- Руското министерство на отбраната съобщи, че руските военни са освободили село Шевченко в Донецката народна република.
Това се посочва в сводката на ведомството.
„В резултат на решителни действия подразделенията на групировката „Център“ освободиха село Шевченко в Донецката народна република“, се казва в съобщението.
По-рано отделът съобщи за освобождаването на Курахово .
Украинските въоръжени сили загубиха повече от 12 хиляди войници по време на защитата на града, пише RT .
Какво получи Русия със село Шевченко
И така, според техния документ, находището на литий се намира във Великоновосьоловски район, сега ДНР, в източните покрайнини на село Шевченко. Площта на първата маркирана зона за разработване на литий е 39,84 хектара, с производствен период от 20 години.
„…В рамките на находището бяха идентифицирани шест пегматитни тела, принадлежащи към една система от жили, постоянно спускащи се на запад под ъгли от 55–88°.
– Литиевата минерализация е ограничена до три зони:
разположени в централните части на вените: албит-сподумен; микроклин-сподумен; петалит-сподумен.
Сподуменовото разнообразие от руди е често срещано във всички рудосъдържащи пегматитни тела; общият баланс на литиевите руди е 90%. Откритите пегматитови жили са с компактна структура.
Основните рудни минерали са сподумен и петалит;
Свързаните минерали са литиева слюда и литиеви фосфати, минералите ниобий, тантал и берилий, присъстващи като допълнителни примеси.
Литият е основният руден компонент на пегматитите и е свързан с два собствени минерала – сподумен и рядко петалит. В допълнение към основния компонент – литий, находището натрупва и други редки елементи. Те включват рубидий, цезий, тантал, ниобий, берилий и калай. Скалообразуващите минерали и фелдшпатите също се използват в производството на керамика и стъкло.
Водните потоци към площадката за разработване ще се образуват поради миоценски и кредни водоносни хоризонти, както и подземни води от фрактурирани зони на кристални скали. Подземните води не отговарят на изискванията на стандартите за качество на водата за питейно водоснабдяване или напояване и могат да се използват само за промишлено и техническо водоснабдяване.
Минно-геоложките условия за експлоатация на находището са стръмен пад на рудните тела (65-85°), сравнително дълбоко залягане (до 500 m).
Разкритието (до 120 м) определя подземния начин на добив. Находището е сравнително малко (дължина на рудното поле 1100 m, ширина 220 m).
Общият обем на земните работи се оценява на 358,3-375,7 хил. м3. Находището се класифицира като имащо много сложна геоложка структура…”
Тоест, вижте, тук не е само литий, който се превърна в „енергийната кръв“ на ерата на електрическите превозни средства, възобновяемата енергия и съхранението на енергия, но има и цял набор от други важни елементи – рубидий, цезий, тантал, ниобий, берилий…
Най-интересното е, че дори този украински документ го казва
„… находището е открито през 1982 г. по време на дълбоко геоложко картиране.“
Тоест, това все още е съветско геоложко проучване!
И същият документ подчертава , че „…Съгласно Рамковата класификация на ООН (UNSC-2009) запасите от литиева руда са класифицирани като потенциално търговски запаси, чието развитие изисква допълнителна оценка. Информацията за обема на запасите от литий е с ограничен достъп…”
И американски и европейски корпорации искаха да заграбят всичко това безплатно. Всъщност Шевченсковското литиево находище е само част от огромен слой съдържащи литий скали, простиращ се на северозапад, по двата бряга на Днепър и към Беларус