Най-голямата изненада и предизвикателство в кукления спектакъл „Снежанка и седемте джуджета“ е как двама актьори успяват да водят едновременно седемте джуджета, наред с останалите герои от класическата приказка на братя Грим. Това заяви пред БТА режисьорът и автор на най-новата драматизацията на представлението, чиято премиера предстои на сцената на Държавен куклен театър в Бургас на 8 януари.
Според Петков изненада за публиката ще са и цялостните решенията за куклите и декорите, които той като режисьор взима заедно със сценографа и автор на костюмите Мария Ибришимова. Тандемът им е един от редките случаи, в които техните две роли се съчетават не само на идейно ниво, но и практически в изработката, тъй като двамата създават собственоръчно всеки отделен детайл от декорите и куклите.
„С Мария Ибришимова първо създаваме скиците и визията на представлението, след което през ръцете ни преминава изработката на целия декор и всички кукли, костюмите на героите, както и костюмите на актьорите. Започваме от нулата и завършваме всичко сами на сто процента“, обяснява той. За него това понякога е по-лесният начин за работа, защото така не се налага да обяснява на друг визията си и идеите си за движенията на куклите. Докато неговата сила са по-скоро техническата част от изпълнението на декорите като конструкции и механизми на куклите, то за цялостната визия и детайли отговаря Мария Ибришимова. „Благодарение на нея куклите изглеждат по този начин“, подчертава режисьорът. За музикалното оформление заслугата е на композитора Мира Искърова.
„Не сме бягали от класическата приказка, а напротив – съзнателно се опитахме да се доближим максимално до познатата история, която всички – и деца, и възрастни – познават“, коментира той.
Джуджетата си нямат имена, което според режисьора също има своето логично обяснение. „Според изследователи на приказки и специално на творчеството на братя Грим, това повечето герои да нямат имена не е случаен факт. Име обикновено носи главният герой, както е в случая Снежанка, докато кралицата мащеха и джуджетата са безименни. Това е преднамерено, защото по този начин детето по-лесно се отъждествява с главния герой“, обяснява Ирослав Петков.
Той вярва, че колкото и стари да са класическите приказки, те продължават да носят своите универсални човешки послания, които достигат и до съвременните деца. „Макар да не можем да избягаме от нашето време на високи технологии, децата продължават да харесват приказките и неслучайно искат да им бъдат четени не веднъж, а по стотици пъти“, смята Петков.
„Малко хора например си дават сметка, че Снежанка три пъти бива подведена от злата мащеха, а джуджетата четири пъти я предупреждават да не се доверява. Според мен това е друго важно послание, което подсъзнателно достига до децата“, казва режисьорът.
Поуките от „Снежанка и седемте джуджета“ за двамата актьори Александра Енева и Ивайло Енев, изпълняващи ролите на всички герои, са няколко. Едната е свързана със завистта. „За съжаление все по-често я срещаме в сърцата на хора, с които ежедневието ни сблъсква. Пожелаваме си тази злоба и завист да се стопят и добротата да надделее“, каза Александра Енева. За Ивайло Енев примерът, който седемте джуджета дават, остава може би не толкова на фокус, но също е много ценен. „Едни малки красиви джуджета работят от сутрин до вечер, не се занимават с ежедневните злободневия, а остават с чисти сърца и помагат. Би било чудесно да не забравяме, че сме хора и че е красиво да си помагаме“, коментира актьорът.
След премиерния спектакъл на 8 януари до края на месеца предстои „Снежанка и седемте джуджета“ до се играе още на 11 и 12 януари.