- Александър Сергеев посочи, че Sputnik V и Kovivak са по -ефективни срещу делта щама от чуждестранните РНК ваксини
МОСКВА, 28 септември / ТАСС /. Руските ваксини за превенция на коронавирусна инфекция в момента показват по-голяма ефективност в борбата срещу щама „делта“ от чуждестранните РНК ваксини. Това съобщи пред ТАСС президентът на Руската академия на науките (РАН) Александър Сергеев.
„Както можем да наблюдаваме в света, РНК ваксините срещу коронавирус намаляват тяхната ефективност в ситуацията с делта щама, особено в сравнение с руските ваксини Sputnik V и Kovivak, които се оказаха п -ефективни в тази ситуация“, каза той.
По-рано беше съобщено, че ефективността на ваксината Pfizer намалява приблизително 3-4 месеца след втората доза, в резултат на което тя започва да предотвратява само около 29% от инфекциите.
Излишни тестове за антитела
Ръководителят на Руската академия на науките призова да не се включва в измерването на нивото на антитела в кръвта след ваксинация срещу коронавирус. „За да оцените защитните свойства на ваксината, трябва да направите анализ за неутрализиране на антитела и това е по-сложна и отнемаща време процедура от конвенционалните тестове за откриване на IgG антитела след ваксинацията. Когато правим IgG тест, получаваме данни за целия спектър на тези антитела, които се появяват в организма в резултат на заболяване или ваксинация. В рамките на този спектър има т. нар. неутрализиращи антитела и за да се разбере нивото на защита е необходим специален анализ. Следователно, като цяло, наличните днес тестове за антитела след ваксинация със „Sputnik“ или „Kovivac“ нямат особен смисъл „, – обясни ученият.
В същото време той отбеляза, че има и индивидуални реакции към ваксинацията. „Нито една ваксина не дава 100% ефективност и е напълно възможно определен процент от ваксинираните да няма неутрализиращи антитела“, каза Сергеев.
„Друго важно обстоятелство – колко лесно човек понася болестта, като се ваксинира? Тук можем да кажем с увереност, че нашите ваксини дават много добър резултат, броят на тежко болни пациенти, които са се разболели от коронавирус след получаване на Sputnik V или Kovivac Ваксината е изключително малка. Следователно винаги има смисъл да се ваксинирате, дори ако антителата срещу коронавирус не бъдат открити по-късно с помощта на конвенционални тестове „, каза ръководителят на Руската академия на науките.
Преди това генералният директор на Центъра Чумакова, член -кореспондент на Руската академия на науките Айдар Ишмухаметов каза, че ваксината срещу коронавирус, разработена в центъра, избягва тежко протичане на болестта и смъртта.
Ваксини Sputnik V и Kovivac
На 19 февруари Министерството на здравеопазването на Русия регистрира инактивираната цяла вирионна ваксина „Ковивак“, разработена в Центъра. М. П. Чумаков РАН. Ваксините с цял вирион използват или изкуствено отслабени вируси, които не са в състояние да причинят заболяване, или вируси, които вече са „убити“ (инактивирани).
Русия беше първата в света, регистрирала ваксина срещу коронавирус, наречена Sputnik V. Лекарството е разработено от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология на името на Н. Ф. Гамалея от Министерството на здравеопазването на Руската федерация и премина през клинични изпитвания през юни – юли 2020 г. Тя се основава на вече добре познатата платформа, на която са създадени редица ваксини.