На Запад и в Америка по традиция се смята, че подаръците носи свети Николай. През 1804 година в Ню-Йорк под патронажа на Свети Николай било основано историческо общество. През 1809 година във Вашингтон Ирвинг публикувал сатирическата „История на град Ню-Йорк“, където иронизирал холандското минало на града (много традиции, включително и тази, свързана със свети Николай, пристигнали в Ню-Йорк от Холандия). Всяка година в деня на свети Николай на улицата изнасяли дървена статуя на светеца, висока, в дълга мантия, и пеели песни за свети Николай – Занкта Клаусе (Sinterklaas).
През 1822 година друг жител на Ню-Йорк Клемент Кларк Мур написал поредица от приказки, в които разказвал как Санта Клаус пристига с шейна, дърпана от осем северни елена. Именно Клемент Кларк Мур накарал Санта Клаус да влиза в къщите през комина.
През 1841 година във Филаделфия някой си търговец на име Паркинсон, за да привлече клиенти в магазина си наел човек и го облякъл като Санта Клаус. Първият жив Санта Клаус седял на покрива на къщата, където се намирал магазинът, до самия комин.
През 1863 година карикатуристът Томас Наст изобразил Санта Клаус с огромни бакенбарди облечен от глава до пети в кожи. През 1869 година излезли стиховете на Жорж Уебстер, в които посочвал, че жилището на Санта Клаус е на Северния полюс.
Издателят Луи Пранг разпространил в Америка английската традиция да се изпращат поздравителни картички на приятели и роднини. През 1885 година той издал картичка, на която бил нарисуван Санта Клаус в червен костюм.
Оттогава все по-често започнали да го рисуват в червена мантия, не в кожа или мантия от друга материя. Ето как вестник „Ню- Йорк Таймс през 1927 година описва Санта Клаус: „Пред младите жители на Ню-Йорк застанал Санта Клаус с внушителен ръст, червена мантия, шапка и бели бакенбарди, на гърба с чувал, пълен с подаръци, с червен нос и гъсти вежди.
Художникът по рекламата на фирма „Кока кола“, Хадон Сандблом започнал да работи върху рекламната кампания „Санта Клаус също пие кока-кола“ едва през 1931 година. Освен бутилката с кока кола в този колаж няма нищо ново в образа на свети Николай. Тя само го популяризира още повече благодарение но обширна рекламна кампания.
Сега Санта Клаус е част от празника в много домове в Западна Европа. Промъквайки се през комина или през малкото горно прозорче, той поставя подаръците в чорапчета, закачени най-често на камината, и звъни с камбанки, сякаш съобщава за пристигането на Нова година.
Дълги години подаръците на българските деца за Нова година носеше дядо Мраз – понякога пристигаше с шейна, друг път с лека кола, в училище, в детската градина, у дома, но винаги с чувал, пълен с подаръци. Понякога го придружаваше Снежанка.
Имена на дядо Коледа в различните страни
- Maкедония: Дедо Мраз
- Аржентина, Колумбия, Испания, Парагвай, Перу и Уругвай: Papa Noel
- Чили:Viejito Pascuero
- Коста Рика: Colacho
- Мексико: Santa Claus
- Пуерто Рико: Santa Claus произнася се „Santa Clo“
- Доминиканска република: Santa Claus произнася се „Santa Clo“
- Венецуела: San Nicolas
- Германия: Weihnachtsmann или heiligen Nikolaus
- Бразилия:Papai Noel
- Дания: Julemanden
- САЩ: Santa Claus
- Финландия: Joulupukki
- Франция: Pere Noel
- Англия: Father Christmas
- Исландия: Jolasveinn
- Италия: Babbo Natale
- Нидерландия: Kerstman
- Норвегия: Julenissen
- Португалия: Pai Natal
- Румъния : Mos Craciun
- Сърбия: Deda Mraz
- България: Дядо Коледа (преди 1989 г. Дядо Мраз)
- Швейцария: Christkind
- Гърция: Agios Vasilis
- Австрия: Christkind (Christ child)
- Естония: Jouluvana
- Швеция: Jultomten
- Украйна: Svyatyy Mykolay
- Уелс: Sion Corn
- Канада: Santa Claus; Pere Noel
- Ирландия: Santa Claus
- Турция: Noel Baba
- Полша: Święty Mikołaj / Mikołaj
- Латвия: Ziemassvetku vecetis („Christmas pop“)
- Белгия: Sinterklaas
Руснаците си имат Дед Мороз (Морозко), който раздава подаръци на Нова година. Те празнуват Коледа на 7 януари за разлика от нашия 25 декември. И за повечето от тях основният зимен празник е нощта на Нова година, когато семействата се събират над празнична трапеза, подаряват си подаръци и украсяват елхите (да, правят това на Нова година!). Руснаците възприемат Коледа преди всичко като строго религиозен празник, а след това като семеен такъв.