Аржентина срази Полша, избегна Франция на 1/8-финалите

0
496
  • Лионел Меси пропусна дузпа, Алексис Макалистър и Хулиан Алварес герои за “гаучосите”

Аржентина срази Полша с 2:0 и завърши на първото място в група C на Световното в Катар, класирайки се за 1/8-финал срещу втория от група D тим на Австралия. Лионел Меси пропусна дузпа в 39-ата минута, а дебютни голове на Мондиал за Алексис Макалистър (46) и Хулиан Алварес (67) през втората част пратиха тима им в следващата фаза. Като победители в групата “гаучосите” избегнаха спечелилия група D действащ световен шампион Франция, който ще срещне поляците, прескочили групата с по-добра голова разлика от тази на Мексико, който победи Саудитска Арабия с 2:1 в другия мач.

Първият точен удар в мача дойде в 7-ата минута, когато Лионел Меси стреля към вратата на Полша, но Войчех Шчесни без проблеми улови топката. Три минути след това стражът на Ювентус изби нов удар на Меси.

Аржентинците продължиха да доминират и след пропуски на Маркос Акуня се се стигна до 37-ата минута, в която съдията Дани Макели прегледа с ВАР ситуация в наказателното поле между Меси и Шчесни, след което посочи бялата точка за нарушение на вратаря. Шчесни парира удара на Меси и спаси втора дузпа на турнира.

“Гаучосите” стартираха вихрено втората част и поведоха още в първите секунди с гол Алексис Мак Алистър, който получи топката от Молина и с изстрел по земя преодоля Шчесни, след като топката се удари в страничния стълб и влетя в мрежата за 0:1.

Натискът на аржентинците продължи и в 61-ата минута влезлият като резерва Таляфико центрира към Мак Алистър, но този път Шчесни улови. В 67-ата минута натискът на “албиселесте” отново даде резултат, след като Енцо Фернандес подаде към Хулиан Алварес, който със страхотно изпълнение се разписа за 0:2.

В 71-ата минута Шчесни отрази изстрел на Лионел Меси, а три минути след това Алварес прати топката от външната страна на мрежата. До края Аржентина доминираше, а Полша се защитаваше, но без да допусне повече попадения, класирайки се също за 1/8-финалите, където ще срещне победителя от група D Франция. “Дружина полска” завърши на второ място, изпреварвайки Мексико с по-добра голова разлика, а иначе и двата тима спечелиха по 4 точки.

ПОЛША – АРЖЕНТИНА 0:2
0:1 Алексис Мак Алистър (46), 0:2 Хулиан Алварес (67)

Най-интересното от мача по минути
1 – Начало на срещата.
3 – Николас Отаменди игра агресивно в атака при центриране и игра с глава, но бе отсъдено нарушение.
4 – Удар на Кристиян Биелик е блокиран.
7 – Лионел Меси стреля към вратата на Полша, но Войчех Шчесни нямаше никакъв проблем да улови топката.
10 – Лионел Меси проби в наказателното поле и шутира, но Войчех Шчесни изби в корнер.
17 – Меси с хубав пас намери Маркос Акуня, който пое топката, нагласи си я и стреля над вратата.
28 – Удар на Хулиан Алварес бе блокиран в наказателното поле, а след това силен шут на Маркос Акуня премина застрашително покрай вратата на Шчесни.
32 – Ди Мария пробва да вкара директно от корнер, но стражът на Полша спаси.
37 – ДУЗПА за Аржентина! Съдията Дани Макели прегледа с ВАР ситуация в наказателното поле, след което отсъди дузпа за нарушение на Шчесни срещу Меси, който вече бе отиграл топката.
39 – Лионел Меси пропусна от бялата точка, след като Шчесни парира удара му. Така вратарят на Полша вече има две спасени дузпи на Световното.
42 – Войчех Шчесни спаси удар на Хулиан Алварес и добавката на Родриго де Пол.
44 – Анхел ди Мария също пробва късмета си и Шчесни отново отрази удара.
45+3 – Край на първата част!
……………………………………………………
46 – Начало на второто полувреме.
46 – ГОООЛ за Аржентина! Науел Молина върна в наказателното поле към халфа на Брайтън Алексис Мак Алистър, който с изстрел по земя преодоля Шчесни за 0:1.
61 – Влезлият като резерва Таляфико центрира към Мак Алистър, но този път Шчесни улови.
67 – ГОООЛ за Аржентина! Енцо Фернандес подаде към Хулиан Алварес, който със страхотно майсторско изпълнение вкара за 0:2.
71 – Шчесни отрази изстрел на Лионел Меси.
74 – Алварес прати топката от външната страна на мрежата.
86 – Лаутаро се възползва от груба грешка на Якуб Кивиор и изскочи сам срещу вратаря, но прати топката покрай вратата.
90+6 – Край на мача! Аржентина срази Полша с 2:0 и се класира за 1/8-финалите като победител в групата.

Полша: 1. Войчех Шчесни, 2. Мати Кеш, 14. Якуб Кивиор, 15. Камил Глик, 18. Бартош Бережински (733. Артур Йеджейчик), 6. Кристиян Биелик (66 19. Себастиан Шимански,), 10. Гжегож Криховяк , 16. Карол Свидерски (4626. Михал Скорас), 20. Пьотр Желински, 24. Пшемислав Франковски (468. Дамиан Шимански), 9. Роберт Левандовски – к
Резерви: 12. Лукаш Скорупски, 22. Камил Грабара, 3. Артур Йеджейчик, 4. Матеуш Виетеска, 5. Ян Беднарек, 7. Аркадиуш Милик, 8. Дамиан Шимански, 11. Камил Гросицки, 13. Якуб Камински, 17. Шимон Зурковски, 19. Себастиан Шимански, 21. Никола Залевски, 23. Кшищоф Пьонтек, 25. Роберт Гумни, 26. Михал Скорас
Селекционер: Чеслав Михневич

Аржентина: 23. Емилиано Мартинес, 8. Маркос Акуня  (593. Николас Таляфико), 13. Кристиан Ромеро, 19. Николас Отаменди, 26. Науел Молина, 7. Родриго де Пол, 20. Алексис Мак Алистър, 24. Енцо Фернандес (796. Херман Пецела), 9. Хулиан Алварес (7922. Лаутаро Мартинес), 10. Лионел Меси – к, 11. Анхел ди Мария (595. Леандро Паредес)
Резерви: 1. Франко Армани, 12. Херонимо Руй, 2. Хуан Фойт, 3. Николас Таляфико, 4. Гонсало Монтиел, 5. Леандро Паредес, , 6. Херман Пецела, 14. Есекиел Паласиос, 15. Анхел Кореа, 16. Тиаго Алмада, 17. Алехандро Гомес, 18. Гуидо Родригес, 21. Пауло Дибала, 22. Лаутаро Мартинес, 25. Лисандро Мартинес
Селекционер: Лионел Скалони

Стадион: “974“, Доха
Съдия: Дани Макели (Нидерландия)