• Кметът на Община Добричка Соня Георгиева връчи днес по време на тържествено събрание в Органова зала „Добрич“ Годишните награди на общината за предходната 2024 г.

С плакет на Община Добричка, статуетка и грамота бяха  отличени:

Категория „Най-добро кметство за 2024 г.“- Кметство с. Подслон с кмет Левент Назим Шериф

  • за подобряване на цялостния облик  на населеното място  и положените грижи за облагородяване и хигиенизиране на жизнената среда и съхранение паметта на поколенията.  Близо 500 души са избрали да прекарат живота си в това китно добруджанско село.

Категория „Най-добро населено място с кметски наместник за 2024 г“- село Полковник Иваново с кметски наместник Нина Панайотова Димитрова

  • за постигнати  резултати в подобряване на социалния климат и възраждане на читалищната дейност и фолклорните  традиции. Днес  Полковник Иваново има 60 жители, които отскоро се радват на възможността да имат свой собствен параклис.

Категория „ Най- добро училище за 2024 г“-  ОУ  „Стефан Караджа“с. Житница с директор Евелина Вичева Тонева

  • за цялостна педагогическа и възпитателна дейност, както и за иновативно отношение към учебния процес. През своята повече от 50-годишна достойна история училището се е утвърдило като храм на знанието и духовността и е дало възможност на няколко поколения подрастващи  да открият пътя към своето призвание в живота. В ОУ“Стефан Караджа“ с.Смолница се обучават 60 деца от селата Житница, Черна, Лясково, Камен и Тянево.

Категория „Най-добра детска градина за 2024 г“

Детска градина с.Паскалево с директор Венета Иванова Василева

  • за постигнати много добри резултати при образователната работа с подрастващите , за високо професионално поведение, всеотдайност и взаимна подкрепа в благородната мисия да създават достойни жители на общината. В момента в образователната институция се обучават 15 деца на възраст от 3 до 6 години.

Категория „Най-добро читалище за 2024 г.“

НЧ „Никола Й.Вапцаров-1941“ с. Стефаново с читалищен секретар Гинка Георгиева Иванова

  • за активна творческа дейност, за съхранение и развитие на българските духовни ценности, традиции и обичаи. За това се грижат певческа група, танцов състав „Хорце“, както и инструментална група с обучение на гайда. Самодейците са носители на множество награди от различни събори и фестивали.

За принос към Община Добричка през 2024 г. са отличени:

От сектор Земеделие и растениевъдство – земеделски производител АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ АНГЕЛОВ  – с Пчелино

  • Александър Ангелов е утвърден земеделски производител с дългогодишен опит в отглеждането на дини, пъпеши и зърнени култури в село Пчелино. Стопанството му  е специализирано в екологично чисто земеделие с гарантиран натурален вкус и свежест, а продукцията намира широко приложение  на местния пазар.

За принос към Община Добричка през 2024 г. от сектор Животновъдство – ЕТ „Недялка Михова“ – Медена къща Михови“ с. Прилеп НЕДЯЛКА ТОДОРОВА МИХОВА

  • Недялка Михова – жената , която знае всичко за пчелите и за тяхната перфектна организация. Вдъхновител и създател на Медена къща „Михови“ – семеен бизнес, който вече 30 години е не само пчеларско стопанство, но и своеобразен музей, привличащ туристически и образователни групи. МЕДЕНА КЪЩА МИХОВИ отваря врати през пролетта на 2014 г. Към днешна дата отглеждат 220 пчелни кошера разделени и разположени в четири пчелина. Три от тях се намират в зона от НАТУРА 2000 по поречието на река Батовска. Разнообразието на растителните видове обуславят и различни видове мед, които пчелите събират. Само преди месец сплотеното семейство намери сили да възстанови стопанството си, въпреки сполетялата ги злополука.  Г-жа  Михова е избирана многократно за „царица на меда“ и „пчелар на Добруджа“.

Земеделска кооперация с принос към Община Добричка за 2024 г.- ЗК „Георги Бенковски“ с.Бенковски с председател Реджеб Низам

  • Кооперацията е сред основните производители на земеделска продукция в област Добрич. Обработва близо 8000 дка земеделска земя в землищата на Бенковски, Медово, Гешаново в община Добричка, с. Пет могили, област  Шумен и с. Радан войвода, област Варна.  Отглежда пшеница, царевица, слънчоглед  и рапица. Винаги се отзовава  в помощ на кметството с техника за почистване при зимни условия. Финансово подкрепят културни и спортни мероприятия, както и при възникнали извънредни ситуации. От средата на 2008 година председател на кооперацията е  Реджеб Низам.

За принос към Община Добричка в други икономически дейности -„Омега Про“ ЕООД с. Полковник Свещарово с управител Светлана Вълкова Колева

  • Дейността на ОМЕГА ПРО ЕООД е в сферата на металните конструкции и по-малките изделия от метал-врати, парапети и огради от ковано желязо. Фирмата е семейна и е основана пред 2012 г. в с. Полковник Свещарово. Управлява се от г-жа Светлана Колева. Дело на „Омега Про“  ЕООД  е атрактивната красива ограда на новопостроената детска градина в с. Бранище.

С плакет и грамота  бяха отличени:

Койчо Колев – потомствен майстор-дърворезбар.

  • Изработени от него дървени изделия са част от интериора на представителни сгради, домове и частни колекции в Канада, Великобритания, Австралия, Норвегия, Швеция, Дания. Койчо  Колев  е сред малцината, на които е дадена дарбата да виждат в дървото, да го намират сред природата и да извайват от него художествени форми. Но най-важното е, че е съумял да запали мнозина млади хора, в това число и собствения си син Петър Койчев, усвоили  до съвършенство занаята, за да го  съхранят и предадат на следващите поколения. Койчо Колев е бил  председател на Съвета на майсторите в Добрич и член на УС на браншовата организация на художествените занаяти във Варна, член е  на Задругата на майсторите.

Ганчо Василев – дългогодишен служител в Община Добричка.

  • В продължение на 26 години е работил като главен експерт в общината, бил е избиран и за общински съветник. Членува в дружеството на краеведите „Отец Павел Атанасов“, съавтор и консултант на книгата „Тридесет години Община Добричка“. Негово дело е и книгата „За хората и добрината“ – проза и лирика.

Виктория Митева – младата и  талантлива изпълнителка на народни песни.

–  първо място от фестивала „Богородична стъпка“ – Стара Загора , първо  място и награда на агенция „Генезис“ от Национален фолклорен фестивал „С хоро и песен във Водица всяка есен“ , първо място от Първи фолклорен фестивал „Да помним миналото и да го предадем на бъдещето“ –  Добрич, първо място от фолклорен фестивал  „Песен се пее, хоро се вие“, с. Здравец  и много други, допринесли за популяризиране на добруджанския песенен фолклор.