За да не се стресира в самолета, сложете в клетката му ваша стара тениска – така ще ви чувства близо до себе си
Пролетта е тук и с нея идва времето за нови приключения! След дългата зима е време да съберем багажа и да тръгнем на път – но какво правим с нашите домашни любимци? Наближават великденските празници за цялото семейство, а това несъмнено включва и нашите четириноги приятели. Ако искате да пътувате, но без да оставяте любимеца си вкъщи, не се притеснявайте, защото с малко подготовка може да се насладите на чудесно пътешествие заедно. Ето няколко съвета как да направите пътуването през пролетта комфортно и забавно както за вас, така и за вашия котарак или куче.
Преди да сложите багажа в колата или да запазите билети за самолет, уверете се, че кучето ви е в добра форма. Пролетта е сезонът на бълхи, кърлежи и комари, така че му дайте профилактични лекарства поне седмица преди пътуването. И не забравяйте, редовните ветеринарни прегледи ще ви спестят много неприятности на пътя.
Ако тръгвате за чужбина, уверете се, че домашният ви любимец има нужните документи – паспорт, ваксинационен сертификат и удостоверение за здравословно състояние. Паспортът съдържа информация за ваксини и здравни прегледи. Сертификатът потвърждава, че животното е ваксинирано срещу бяс и други заболявания. Удостоверението пък доказва, че животното е здраво и може да пътува. Микрочип или татуировка са важни за идентификация в случай на изгубване.
Пътуването с автомобил
предоставя известна свобода и гъвкавост, но е важно да следвате няколко основни съвета за безопасност и комфорт. За разлика от самолетите или влаковете, пътуването с кола ви дава свобода да правите почивки по всяко време. Най-добрият начин да осигурите безопасността на домашния си любимец е да го поставите в транспортна клетка или да го обезопасите с колан за животни, които да го предпазят при рязко спиране или евентуални инциденти.
Сложете в багажа основни принадлежности като храна, вода, лакомства и любимите играчки на животното. Поставете постелка или одеяло в клетката или на задната седалка, за да му осигурите допълнителен комфорт.
Правете редовни почивки – на всеки 2-3 часа, за да може животното да се разходи, да изпълни нуждите си и да се освежи с вода. Така ще е по-спокойно по време на пътя.
Качването на самолет
с домашния любимец може да бъде истинско приключение за вас и вашето животно! Но преди да се отправите към летището, важно е да проверите правилата на авиокомпанията, за да избегнете неприятни изненади. Например “Луфтханза” позволява на домашни любимци до 8 кг да пътуват в кабината с вас, но ако вашият приятел тежи повече, тогава ще трябва да се премести в багажното отделение. То не е толкова лошо, колкото звучи – понякога там дори е по-спокойно.
Не забравяйте да се снабдите с подходяща клетка или чанта според изискванията на авиокомпанията. Важно е клетката да бъде здрава, с добра вентилация и да осигурява достатъчно място. Свикнете го с клетката поне една седмица преди пътуването. Нека тя да стане неговото ново любимо място за почивка. Поставете в нея любимото му одеяло, играчка или дори една от вашите стари тениски – така ще чувства, че е с вас по време на целия полет.
С влак, автобус
или ферибот
Ако самолетите не са за вас, тогава пътуването с влак, автобус или ферибот е чудесен избор. В повечето европейски влакове например кучета могат да пътуват, но обикновено трябва да закупите специален билет за тях, а също така може да се изисква те да пътуват в клетка или с каишка. Пътуването с влак предлага едно голямо предимство – животните могат да се движат малко по-свободно в специални места за тях. А за котките пътуването с влак или автобус обикновено означава, че ще трябва да бъдат поставени в транспортна чанта. Така те ще се чувстват сигурни и защитени в своето малко царство.
Не забравяйте да правите разходки и да осигурите на животното си малко време за почивка и забавление. И, разбира се, както и с всяко друго пътуване, осигурете малка купичка за вода и лакомства, за да не се обезводни и да се чувства в комфорт през целия път!
Ако пътуването е стресиращо за вашето животно, може да използвате успокояващи продукти като спрейове с феромони (например Adaptil за кучета и Feliway за котки). Те ще помогнат на животното да се чувства по-спокойно по време на пътуването.
СНИМКИ: ПИКСАБЕЙ
Защита от пролетните паразити
С настъпването на пролетта, когато паразитите като бълхи, кърлежи и комари се активират, е особено важно да защитите вашето животно. Няма нищо по-неприятно от това да установите, че домашният ви любимец е станал пиршество за тези малки кръвопийци!
Редовното обезпаразитяване се прави със специални продукти като капки, таблетки или яки (например Advantix и Frontline). Препоръчително е то да се извършва на всеки 1-3 месеца в зависимост от продукта и нуждите на животното, както и профилактично 1-2 седмици преди планирано пътуване.
Не забравяйте и за вътрешните паразити! Противоглистните препарати също трябва да бъдат част от редовната грижа, като се прилагат на всеки 3-6 месеца. Това ще осигури дългосрочна здравословна грижа за вашия четириног приятел и ще го предпази от нежелани изненади.