче с елегантна къса топка от основната линия руснакът сложи точка на финала.

Така шампионът от US Open 2021 вече има 5655 точки в актива си и се изкачва на трето място в световната ранглиста, изпреварвайки Каспер Рууд (5510). Втори е Рафаел Надал с 5810, а лидерът Карлос Алкарас е с 6730, като за всички гореспоменати предстоят още два турнира – “Мастърс”-а в Париж следващата седмица и Финалите на АТР. sportal.bg

РЕАЛ (МАДРИД) СЕ ИЗДЪНИ СРЕЩУ СЛАБАК

Реал (Мадрид) допусна неочаквана грешка на “Бернабеу”, завършвайки 1:1 срещу аутсайдера Жирона в мач от 12-ия кръг на Ла Лига. Тя идва дни след първата загуба на отбора за сезона изобщо. Винисиус Жуниор вкара дежурното си попадение в 70-ата минута, но десет по-късно Кристиан Стуани изравни от дузпа, която беше дискусионна. Независимо от това столичани пак са еднолично на върха с точка аванс пред Барселона.

“Белите” записаха един от неубедителните си двубои и дълго време не можеха да затруднят противника. Двата отбора удариха по една греда, а и гостите имаха шанс за втори гол. Важна роля в двубоя изигра и реферът Марио Мелеро Лопес. Той реши да не отстранява бранител на Жирона за спречкване с Винисиус, не призна попадение на Родриго в 89-ата минута, а малко след това изгони Тони Кроос за втори жълт картон. Недоволството на шампионите обаче главно е свързано с решението да се даде наказателен удар за Жирона. При въпросната ситуация топката срещна ръката на Асенсио.

ЮБИЛЕЕН ГОЛ НА РАШФОРД И БЛЕСТЯЩ ДЕ ХЕА ДОНЕСОХА УСПЕХ НА МАН ЮНАЙТЕД

Манчестър Юнайтед победи Уест Хам с 1:0 на “Олд Трафорд. Единственото попадение бе дело на Маркъс Рашфорд в 38-ата минута. За нападателя това бе гол номер 100 с екипа на “червените дяволи”. С успеха тимът на Ерик Тен Хаг изпревари Челси и се намира на пето място.

Наставникът на домакините пусна като титуляр Хари Магуайър, който замени контузения Рафаел Варан. Английският бранител бе в стартовия състав за мач от първенството за първи път от 13 август и излезе с капитанската лента. Кристиано Роналдо също бе титуляр, но не успя да се отличи.

Тимът на Тен Хаг имаше предимство от началото и владееше топката в големи периоди. Домакините отправиха и няколко удара, но те или не бяха точни, или не затрудниха Фабиански. Удар на Роналдо отиде право в ръцете на вратаря, а изстрел с глава на Рашфорд също завърши там. В 26-ата минута Керер изненада защитата на Ман Юнайтед и преодоля двама бранители, а след това пусна на Боуен. Неговият удар бе отразен от Де Хеа, но в ситуацията имаше и засада. “Чуковете” за известен период поизнесоха играта, но той бе последван от нов натиск на домакините. В 38-ата минута Рашфорд откри резултата. След отлично центриране на Ериксен нападателят изпревари Керер и с глава заби топката в мрежата.

След почивката Уест Хам вдигна нивото, но така и не успяваше да създаде положение пред Де Хеа. В играта на Ман Юнайтед също нямаше особен ритъм. С наближаването на края тимът на Дейвид Мойс направи опит да изнесе играта по-напред, но “червените дяволи” не позволяваха сериозни опасности пред вратата си. Центриране на Деклан Райс създаде известно напрежение, но Лисандро Мартинес изби. В 82-ата минута влезлият като резерва Микаел Антонио отправи мощен удар от дистанция, но Де Хеа се намеси решително. Секунди по-късно испанският вратар направи блестящо спасяване след удар с глава на Зума. Четири минути преди края на редовното време Ман Юнайтед можеше да реши всичко чрез две от резервите си. Центриране на Мактоменей бе засечено отлично от Фред с глава, а топката се удари в гредата. В добавеното време тимът на Тен Хаг трябваше да оцелява при две изключително опасни ситуации. При тях Магуайър се намеси решително във важен момент, а след това Де Хеа направи ново фантастично спасяване, този път след удар на Райс.

ТРОА ЗАТРУДНИ ПСЖ, НО НЕ СПРЯ МЕСИ

Пари Сен Жермен спечели домакинството си на Троа с 4:3, но тимът на Бруно Ирле създаде доста проблеми на шампиона на Франция. Гостите на два пъти повеждаха на “Парк де Пренс” с голове на Мама Балде в третата и 52-ата минута. Карлос Солер изравни през първото полувреме, а след почивката Лионел Меси демонстрира класата си. Аржентинецът изравни за 2:2 след страхотен удар от далечно разстояние. След това той изведе Неймар сам срещу вратаря с великолепно подаване и бразилецът се разписа. Килиан Мбапе вкара от дузпа за 4:2, но две минути преди края резервата Анте Палаверса върна интригата в мача.

Отборът на Кристоф Галтие записа осма победа в последните си девет мача в Лига 1 и е на върха с аванс от пет точки пред втория Ланс.