На 30 април се състоя финалът на Осмата национална конференция по гражданско образование „Семейство – училище – общество“. По традиция домакин на конференцията е СУ „Св. Климент Охридски“ в гр. Добрич. За съжаление, ковид епидемията и този път наложи в училището по изкуствата да се съберат само организаторите и журито, което бе председателствано от проф. д.п.н. Димитрина Каменова.

Националната конференция отново разшири периметъра си сред учениците от осми до 12 клас в страната, както по отношение на броя ученици, така и по броя на училища и селища. Над 260 бяха пристигналите творби – есета, разкази, проекти…

Акценти в творбите бяха образованието, човешките отношения , дигиталната медийна инвазия, екологията, социалната сфера… Страната ни има златни деца с изключително голям потенциал. Да се чудиш десетина година след това къде са отишли тези вече зрели хора и къде са влели своите сили, енергия, познания, професионализъм…

Разбира се, при срещата си с децата, класирали се за финалния кръг на конференцията, журито имаше удоволствието от прекия контакт и надеждата, че тийнейджърите днес утре ще допринесат за едно по-добро бъдеще на България. От одухотворените лица грееха бъдещи педагози, музиканти, лекари, инженери, историци, философи, психолози, а защо не и управленци, писатели, журналисти…

Надеждата за България е жива.

Всички членове на журито споделиха, че е изключително трудно, дори невъзможно да се направи класиране. В този смил, че ще има ощетени от регламента. Но едно е фестивал, друго е национален конкурс. Броят на местата е определен. Затова и журито  искаше сърдечно да се извини на децата, които останаха извън класирането, както и на техните преподаватели и семейства. Трудът и възможностите и на тези ученици и педагозите, участвали в подготовката им, заслужават адмирации. И поклон, че в това жестоко време на кризи децата отново представиха достойно училищата си, преподавателите си, семействата си.

Поклон и на организаторите  – СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добрич.

И отново с надеждата, че Министерството на образованието и науката ще съдейства конференцията да се превърне в международна. Децата ни имат потенциала и необходимостта да се изявяват на още по-високо равнище. Та нали и това е целта – интеграция в Европейския съюз. Впрочем, що се отнася до интеграцията на учениците, които досега се явиха на НК „Семейство – училище – общество“, има вече стотици доказателства. Деца, участвали в конференцията, са успешни студенти, а други са уважавани специалисти у нас и още много държави по света. На тях се гледа и с надеждата един ден на една юбилейна конференцията да бъдат добре дошли в СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Добрич.

Ето и крайното класиране за трета група /8-12 клас/.

ЕСЕ

  1. Гергана Миланова, 11 кл. , ПГХТТ, Пловдив, преподавател Донка Радева
  2. Мартин Кръстев, 12 кл., СУ „Св. Климент Охридски“, Добрич, преподавател Даниела Гичева
  3. Айлин Ахмедова, 12 кл., ПМГ „Яне Сандански“, Гоце Делчев, преподавател Мария Стоянова

Поощрителна награда

Мелиса Янакиева, 10 кл., СУ „Климент Охридски“, Добрич, преподавател  Радостина Калчева

РАЗКАЗ

  1. Хелин Байрактарова, 11 кл., СУ „Хр. Ботев“, Кубрат, преподавател Стефка Александрова
  2. Ива Бурова, 8 кл., ПГХТТ, Пловдив, преподавател Донка Радева
  3. Камен Кюранов, 11 кл., СУПНЕ „Фридрих Шилер“, Русе, преподавател Сияна Мандажиева

ПРОЕКТИ

  1. Стефани Димова, Дани Стоянова, Елена Гинкова, 10-11 кл., ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен, преподавател инж. Тонка Георгиева
  2. Две втори награди

Лора Емилова, Дани Христова, 11 кл., НТГ, Пловдив, преподавател Величка Калайджийска;

Виктория Иванова, Вилиан Пишев, 11 кл., МГ „Баба Тонка“, Русе, преподавател Миглена Илиева

  1. Две трети награди

Мария-Магдалена Делчева, Ана-Мария Славкова, 11 кл.,  СУ 4П. Р. Славейков“, Кърджали, преподавател Димитър Димов

Рая Недева, 12 кл., СУ „Никола Йонков Вапцаров“, Силистра, преподаватели Жени Георгиева и Марияна Гагова.

Журито