Руската Държавна дума прие окончателно закона за поетапното въвеждане на цифровата рубла в широко обращение, съобщава ТАСС. Законодателството предвижда и интегрирането на универсален QR-код за разплащане на стоки и услуги в платежната система на Руската федерация. Проектът беше иницииран от група депутати и сенатори, водени от Анатолий Аксаков, председател на парламентарната комисия по финансовите пазари.

Въвеждането на възможността за плащане с цифрови рубли ще става на етапи, като сроковете за търговците зависят от годишния им оборот и обслужващата ги банка.

От 1 септември 2026 г. задължението влиза в сила за търговци с годишни приходи над 120 млн. рубли, които са клиенти на системно значими банки или такива, определени от Централната банка като ключови за пазара на платежни услуги.

От 1 септември 2027 г. обхватът се разширява за търговци с приходи над 30 млн. рубли. От 1 септември 2028 г. задължението ще важи за всички останали търговци. Същите срокове се отнасят и за банките, които трябва да осигурят техническата възможност на своите клиенти да извършват операции с цифрови рубли.

„Националната система за платежни карти“ (НСПК) ще поеме ролята на оператор на универсалния платежен код. Всички участници в платформата за цифровата рубла – включително клонове на чуждестранни банки – ще трябва да гарантират на потребителите възможността за преводи чрез този код. Доставчиците на платежни услуги ще бъдат задължени да предоставят данните за преводите единствено под формата на универсалния QR-код. За целта те трябва да интегрират кода във всички свои софтуерни системи и технически устройства (например ПОС терминали), използвани при безналични разплащания.

Гражданите също ще използват универсалния код, за да превеждат цифрови рубли към юридически лица, еднолични търговци и лица, упражняващи свободни професии (нотариуси, адвокати, медиатори, синдици, оценители, патентни представители), както и към самоосигуряващи се лица.

Законът задължава търговците и онлайн платформите (агрегатори) с годишен оборот над 20 млн. рубли да осигурят възможност за плащане с цифровата валута. Изключения се правят за обекти, намиращи се в райони без интернет покритие, както и за най-малкия бизнес с годишни приходи под 5 млн. рубли.

„Ключов момент е, че единният QR-код ще се предоставя безплатно. Това ще оптимизира разходите на банките и търговските предприятия и ще стимулира широкото навлизане на тази удобна платежна услуга“, коментира Анатолий Аксаков в своя канал в телеграм. Законът влиза в сила от 1 септември 2026 г.  https://lupa.bg/