Парламентът реши: Намалява се обезщетението на служителите на МВР, които напускат системата

0
831

Народното събрание намали обезщетението на държавните служители по Закона за МВР при напускането им от системата от 20 на 12 заплати. Това стана с промените в Закона за МВР, внесени от Министерски съвет. В подкрепа на промените гласуваха 116 депутати, 30 гласуваха „против” и 30 гласуваха „въздържал се”.

Намаляването на обезщетенията на служителите в МВР на 12 заплати влиза в сила само за служителите, които постъпват на работа в министерството след влизането в сила на закона, но няма да важи за вече работещите в системата. Промените включват намаляване на годишния платен отпуск на служителите на МВР от 30 на 25 дни, съобщава “Фокус”.

С част от промените се предвижда административните служителите в министерството да преминат на трудово-правни взаимоотношения към Закона за държавната администрация и с това да им бъдат отнети привилегиите, които имат по Закона за МВР. С промените се предвижда увеличаване на правомощията на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” в посока борба с нелегално преминаващите емигранти и хората, които ги прекарват през границата. С промените се въвеждат безвъзмездни трудови договори за бивши служители на министерството, които да подпомагат в работата на МВР.

В промените е заложено Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” да стане агенция. С проекта се прецизират и разпоредбите по отношение на даренията, като изрично се предвижда публикуване на информация за сключените договори в публичен регистър. Предлага се и създаване на постоянна централна комисия, която да преценява законосъобразността и целесъобразността на предлаганите договори за дарения. Преминава се на дейностите по приемане, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция и материали, съдържащи класифицирана информация, осъществявани към момента от дирекция „Специална куриерска служба” на МВР, към Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).

Агенция „Фокус” припомня: Това са вторите промените в системата на МВР, които предлага министърът на вътрешните работи, след като беше направила предложение за намаляване на социалните придобивки на служителите в МВР като част от преходните и заключителните разпоредби в Закона за държавният бюджет за 2016 година. След протести на служителите в системата промените бяха изтеглени. През февруари 2016 години министърът внесе новите промени в Закона за МВР. Те бяха широко обсъждани в публичното пространство. Промените не успяха да преминат през ресорната парламентарна комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, но внесени за обсъждане и гласуване в пленарна зала.  http://www.blitz.bg