Сдружение организира доброволци в подкрепа на деца бежанци в България чрез спортни и творчески занимания

0
16



Доброволци подкрепят деца от бежанските центрове в София и Харманли чрез различни спортни и творчески занимания, а дейностите включват уроци по езици, футбол и канадска борба. Инициативата е организирана от сдружение „Каритас“.

Чрез тези занимания подкрепяме младежите и психически, каза за БТА Клара Фурлана, координатор на дейностите на „Каритас“ в бежанските центрове в столичните квартали „Военна рампа“ и „Овча купел“. Това не е училище. Не принуждаваме младежите да участват, но, ако пожелаят, ние сме там, за да ги подкрепим, каза Фурлана.

Целта ни е да успеем да интегрираме децата, да ги накараме да се чувстват по-спокойни и да ги разсеем от мислите за това през какво са преминали в живота си и какво им предстои в бъдеще, допълни координаторът. В центъра в „Овча купел“ има около 50 младежи на възраст между 11 и 18 години, а в заниманията обикновено участват около 15 деца. Според Фурлана повечето от тях са от Сирия и Афганистан.

Наскоро за младежите организирахме работилница по повод мюсюлманския празник Ейд ал Фитр. Занесохме сладки и бонбони, а на голям картон всеки написа нещо за своя живот или семейство, разказа Фурлана. Надявам се, че чрез тази програма ще успеем да предоставим помощ и да дадем тласък в живота на децата бежанци, каза още тя.

Доброволци

Доброволците, които участват за по-успешната интеграция на младежите, са предимно чужденци, а много от тях са студенти от Медицинския университет. Сред тях има хора от Индия, Пакистан, Иран, Египет и Италия, посочи Фурлана. Сред доброволците има и много украинци, които работят със сирийските деца, каза за БТА Динка Желязкова от „Каритас“-София. „Така бежанци подкрепят бежанци, което е чудесно“, коментира тя.

Някои доброволци идват само веднъж или два пъти, но ние намираме начин да се свържем с тези, които искат да помогнат и да уговорим ден и час за тях, обясни Желязкова.

Децата бежанци

Младежите в бежанските центрове се водят непридружени деца, каза Желязкова. Те нямат близки и роднини, когато пристигнат в България, а понякога дори не знаем къде са семействата им. Най-малките деца, с които работим, са четири–петгодишни, добави тя. Единствените хора, които защитават правата им, са адвокатите. Децата и младежите имат специфичен статут и по-особени права, поясни Желязкова.

Отскоро започнахме да водим по-активна дейност в бежанските центрове с разрешение на Държавната агенция за бежанците, за да се опитаме да осигурим на децата по-приятна обстановка. По думите на Желязкова, доброволците и сдружение „Каритас“ се опитват да ги интегрират и да им покажат приятелска среда. Някои от младежите са на възраст, в която могат да работят, каза Желязкова. Тя обясни, че сред организираните дейности има и курсове, по време на които младежите се обучават за своите трудови права и задължения. Така предотвратяваме да бъдат въвлечени в нелегален труд, отбеляза Желязкова.

Езиковите уроци също са важен акцент в интеграцията, смята още експертът. Според нея не всички деца искат да учат и да се стараят, но някои проявяват голям интерес. Организираме курсове по съответния език – български, ако искат да останат в България, или английски, ако желаят да заживеят в чужбина. Уроците се водят от педагози и филолози, уточни Желязкова.

Заедно със специалистите, децата посещават и различни културни и исторически забележителности в София. Миналата седмица заведохме част от децата в Природонаучния музей, разказа активистът. Беше им много интересно. Осигурихме им преводачи, за да разбират лекцията. Опитваме се да извеждаме децата и младежите извън центровете, за да можем да им показваме нови неща от ежедневието в столицата, допълни Желязкова.



Източник БТА