• “Ацтеките” си тръгват от Катар след успех и по-лоша голова разлика

Мексико победи Саудитска Арабия с 2:1 в заключителен и за двата тима сблъсък от група „C“, но и двата тима отпаднаха от Световното първенство в Катар, завършвайки на последните две места в групата. В другия мач Аржентина срази Полша с 2:0, като и двата тима продължават към 1/8-финалите. Там “гаучосите” ще срещнат Австралия, а поляците се изправят срещу действащия световен шампион Франция.

“Ацтеките” си тръгват от турнира заради по-лошата голова разлика, но дори да бяха равни с “Дружина Полска” по този показател, това нямаше да е достатъчно, тъй като имаха повече получени жълти картони. Това означаваше, че и при успех с два гола разлика мексиканците щяха да отпаднат от турнира по правилото за феърплея. Така те си тръгват още след групите на Мондиали за пръв път от 1978 година насам. Хенри Мартин (48) и Луис Чавес (52) се разписаха за “ацтеките”, а Салем Ал-Даусари (90+5) ги разплака в добавеното време. Други два мексикански гола не бяха зачетени заради засади.
Двубоят започна динамично с атаки и към двете врати, като още в 3-ата минута Алексис Вега бе изведен чудесно зад отбраната на саудитите, но вратарят Мохамед Ал-Увайс излезе съобразително и парира удара. Пет минути след това Саудитска Арабия отговори с шут на Мохамед Кано, който обаче не намери целта, а същият футболист шутира от пряк свободен удар в 12-ата минута над вратата.

Орбелин Пинеда бе близо до гола в 25-ата минута, но двама бранители се хвърлиха на пътя на топката и последвалият рикошет осигури спокойствие за Ал-Увайс. Минута след това отново той опита труден удар с глава, който този път бе блокиран от тялото на защитник. Пинеда се озова на стрелкова позиция и в 41-ата минута, но късметът пак му изневери, след като топката рикошира в крак на бранител и излезе в корнер. При контраатака в добавеното време на първата част Саудитска Арабия стигна до най-добрата си възможност, но ударът с глава на Ал Хасан премина покрай вратата.

Натискът на мексиканците продължи и в началото на второто полувреме, когато Ал-Увайс спаси удар на Чавес. Малко след това в 48-ата минута след центриране от корнер топката бе пратена на близката греда, където Сесар Монтес с пета насочи към Хенри Мартин, който вкара отблизо за 0:1. Четири минути след това “ацтеките” получиха пряк свободен удар и от около 25-30 метра Луис Чавес реализира красив гол за 0:2.

В 56-ата минута топката отново беше във вратата на Саудитска Арабия, но голът беше отменен заради засада на Хенри Мартин. В 67-ата минута пък само отличното спасяване на Ал-Увайс запази резултата непроменен, а пет минути след това стражът на Саудитска Арабия отново блесна със страхотна намеса, избивайки бомбен шут на Хорхе Санчес от пряк свободен удар.

Орбелин Пинеда пробва мерника си в 76-ата минута, но шутът му извън наказателното поле мина покрай левия страничен стълб. Обръчът се стесняваше, а защитата на Саудитска Арабия едва се държеше. В 82-ата минута Мексико получи пряк свободен удар на границата на наказателното поле при съединяването на дъгата и пеналта, но ударът на Чавес срещна стената. В 87-ата минута Мексико вкара гол чрез Уриел Антуна, но той не бе зачетен заради засада.

Във втората минута на продължението саудитският вратар спаси шут на Лосано от пряк свободен удар, а три минути след това Хатан Бахбри и Салем Ал-Даусари комбинираха добре в наказаталеното поле, при което десетката на саудитите излезе сам срещу Очоа и оформи крайното 1:2.

След тази победа Мексико събра 4 точки, но по-лошата голова разлика го спря да продължи към елиминациите за сметка на поляците. Саудитска Арабия завърши на последното място с 3 точки и също си тръгва от турнира.

САУДИТСКА АРАБИЯ – МЕКСИКО 1:2
0:1 Хенри Мартин (48), 0:2 Луис Чавес (52), 1:2 Салем Ал-Даусари (90+5)

Най-интересното от мача по минути
1 – Начало на срещата.
2 – Удар на Луис Чавес бе неточен.
3 – Вратарят Мохамед Ал-Увайс излезе и парира удар на Алексис Вега.
8 – Удар на Мохамед Кано не намери целта.
12 – Мохамед Кано изпълни пряк свободен удар на дъгата пред наказателното поле и топката мина над напречната греда.
15 – Вратарят на Саудитска Арабия улови подадената от Ървинг Лосано топка към Анри Мартин.
23 – Ал-Увайс напради стабилно спасяване при удар от воле на Чавес извън наказателното поле.
25 – Удар на Орбелин Пинеда завърши с топка в ръцете на саудитския страж.
41 – Лосано подаде към Орбелин Пинеда, чийто удар обаче не бе точен, след като топката рикошира и излезе в корнер.
45+6 – Ал-Ганам центрира и Ал-Хасан отправи удар с глава покрай вратата.
45+7 – Край на първата част!
………………………………………………..
46 – Начало на второто полувреме.
47 – Ал-Увайс спаси удар на Луис Чавес.
48 – ГОООЛ за Мексико! След центриране от корнер на близката греда Сесар Монтес с пета насочи топката към Хенри Мартин, който се пласира по-добре във вратарското поле и вкара за 0:1.
52 – ГОООЛ за Мексико! Луис Чавес шутира от пряк свободен удар от около 25-30 метра и се разписа за 0:2.
56 – Гол за Мексико не бе зачетен заради засада на Хенри Мартин.
72 – Ал-Увайс отрази бомбен шут от пряк свободен удар на Луис Чавес.
76 – Орбелин Пинеда шутира покрай вратата на саудитите.
82 – Чавес шутира от пряк свободен удар в стената.
87 – Уриел Антуна вкара гол, но той не бе зачетен заради засада.
90+2 – Лосано шутира от пряк свободен удар и Ал-Увайс боксира топката.
90+5 – ГОООЛ за Саудитска Арабия! Хатан Бахебри с премерен пас комбинира със Салем Ал Даусари, който матира разредената отбрана на “ацтеките” и от близко разстояние намали на 1:2.
90+7 – Край на мача! Мексико победи Саудитска Арабия с 2:1, но си тръгва от Световното за сметка на поляците, които имат по-добра голова разлика.

Саудитска Арабия: 21. Мохамед Ал-Уваис – 2. Султан Ал-Ганам (8819. Хатан Бахбри),  4. Абдула Ал-Амри, 17. Хасан Ал-Тамбакти , 5. Али Ал-Булеахи (3726. Рияд Шарахли)– 12. Саид Абулхамид – 9. Ферас Ал-Брикан, 15. Али Ал-Хасан  (463. Абдулах Маду), 23. Мохамед Кано, 10. Салем Ал-Давсари – 11. Салех Ал-Шехри  (6220. Абдулрахман Ал-Обуд)
Резерви: 1. Мохамед Ал-Ями, 22. Науаф Алакиди, 3. Абдулах Маду, 14. Абдула Отайф, 16. Сами Ал-Наджи, 18. Науаф Ал-Абид, 19. Хатан Бахбри, 20. Абдулрахман Ал-Обуд, 24. Насер Ал-Давсари, 25. Хайтам Асири, 26. Рияд Шарахли
Селекционер: Ерве Ренар

Мексико: 13. Гийермо Очоа – 19. Хорхе Санчес (8826. Кевин Алварес), 3. Сесар Монтес, 15. Ектор Морено, 23. Хесус Гаярдо – 17. Орбелин Пинеда (778. Карлос Родригес), 4. Едсон Алварес  (8811. Рохелио Фунес Мори), 24. Луис Чавес – 22. Ървинг Лосано, 20. Анри Мартин (779. Раул Хименес), 10. Алексис Вега (4621. Уриел Антуна)
Резерви: 1. Алфредо Талавера, 12. Родолфо Кота, 2. Нестор Араухо, 5. Йохан Васкес, 6. Херардо Артеага, 7. Луис Ромо, 8. Карлос Родригес, 9. Раул Хименес, 11. Рохелио Фунес Мори, 14. Ерик Гутиерес, 16. Ектор Ерера, 18. Андрес Гуардадо, 21. Уриел Антуна, 25. Роберто Алварадо, 26. Кевин Алварес
Селекционер: Херардо Мартино

Стадион: „Лусаил Айконик“, Лусаил
Съдия: Майкъл Оливър (Англия)