17-ГОДИШЕН ГРАБНА ЗЛАТО ЗА БЪЛГАРИЯ НА СВЕТОВНОТО В ТАШКЕНТ

17-годишният българин Карлос Насар спечели титлата в категория до 81 кг на световното първенство по вдигане на тежести за мъже в Ташкент. Европейският вицешампион от Москва тази пролет грабна златото с двубой 374 кг, на 7 кг пред иранеца Алиабади и на 11 кг пред бронзовия молдовец Мартин Робу.

Карлос започна последен опитите си в изхвърлянето с успех на 163 кг, а после с лекота счупи световния рекорд за юноши със 166 кг, като малко не му достигна да подобри с 1 кг и световния рекорд за младежи със 169 кг. Това му отреди сребро в движението, на 2 кг от лидера Мартин Робу.

В изтласкването обаче българинът бе безапелационен. 200 кг за медал и респект на съперниците, след това 205 кг за златото и световен юношески рекорд в двубоя и накрая 208 кг за световни рекорди за юноши, младежи и мъже в изтласкването. В крайна сметка злато в двубоя с 374 кг, злато в изтласкването и сребро в изхвърлянето. Уникален успех за младия българин!

Така Насар донесе на България първа световна титла при мъжете от 2007 г. насам, тогава Иван Стоицов спечели злато в категория до 77 кг на първенството в Чангмай (Тайланд).

Карлос Насар е от школата на Червен бряг с треньор Илиян Илиев. Роден е на 2 май 2004 г. Още в дебюта си на голямо състезание стана европейски шампион за юноши на 14-годишна възраст в Милано през 2018 г. Година по-късно е със злато от световното за кадети до 17 г. в Лас Вегас и от европейското до 15 г. в Ейлат. Миналата година спечели световната купа за младежи от онлайн първенството в Перу. Тази пролет стана европейски вицешампион в дебюта си при мъжете, като в кат. до 81 кг остана само на един килограм от италианеца Антонио Пицолато.

Това е втори медал в двубоите и общо 5-и с отделните движения за България на световното първенство в столицата на Узбекистан. Още в първия ден на шампионата Ангел Русев грабна злато в изтласкването и бронз в двубоя при най-леките – в кат. до 55 кг. След това Валентин Генчев се нареди пети и в крайното класиране, и в изтласкването на кат. до 67 кг, а травма спря от участие европейската шампионка Надежда Мей-Нгуен при най-леките дами.

В сряда Васил Маринов ще вдига в кат. до 102 кг, а в четвъртък европейският вицешампион и пети от олимпиадата в Токио Христо Христов ще се състезава в кат. до 109 кг.

ДОБРУДЖА ВКАРА ЧЕТИРИ ГОЛА НА СПОРТИСТ

Отборът на Добруджа победи с 4:1 Спортист (Своге) в мач от 22-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Домакините поведоха с 2:0 до почивката след попадения на Данаил Димов и Денислав Станчев, а малко след началото на втората част Димов отново отбеляза. Галин Ташев намали за гостите, но в края на срещата Андриян Димитров оформи крайното 4:1.

Въпреки многото кадрови проблеми – осем контузени състезатели и един наказан, „жълто-зелените” играха силно в последния си мач за 2021 година и заслужено се поздравиха с убедителния успех. В 20-ата минута Андриан Димитров проби по десния фланг и подаде към Данаил Димов, който прати топката в мрежата на гостите за 1:0. В 30-ата минута Денислав Станчев бе изведен сам срещу стража на Спортист Стефано Кунчев и с техничен удар удвои преднината на добруджанци.

След почивката домакините продължиха да диктуват събитията на терена и в 54-ата минута Данаил Димов вкара за 3:0. Гостите от Своге върнаха едно попадение в 67-ата минута с гол на Галин Ташев, но нямаха сили за нещо повече в срещата. Крайния резултат оформи Андриан Димитров в 90-ата минута след асистенция на Данаил Димов.

В класирането Добруджа вече е на 16-а позиция с актив от 20 точки. Спортист пък е с 26 точки на десето място.

3. Етър ВТ 21   14   2     5     48:24     44
  4. Миньор (Пк) 21   11   8     2     30:17     41

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ И ТРЕНТО ГРАБНАХА БРОНЗА НА КЛУБНИЯ МОНДИАЛ

Българската волейболна звезда Матей Казийски и италианският гранд Итас (Тренто) спечелиха бронзовите медали на световното клубно първенство в Бетим (Бразилия). Казийски и компания биха категорично шампиона на Бразилия Фунвик Натал (Таубате) с 3:0 (25:18, 25:18, 25:18) в срещата за бронза на клубния Мондиал. Така Тренто, който е рекордьор по световни клубни титли – пет, завоюва своето трето бронзово отличие в историята.

Матей Казийски изигра нов много силен мач и стана най-полезен за Тренто със 17 точки (3 блока, 3 аса, 53% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) за победата. Даниеле Лавиа добави още 16 точки (1 блок и 67% ефективност в атака) за успеха. За тима на Фунвик Матеус Родригеш беше единственият с двуцифров актив – 11 точки (41% ефективност в атака).

САДА КРУЗЕЙРО УДАРИ ЛУБЕ И Е НОВИЯТ СВЕТОВЕН КЛУБЕН ШАМПИОН

Отборът на Сада Крузейро (Бело Оризонте) е новият носител на титлата на световното клубно първенство, след като надигра категорично първенеца от предходното издание Кучине Лубе (Чивитанова) с 3:0 (25:17, 25:22, 25:23) в големия финал на надпреварата, изигран в Бетим (Бразилия). Така воденият от 41-годишния Филипе Фераз отбор вдигна 4-ия си трофей, след тези от 2013, 2015 и 2016 г. Лубе пък триумфира за първи път през 2019 г. Южноамериканският състав следва по петите Итас Трентино (Тренто), който има във витрината си 5 титли.

Най-резултатен бе 24-годишният кубинец Мигел Анхел Лопес с 12 точки (2 аса), като бе отличен и за MVP. Опитният диагонал Уолъс Де Соуза добави 9 точки (2 блокади). За Лубе младият кубинец Марлон Янт Ерера и пуерториканският диагонал Габриел Гарсия завършиха с по 11 точки (2 аса).

РОНАЛДО И ДЕ ХЕА ИЗМЪКНАХА МАН ЮНАЙТЕД В НОРИЧ

Манчестър Юнайтед записа втора поредна победа с 1:0 в първенството във втория мач на Ралф Рангник във Висшата лига. “Червените дяволи” спечелиха с минималния резултат при гостуването си на последния в класирането Норич, но имаха сериозни проблеми. Единственото попадение бе дело на Кристиано Роналдо, който се разписа от дузпа в 75-ата минута. Норич изигра отличен мач, но не реализира положенията си, а една от причините за това бяха блестящи изяви на Давид Де Хеа. Испанският вратар на два пъти направи фантастични спасявания. След този успех Манчестър Юнайтед е пети, като се изравни по точки с четвъртия Уест Хам.

В началото на двубоя играта бе накъсана, но домакините бързо показаха, че нямат намерение да проявяват прекалено голямо уважение към съперника. В деветата минута пробив на Пуки завърши с добро центриране, но Мактоминей бе пласиран добре и изчисти. В 14-ата минута удар на Телеш от фал накара Тим Крул да прави отлично спасяване, а топката се удари и в гредата. Манчестър Юнайтед играеше повече с топката, но липсваха идеи и гостите не успяваха да създадат голово положение. След половин час игра тимът на Дийн Смит стигна до възможност. Руп намери Пуки, но топката се удари в глезена на нападателя. Кристиано Роналдо получи отличен шанс да открие резултата в 37-ата минута. Той получи топката от Мактоминей в наказателното поле, но се забави и реши да финтира, а след това ударът му бе отразен от Крул. Топката отиде в Санчо, който опита да намери Бруно Фернандеш, но Кабак спря подаването. Отговорът на Норич бе мигновен и стигна до поредица от опасни ситуации пред Де Хеа. Първо Руп опита да намери Пуки, но подаването бе пресечено. Топката стигна до Янулис, който на два пъти центрира, а накрая Руп стреля с глава покрай вратата. В самия край на първата част Крул трябваше да се намесва след удар с глава на Магуайър.

След почивката Норич продължи отлично да се противопоставя на своя съперник и създаде добри възможности за гол, но не ги реализира. В 57-ата минута страхотен удар на Теему Пуки бе блестящо отразен от Де Хеа. С върха на пръстите си вратарят отклони топката и тя отиде над вратата. Малко по-късно Магуайър се намеси решително след ъглов удар, отклонен от Сарджънт. Рашфорд бе единственият, който създаваше проблеми на защитата на домакините. След час игра той опита да изненада Крул с нисък удар от дистанция, но топката мина покрай дясната греда. В 74-ата минута “червените дяволи” стигнаха до така чакания гол и за пореден път Кристиано Роналдо се превърна в герой за гостите. Аарънс събори португалеца в наказателното поле и той реализира отсъдената дузпа. След попадението “канарчетата” тръгнаха напред и доминираха до края. Ново фантастично спасяване на Де Хеа обаче ги спря. След удар с глава на Кабак бранителят виждашетопката в мрежата, но испанецът демонстрира класата си. Четири минути преди края Роналдо можеше да реши всичко, но направи сериозен пропуск след подване на Рашфорд. Това доведе до драматични последни минути, в които домакините натиснаха, но това се изразяваше в поредица от центрирания. При едно от тях Кабак се озова зад защитата и стреля с глава, но Де Хеа отново бе блестящ. След това се оказа, че турчинът е бил в засада и евентуално попадение нямаше да бъде признато.

МАКС ВЕРСТАПЕН Е НОВИЯТ СВЕТОВЕН ШАМПИОН ВЪВ ФОРМУЛА 1

Макс Верстапен спечели първата световна титла в кариерата си след пълна драма от старта до финала във финалната за сезона Гран При на Абу Даби във Формула 1. Нидерландецът изоставаше преди излизането на колата на сигурността пет обиколки преди финала. При рестарта в последната обиколка Макс беше с нови гуми, а лидерът на колоната Хамилтън с гуми на над 40 обиколки. За да е пълна драмата, състезателният директор на Формула 1 Майкъл Маси първо обяви, че няма да позволи изпреварвания след прибиране на сейфтикара. След половин обиколка Маси промени решението си и разреши на Верстапен да атакува в последната останала обиколка до финала. Нидерландецът се възползва от своя шанс и веднага атакува, като след два завоя успя да изпревари Люис и до финала нямаше кой да го спре по пътя му към първата титла.

Хамилтън направи всичко по най-добрия начин, но нямаше шанс в края, защото водеше с близо десет обиколки преди излизането на колата на сигурността и вече докосваше рекордната осма титла в кариерата си. В моторните спортове тава се случва и легендарният рекорд на Михаел Шумахер остана неподобрен.

Въпреки огромното разочарование отборът на Мерцедес може да се утеши със спечелването на конструкторската титла във Формула 1. Отборът хегемон спечели отличието в края на този сезон за осма поредна година.

Малко извън фокуса на всички и голямото напрежение Карлос Сайнц успя да се качи на подиума с третото си място. За това основна роля изигра отпадането малко по-рано на Серхио Перес, който заемаше третата позиция, заради технически проблем с болида на Ред Бул.

ОПРЕДЕЛИХА САЛАХ ЗА №1 В АФРИКА

Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS) определи Мохамед Салах за най-добър африкански футболист за 2021 година. От федерацията не разкриват по каква система точно е определен победителят и кои са подгласниците му. Интересното е, че наскоро нападателят на Ливърпул не беше включен в Идеалния състав на годината в света според IFFHS, макар в него да имаше представител на Черния континент – Ашраф Хакими (ПСЖ).

IFFHS не предоставя никаква награда, като този избор е само за престиж. Даже често въпросната федерация е обвинявана, че не е фактор и съответно подобни гласувания не са от кой знае какво значение.

Иначе наред със Салах е отличен и Едоар Менди (Сенегал) от Челси като вратар №1 от Африка. Алжирският национал Риад Марез (Манчестър Сити) пък е Плеймейкър на годината, а Ласина Траоре (Буркина Фасо) от Шахтьор (Донецк) е над всички в класацията при младите футболисти до 20 г.

КОНЧИТА МАРТИНЕС Е НАЙ-ДОБРИЯТ ТРЕНЬОР В ЖЕНСКИЯ ТЕНИС

Кончита Мартинес беше избрана за най-добър треньор в женския тенис през 2021 година. Мартинес помогна на Гарбине Мугуруса да спечели три титли в завършилия наскоро сезон. Испанката триумфира в Дубай, Чикаго и във финалния турнир на WТА в Мексико.

49-годишната Кончита Мартинес е бивша шампионка от “Уимбълдън”. Лидерката в световната ранглиста Ашли Барти спечели приза за най-добра тенисистка през 2021 година, докато Ема Радукану беше избрана за номер 1 при най-младите в спорта.