БЕРОЕ ИЗМЪКНА ДРАМАТИЧНА ПОБЕДА НАД ДОБРУДЖА В ДОБРИЧ

Волейболният отбор на Берое 2016 (Стара Загора) постигна едва 3-ата си победа от началото на сезона в Efbet Супер Волей. Играчите на Иван Тасев надделяха изключително трудно и драматично като гости на Добруджа 07 с 3:2 (25:23, 26:24, 11:25, 28:30, 15:13) в среща от междинния 19-и кръг, играна в зала “Добротица”.

Така старозагорци “се отлепиха” от предпоследното 15-о място и вече са 14-и с 3 победи, 16 загуби и 8 точки. Отборът на Добруджа 07 пък остава 10-и със 7 победи, 12 загуби и 23 точки. В следващия 20-и кръг Берое приема ЦСКА, докато добричлии са гости на Левски. И двата мача са в петък (11 март) от 18,00 часа. sportal.bg

МИРО ГРАДИНАРОВ ПОКОРИ ТАЙЛАНД

Добричлията Мирослав Градинаров покори Тайланд. След като напусна Нефтохимик 2010 и през декември прие предизвикателството да стане част от първенството в екзотичната страна, като облече екипа на вицешампиона Даймънд Фууд (Сарабури), сега бившият ни волейболен национал стана шампион, но и спечели индивидуалната награда за посрещач №1 на Тайланд. Мирослав се превърна в първия български волейболист, постигнал този успех в Тайланд.

Градинаров и Даймънд Фууд триумфираха със златото във финалите, които противопоставиха Фитсанулок, Кохкод Кабана и Накхонрат Часима. В решителната среща тимът на родния посрещач отнесе Фитсанулок с 3:0 гейма (25:19, 25:18, 25:21). Денят бе повече от успешен за Даймънд Фууд, след като и женският тим спечели шампионската титла.

Специално за dsport Мирослав Градинаров сподели впечатленията си от Тайланд ден преди да отпътува за родината: „ Успехът е доста голям за този клуб. За първи път в историята си печелят титла. Беше уникално изживяване за всички след последната точка. Във финалната четворка бях избран и за най-добър посрещач. Бях единственият чужденец сред индивидуалните награди, което беше страхотен завършек на сезона. Нивото на волейбола в Тайланд не е високо със сигурност, но целта на отбора като шампион на страната е да участва в азиатската шампионска лига. В Тайланд системата на финалите е доста различна. Никъде досега не съм играл по тази система. Играе се финална четворка всеки срещу всеки и на следващата седмица полуфинал и финал по един мач. Доста е рискована тази система на първенство, защото цяла година можеш да си първи и накрая в един мач, ако имаш лош ден, да изгубиш всичко“.

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) НАМЕРИ ВЕРНИЯ ПЪТ

Отборът на Септември (Тервел) надигра Доростол в Силистра с 2:1 в среща от 15-ия кръг на Североизточната трета футболна лига. Стана изключително напрегнат двубой с критични моменти пред двете врати, информира sportal.bg. Венелин Стоянов даде аванс на гостите с гол от фаул в 11-ата минута. 120 секунди по-късно от същото положение силистренският капитан Георги Димитров изравни. После съотборникът му Боян Николов уцели гредата. Развръзката настъпи в 52-ата минута, когато Мартин Кирилов реализира победното попадение след подаване на Кристиан Пешков. Така Септември записа първи успех за пролетния полусезон.

В друг мач от кръга, игран в Шумен, местният Волов и Черноморец (Балчик) завършиха наравно 2:2. Съперниците си поделиха надмощието в по едно полувреме. Домакините започнаха плахо и гостите доминираха до почивката. В 12-ата минута Никола Владев отправи прехвърлящ удар и топката се укроти в шуменската врата. Кристиян Бешев пък засече с крак центрирана от фаул топка и стана 0:2 в 29-ата минута. През втората част футболистите на Волов заиграха агресивно и действията се развиваха предимно в половината на съперника им. Боян Димов върна един гол в 57-ата минута. После Юлиян Загоров пропусна за реализира трето попадение за Черноморец. Четвърт час преди края влезлият като резерва Румен Касабов стреля неспасяемо от 27-28 метра – 2:2.

12 март 2022 г., събота, 15:00 ч.

Ботев (Нови пазар) – Доростол (Силистра)

Септември 98 (Тервел) – Светкавица (Търговище)

Спортист 2011 (Г. Тошево) – Волов (Шумен)

Черноморец (Балчик) – Черноломец 1919 (Попово)

Локомотив (Русе) – Дунав (Русе)

Рилци (Добрич) – Спартак 1918 II (Варна)

13 март 2022 г., неделя, 15:00 ч.

Устрем (Дончево) – Лудогорец III (Разград)

ДУПЛАНТИС ПОСТАВИ НОВ СВЕТОВЕН РЕКОРД В ОВЧАРСКИЯ СКОК – 6.19 М

Олимпийският шампион и световен рекордьор в овчарския скок Арманд Дуплантис подобри още един път върховото постижение на планетата за всички времена. 22-годишният шведски феномен спечели турнира от Световния атлетически тур със “сребърен етикет” в Белград с постижение от 6.19 метра. Дуплантис преодоля тази височина в своя трети опит. Предишният рекорд беше 6.18 м и отново беше негово притежание. Преди летвата да бъде качена на 6.19 м, шведът се справи от първи опит с 5.61 м, 5.85 м и 6.00 м.

Рекордът на Дуплантис идва само 11 дни преди Световното първенство в сръбската столица, където той е основният фаворит за златния медал. До момента през сезона той имаше най-добър резулат 6.05 м, с който делеше първото място в планетарната ранглиста за сезона с американеца Крис Нилсен. “Мисля, че опитах 6.19 м 50 пъти. Никога не съм имал височина, която да ми донесе толкова много неприятности, така че е много приятно чувство. Беше много трудно през последните две години. Наистина съм щастлив”, сподели след световния рекорд Дуплантис.

КЕЙН ИЗПРЕВАРИ АНРИ ВЪВ ВЕЧНАТА РАНГЛИСТА

Нападателят Хари Кейн е доволен, че изпревари легендата Тиери Анри във вечната класация на реализаторите във Висшата лига. Голмайсторът на Тотнъм наниза 175-ия си гол при победата срещу Евертън и по-късно добави още един, за да мине пред бившия играч на Арсенал. “Имам самочувствието на нападател, който може да вкара всяко положение. Винаги се старая да се позиционирам добре и да стрелям ниско по земята. Няма тайна в това нещо, то просто отнема много тренировки. Тиери е един от най-добрите нападатели в историята на Висшата лига и се радвам, че успях да го изпреваря по голове. Надявам се да продължа да вкарвам”, заяви Кейн.

Той е в отлична форма напоследък и има пет гола в последните си четири шампионатни мача. Кейн е на един гол от Франк Лампард (177) и още този сезон може да изпревари също Серхио Агуеро (184) и Анди Коул (187). Алан Шиърър (260) и Уейн Рууни (208) са единствените футболисти с по над 200 гола в първенството.

ФИФА ВЗЕ ОКОНЧАТЕЛНО РЕШЕНИЕ ЗА БАРАЖА МЕЖДУ РУСИЯ И ПОЛША

ФИФА обяви решението си във връзка с мача между Русия и Полша от баражите за класиране на Мондиал 2022. Световната футболна централа потвърди, че руският национален отбор е отстранен от участие и поляците се класират директно за финалния бараж, където ще срещнат Швеция или Чехия на 29 март.

Както е известно, всички руски национални и клубни тимове бяха лишени от право да се състезават в международни мачове заради войната в Украйна. Съществуваше вариант мачът с Полша да бъде отложен, но окончателното решение на ФИФА е факт и двубой няма да има. В Москва не приемат санкцията и ще я обжалват в Спортния арбитражен съд (CAS).

ФИФА взе и решение баражът между Шотландия и Украйна да бъде отложен за юни.

БАЙЕРН (МЮНХЕН) РАЗГРОМИ РБ ЗАЛЦБУРГ СЪС 7:1

Отборът на Байерн (Мюнхен) разгроми  РБ Залцбург със 7:1 в реванша от 1/8-финалите на Шампионската лига  на “Алианц Арена” и се класира напред в престижната надпревара. Първата среща между двата тима завърши без победител – 1:1.

Двубоят започна с положение за баварците, но вратарят на гостите отрази удар на Левандовски от наказателното поле. Положенията за Байерн следваха едно след друго и така се стигна до 11-ата минута. Тогава нападателят на домакините Роберт Левандовски беше фаулиран в наказателното поле и реферът Клеман Тюрпен отсъди дузпа, която беше реализирана именно от полския ас. В 14-а минута гостите имаха шанс да изравнят. Сийвалд се оказа очи в очи с Нойер, но ударът му беше избит с лекота от германския национал в ъглов удар. В 20-ата минута Вьобер събори Левандовски на границата на наказателното поле. След проверка на ВАР се оказа, че нарушението е в рамките на наказателното поле, а полякът отново не сбърка за 2:0. Само две минути по-късно стрелецът се възползва от нова грешка в защитата на Залцбург, за да вкара за 3:0. Осем минути по-късно Серж Гнабри също се разписа след поредната грешка в отбраната на Залцбург.

В началото на второто полувреме събитията на терена не се промениха. В 54-ата минута Томас Мюлер направи 5:0  след многоходова атака на “червените”. Австрийският тим обаче не си тръна с празни ръце от Мюнхен. В 70-ата минута Мауриц Кяергаард успя да завърши по превъзходен начин хубава контраатака на РБ, за да направи резултата 1:5. В 83-ата минута обаче Байерн зашлеви РБ Залцбург за шести път и отново Томас Мюлер наказа гостите. Той комбинира с Левандовски и Сане, след което вкара от движение с левия крак. Две минути след това и Сане успя да се разпише след пробив отляво и кинжален изстрел по диагонала и така оформи крайния резултат.

ИНТЕР СПЕЧЕЛИ БИТКАТА, НО ЗАГУБИ ВОЙНАТА С ЛИВЪРПУЛ

Ливърпул се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига, въпреки че загуби на “Анфийлд” от Интер с 0:1. Мърсисайдци спечелиха с 2:0 на “Сан Сиро” и сегашното поражение не беше фатално.

Първия точен удар към някоя от вратите отправи Дъмфрис, но той по никакъв начин не затрудни Алисон. Интер беше агресивен в средата на терена и се стремеше да наложи високо темпо, докато домакините бяха по-предпазливи в началото. Мърсисайдци внимаваха най-вече за пробивите на Дъмфрис и Перишич. В 31-ата минута Жоел Матип засече с глава центриране от статично положение и уцели напречната греда. След това възможност се откри и пред Ван Дайк, но нидерландецът прати топката на сантиметри от целта. На другата врата Алисон се справи с удар на Чалханоолу. Секунди преди почивката Алексис Санчес се размина само с жълт картон за много грубо влизане в краката на Тиаго. Като цяло двата тима изиграха равностойно първо полувреме, но чистите положения бяха в полза на мърсисайдци, докато Интер нито веднъж не принуди Алисон да прави решаващо спасяване.

Със старта на втората част Ливърпул вдигна оборотите и в 51-ата минута отново беше близо до гола, но гредата за втори път помогна на Интер. Ударът бе на Салах, който потърси далечния ъгъл, но топката се отби от страничния стълб. В 59-ата минута Перишич напредна на скорост и подаде на Чалханоолу, но неговият удар беше блокиран, а в 60-ата Лаутаро направи сериозен пропуск. Аржентинецът обаче се реваншира с брилянтно попадение при следващата атака на Интер. Всичко започна от грешка на Матип, а Алексис Санчес веднага намери Мартинес, който елегантно насочи топката под сглобката. Пред “нерадзурите” се разкриха перспективи да направят мечтания обрат, но веднага след гола те останаха с човек по-малко заради нова необмислена проява на Алексис Санчес. Чилиецът фаулира грубо Фабиньо, което означаваше втори жълт картон и много проблеми за Симоне Индзаги. Ливърпул взе инициативата, но не съумяваше да изравни. В 76-ата минута Салах отново уцели гредата, този път след перфектно центриране от левия фланг. Ливърпул вече изцяло доминираше, а Интер почти не излизаше от наказателното си поле. В добавеното време изумителна намеса на Видал попречи на Луис Диас да изравни от няколко метра. В крайна сметка Ливърпул допусна първа домакинска загуба от 28 мача, но изпълни голямата си цел и вече чака жребия за четвъртфиналите.