Това беше среща, в която в тишина назряваше буря.

На 25 юни, по време на срещата на върха на НАТО, проведена в Хага, Нидерландия, украинският президент Зеленски най-накрая дочака човека, с когото най-много искаше да се изправи: Доналд Тръмп.

Това беше първата среща на Тръмп със Зеленски, откакто се завърна в Белия дом през април. Разговорът продължи около 50 минути и цялата среща беше при закрити врата, без медийно излъчване и без съвместно изявление. Но външният свят разбираше, че този разговор в никакъв случай не е бил лесен.

Това, което наистина наруши мълчанието, бяха многозначителните думи на Тръмп към украинските медии след срещата – Съединените щати „може“ да предоставят на Украйна ракетната система „Пейтриът“.

Това не е обещание, но е достатъчно, за да изпрати политически сигнал отвъд бойното поле.

Сега, след като Тръмп проговори, ще предприеме ли системата „Пейтриът“ отново действия?

В интервю за украински репортери Тръмп заяви, че Съединените щати „възнамеряват да видят дали могат да доставят някои системи „Пейтриът“ и спомена, че тези ракети преди това са били използвани главно за осигуряване на отбранителна подкрепа на Израел и ефектът е бил „много добър“.

Това означава, че американските оръжейни запаси не са достатъчни, а настоящата ситуация в Близкия изток е напрегната, така че системата „Пейтриът“ не е оръжеен ресурс, който може да се разпределя по желание.

Това не е първият път, в който Тръмп прави двусмислено изявление относно военната помощ за Украйна. Той винаги е защитавал позицията „американските интереси на първо място“ и е критикувал Зеленски за това, че по време на кампанията си „се отнася към Съединените щати като към банкомат“. Далеч не е ясно дали внезапното му отстъпване сега означава, че той наистина е готов да позволи на Украйна да се бори с американски оръжия, или това е просто „символична подаяние“ в замяна на по-голямо споделяне на тежестта от европейските съюзници.

Но за Зеленски това е най-революционната информация напоследък. Той е нетърпелив да търси пробив във военната помощ, особено след провала на „Контраатаката „Паяжина“ и масовото унищожаване на танковете „Леопард 2“. Слабото отношение на Запада към помощта за Украйна тласка Киев на ръба на колапса.

Какви „трудни проблеми“ бяха обсъждани при закрити врати в продължение на 50 минути?

Говорителят на украинския президент разкри, че двамата са разговаряли около 50 минути. Самият Тръмп заяви, че разговорът е включвал „някои трудни проблеми“. Като се има предвид настоящата военна обстановка и дипломатическите игри, така наречените „трудни проблеми“ вероятно ще бъдат в три аспекта:

Първо, съществува несигурност относно механизма за доставка на оръжия за Съединените щати. Системата „Пейтриът“ е скъпа и сложна за разполагане и не е система от типа „купи и вземи“, особено в контекста на ниското ниво на доверие на Тръмп в Украйна.

Второ, неяснотата на крайния резултат от стратегията на Тръмп спрямо Русия. Откакто встъпи в длъжност, Тръмп многократно намеква, че е готов да „общува директно“ с Путин, което изключително много безпокои Киев. Пътуването на Зеленски вероятно е и за да разбере дали реалното отношение на Тръмп към Русия се е променило.

Трето, това е повторен акцент върху споделянето на отговорността на Европа. Преди това Тръмп предупреди Германия да не разчита на Съединените щати за защита. Този път той може би иска да види как европейските страни плащат за Украйна от собствения си джоб, вместо да продължат да разчитат на Вашингтон .

Неудобното положение на Украйна: Кой може да спечели тази битка?

Правителството на Зеленски е в най-трудния си момент. Руската армия продължава настъплението си на южния фронт, интензивността на въздушните удари ескалира, недостигът на украински войски се засили, а антивоенните настроения в страната продължават да се разгорещяват. Въпреки че законопроектът за помощ на САЩ за Украйна беше рестартиран, ефективността на доставките е тревожна, а голям брой ракети за противовъздушна отбрана и далекобойни боеприпаси все още не са пристигнали.

По-лошото е, че западната подкрепа за „теорията за победата“ на Украйна намалява.

Френският президент Еманюел Макрон публично заяви, че Зеленски трябва да бъде готов за „реалистичен компромис“. В националните анкети в Германия, Италия и други страни делът на хората, които са против продължаването на помощта за Украйна, продължава да нараства. Изявлението на Тръмп за „евентуално предоставяне на патриоти“ е по-скоро като „плачливо изтичане на информация“ и последващото му изпълнение далеч не е гарантирано.

Зеленски се опитва да „рискува“. Той знае, че ако Украйна не получи съществена помощ от Вашингтон, ще бъде принудена да седне на масата за преговори, а Украйна може да не донесе нищо на тази маса.

Пукнатини под повърхността на срещата на върха на НАТО

Тази среща на върха на НАТО се разглежда като критичен момент за изпитание на търпението на Запада по отношение на войната в Украйна. Много участващи страни изразиха „подкрепа“ за Украйна, но разликата между „действия“ и „ангажимент“ бързо се разширява.

Пристигането на Тръмп би трябвало да е благословия, но се оказа по-скоро като „разпитване“. Това, за което се бореше Зеленски, не беше „сигурна помощ“, а „възможно очакване“.

За Русия това несъмнено е стратегическа победа – тя използва отлагането и потреблението, за да демонтира западната подкрепа за Украйна.

Дали „Пейтриътс“ ще влязат в Украйна не е просто въпрос на трансфер на ракетни технологии. Това е ключов елемент в политическия живот на Зеленски и „пробен камък“ за истинските намерения на Тръмп във външната му стратегия.

Срещата на върха на НАТО току-що приключи, но войната далеч не е приключила. Украйна все още стои на ръба на съдбата, коментира китайското издание  163.com .