На 30 април се състоя финалът на Осмата национална конференция по гражданско образование „Семейство – училище – общество“. По традиция домакин на конференцията е СУ „Св. Климент Охридски“ в гр. Добрич. За съжаление, ковид епидемията и този път наложи в училището по изкуствата да се съберат само организаторите и журито, което бе председателствано от проф. д.п.н. Димитрина Каменова.
Националната конференция отново разшири периметъра си сред учениците от осми до 12 клас в страната, както по отношение на броя ученици, така и по броя на училища и селища. Над 260 бяха пристигналите творби – есета, разкази, проекти…
Акценти в творбите бяха образованието, човешките отношения , дигиталната медийна инвазия, екологията, социалната сфера… Страната ни има златни деца с изключително голям потенциал. Да се чудиш десетина година след това къде са отишли тези вече зрели хора и къде са влели своите сили, енергия, познания, професионализъм…
Разбира се, при срещата си с децата, класирали се за финалния кръг на конференцията, журито имаше удоволствието от прекия контакт и надеждата, че тийнейджърите днес утре ще допринесат за едно по-добро бъдеще на България. От одухотворените лица грееха бъдещи педагози, музиканти, лекари, инженери, историци, философи, психолози, а защо не и управленци, писатели, журналисти…
Надеждата за България е жива.
Всички членове на журито споделиха, че е изключително трудно, дори невъзможно да се направи класиране. В този смил, че ще има ощетени от регламента. Но едно е фестивал, друго е национален конкурс. Броят на местата е определен. Затова и журито искаше сърдечно да се извини на децата, които останаха извън класирането, както и на техните преподаватели и семейства. Трудът и възможностите и на тези ученици и педагозите, участвали в подготовката им, заслужават адмирации. И поклон, че в това жестоко време на кризи децата отново представиха достойно училищата си, преподавателите си, семействата си.
Поклон и на организаторите – СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добрич.
И отново с надеждата, че Министерството на образованието и науката ще съдейства конференцията да се превърне в международна. Децата ни имат потенциала и необходимостта да се изявяват на още по-високо равнище. Та нали и това е целта – интеграция в Европейския съюз. Впрочем, що се отнася до интеграцията на учениците, които досега се явиха на НК „Семейство – училище – общество“, има вече стотици доказателства. Деца, участвали в конференцията, са успешни студенти, а други са уважавани специалисти у нас и още много държави по света. На тях се гледа и с надеждата един ден на една юбилейна конференцията да бъдат добре дошли в СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добрич.
Ето и крайното класиране за трета група /8-12 клас/.
ЕСЕ
- Гергана Миланова, 11 кл. , ПГХТТ, Пловдив, преподавател Донка Радева
- Мартин Кръстев, 12 кл., СУ „Св. Климент Охридски“, Добрич, преподавател Даниела Гичева
- Айлин Ахмедова, 12 кл., ПМГ „Яне Сандански“, Гоце Делчев, преподавател Мария Стоянова
Поощрителна награда
Мелиса Янакиева, 10 кл., СУ „Климент Охридски“, Добрич, преподавател Радостина Калчева
РАЗКАЗ
- Хелин Байрактарова, 11 кл., СУ „Хр. Ботев“, Кубрат, преподавател Стефка Александрова
- Ива Бурова, 8 кл., ПГХТТ, Пловдив, преподавател Донка Радева
- Камен Кюранов, 11 кл., СУПНЕ „Фридрих Шилер“, Русе, преподавател Сияна Мандажиева
ПРОЕКТИ
- Стефани Димова, Дани Стоянова, Елена Гинкова, 10-11 кл., ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен, преподавател инж. Тонка Георгиева
- Две втори награди
Лора Емилова, Дани Христова, 11 кл., НТГ, Пловдив, преподавател Величка Калайджийска;
Виктория Иванова, Вилиан Пишев, 11 кл., МГ „Баба Тонка“, Русе, преподавател Миглена Илиева
- Две трети награди
Мария-Магдалена Делчева, Ана-Мария Славкова, 11 кл., СУ 4П. Р. Славейков“, Кърджали, преподавател Димитър Димов
Рая Недева, 12 кл., СУ „Никола Йонков Вапцаров“, Силистра, преподаватели Жени Георгиева и Марияна Гагова.
Журито