Протестиращи в цялата страна поискаха „войната“ по пътищата да спре и призоваха за по-строги наказания за виновните за пътни инциденти. Поводът за гражданското недоволство е инцидентът с 12-годишната Сияна, която загина след катастрофа между камион и лек автомобил на пътя Плевен – Луковит край Телиш.
Междувременно министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов проведе среща с областните управители. След това пред журналисти Иванов каза, че министерството ускорява действията по обезопасяване на 36-те критични пътни участъци в страната. „Подкрепям протестиращите. Имат основание и съм солидарен с тях. Прави са, че държавата трябва много бързо и спешно да вземе мерки“, коментира министър Иванов.
Телиш
Хиляди излязоха на мирен протест в село Телиш. За няколко часа бе затворен за движение пътният участък от Долни Дъбник до село Радомирци. Протестиращите се събраха в центъра на селото. Пред църквата беше отделено специално място, където всеки можеше да запали свещичка в памет на Сияна. Участниците в протеста издигнаха плакати с надписи „Сияна загина – корупцията оцеля“, „Стига толкова смърт на пътя“, „Колективната безотговорност убива нашите деца“ и други.
Сред участниците имаше както хора от село Телиш, откъдето са бабата и дядото на Сияна, така и жители на Плевен, Червен бряг, съседни населени места, от София, Луковит и много други. Всички те искаха да заявят своята убеденост, че трябват спешни мерки, за да се спрат тежките инциденти с жертви на пътя.
„Този протест е мирен и граждански, този протест е национален вик за справедливост и е неподвластен на политически интереси“, каза кметът на Телиш Нели Дакова. Тя посочи и конкретни мерки, които спешно трябва да бъдат взети от отговорните институции като неотложен ремонт на пътната отсечка Плевен – Луковит, качествена маркировка, поставяне на пътни знаци, да се осигури подобрена видимост, като всичко бъде строго контролирано и с посочени конкретни срокове за изпълнение.
„Допуснахме всеки ден да ни засипва черната хроника, от която станахме част. Нашите деца не заслужават да умират на пътя по този начин. Да кажем „Не“ на убийствата по пътищата на страната, да се събудим заедно всички. Благодаря на всички, че сте тук, на цяла България за огромната подкрепа, която ни давате“, обърна се към събралите се на площада в селото баща на Сияна Николай Попов.
Варна
Десетки варненци излязоха на протест пред сградата на Съдебната палата в крайморския град и поискаха да спре „войната“ по пътищата, а санкциите за „убийците на пътя“ да бъдат по-големи. Законите трябва да станат изключително строги, посочи Таня Петрова, чиято дъщеря Лора загина през 2011 г., прегазена на пешеходна пътека във Варна. Тя уточни, че същото послание е отправила и преди 14 години, но обещанията, дадени тогава от народните представители в парламента за нов закон по пътищата, не са изпълнени и до днес. Българският шофьор трябва да има ясното самосъзнание, че автомобилът е оръжие, което той управлява, и за да няма повече почернени родители, трябва да бъде внимателен, посочи Петрова.
Велико Търново
С плакати „Не на войната по пътищата“ десетки великотърновци се събраха на мирен протест пред Съдебната палата. Войната не трябва да е по пътищата, войната трябва да е с корупцията, каза за БТА студентът Александър Йосифов.
Враца
Гневни сме и питаме къде отиват парите от нашите данъци, кога пътищата ще бъдат оправени и ще заработи ли българското правосъдие, заявиха днес за БТА протестиращи във Враца заради жертвите на пътя. Недоволните се събраха пред сградата на съдебната палата с плакати „Ние сме Сияна“, „Сияна загина, корупцията оцеля“, „България няма повече деца за губене“. Снощи протест имаше и в Мездра.
Разград
С апела „Прости ни, Сияна“ жители на Разград се включиха в националния протест срещу безнаказаността на пътя.
Русе
Русенци минаха на протестно шествие в центъра на града срещу „войната“ по пътищата. Исканията им са за строги закони, обезопасяване на пътищата и ефективни присъди. „Моето дете също почина при катастрофа и съм съпричастна с това, което се случва. Шеста година вече се точи нашето дело. Няма наказания. Искаме институциите да работят“, каза Милена Баткаджова, която участва в демонстрацията.
Пловдив
Десетки пловдивчани издигнаха плакати „Стига толкова смърт на пътя“ на протестно шествие в града. Според присъстващите промяна трябва да се направи в Закона за движение по пътищата и в Агенция “Пътна инфраструктура”.
Самоков
Жители на община Самоков протестираха срещу лошото състояние на пътищата. Хората бяха облечени с тениски със снимка на Сияна и носеха плакати с призиви за реални действия и да се вземат необходимите мерки.
Свищов
В Свищов също излязоха на протест с искания за мерки срещу „войната по пътищата“. С плакати с надписи „Колективната безотговорност убива нашите деца“ и „Нямаме повече деца за убиване“ жителите на града настояха за по-затегнати мерки и за работещи институции.
Смолян
Над 50 жители на Смолян дойдоха днес пред Съдебната палата, присъединявайки се към националния протест „Стига смърт на пътя”. Част от протестиращите бяха заедно с децата си с плакати „Аз съм Сияна“ и „Сияна загина, корупцията оцеля. Кое дете е наред?“.
София
В София протестиращите се събраха между сградите на президентската институция, Министерския съвет и парламента. Те почетоха с минута мълчание паметта на 12-годишната Сияна. Една от причините за катастрофите са изпитите за вземане на шофьорска книжка. Борим се не само с убийците на пътя, но и с държавната администрация, каза пред медиите Красимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Асоциацията за квалификация за автомобилистите в България.
Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм, каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“.
Стара Загора
С едноминутно мълчание участниците в мирен протест и шествие в Стара Загора почетоха паметта на всички загинали при пътни инциденти. Протестът е в памет на 20-годишния Боян, който преди малко повече от месец загуби живота си на автомагистрала „Тракия“. Този протест е и в памет на всички, загинали по пътищата, каза пред БТА майката на загиналото момче Даниела Бонева. „Протестът беше иницииран от приятелите на Боян, те не искат да останат безучастни към всичко, което се случва. Всички безкрайно скърбим за него“, добави майката.
Троян
Майки и деца се събраха в центъра на Троян, пред сградата на Общината, на мирен протест срещу „войната“ на пътя. Те носеха плакати с призиви: „Хора, внимавайте, има и други на пътя, освен вас! Нека няма повече смърт на пътя!“, „Намали скоростта, спаси дете“, „АПИ, свършете си работата“, „Протест“. Организаторите раздаваха балони на децата.
Търговище
Жители на Търговище изразиха своята съпричастност към семействата, загубили децата си във „войната“ по пътищата. Те настояват държавата да се погрижи да бъдат ремонтирани пътищата и да се вземат мерки да не се шофира с висока скорост. Събралите се призоваха шофьорите да са разумни, защото наскоро в Търговище имаше случай с пострадало младо момиче на пътя. А преди година млад мъж изгуби живота си в района на „Момина чешма“.
Хасково
Жители на Димитровград и Хасково подкрепиха националния протест срещу „войната“ по пътищата. Основните им искания бяха за предприемане на действия от страна на властите, които да доведат до реални резултати срещу „войната“ на пътя. Те настояха и за спешни ремонти в невралгичните точки в страната, а безопасността на движението по пътищата да бъде формулирана като национален приоритет.
Шумен
Шуменци протестираха пред Съдебната палата в града, където почетоха и паметта на 12-годишната Сияна.
Ямбол
Въпреки дъждовния ден, около 100 жители на Ямбол излязоха на протест срещу „войната“ по пътищата и в знак на съпричастност към близките на 12-годишната Сияна. Родители с деца, хора на различна възраст, близки на жертви в катастрофи се събраха пред Съдебната палата в града. Те настояха за подобряване на състоянието на пътищата и за по-строги наказания за виновниците за катастрофи.