До разцепване сега обаче няма да се стигне, за да не отиде вторият мандат във „Възраждане“
Четвъртият опит за избор на председател на 51-ото народно събрания извади на преден план нов разлом между “Продължаваме промяната” и “Демократична България”. Той пролича през гласуването в сряда за “техническия председател”, излъчен от ИТН – доайена на парламента Силви Кирилов.
Вместо кандидатурата му да обедини всички, заявили се за опозиция на ГЕРБ, той раздели “Промяната” от ДБ. Само 17 депутати от 37-членната група спазиха заявката, направена от Кирил Петков във вторник, че ще го подкрепят. 18 от “Да, България” и ДСБ плюс Даниел Лорер от ПП решиха да се въздържат. А Явор Божанков от ПП дори бе “против” при финалния вот.
Точно 20 гласа не достигнаха за избора на Кирилов
и край на блокажа – той събра подкрепа от 101 от ИТН, “Възраждане”, ПП-ДБ, АПС и МЕЧ. Хората на Радостин Василев се отказаха от първоначалния си план да не подкрепят никого и се върнаха на първия – “за” всеки, който не е от ГЕРБ.
Рая Назарян пък бе подкрепена единствено от ГЕРБ. Така в петък ще се прави пети опит.
Анонс за драмата вдясно дойде още в деня, в който ПП-ДБ обявиха, че оттеглят Андрей Цеков от надпреварата за председателския пост. Тогава Кирил Петков заяви, че заставят зад доцента от ИТН, а след него Атанас Атанасов от ДСБ настоя и всички останали формации да оттеглят кандидатурите си и да подкрепят пенсионирания уролог като авариен изход от парламентарната криза.
Минути след пресконференцията обаче “Да, България” разпространи своя позиция, в която предупреди, че подкрепата им е само в случай, че Кирилов е единствена номинация. “Само при това условие. Ние в алтернативно мнозинство с “Възраждане” като основен допълващ фактор няма да участваме, за да зарадваме Бойко Борисов и той да си измие ръцете и да каже, че отговорността не е негова”, предупредиха те.
“Тръгнем ли към Силви Кирилов, това означава, че са се разбрали за служебен премиер”, беше предрекъл часове по-рано самият Борисов. И подчерта, че ще следи дали ПП-ДБ са последователни в заявките си, че няма да работят с идеологически противник като “Възраждане”.
Точно евроатлантическото разделение бе посочено като основание на ДБ да се въздържат от подкрепа към Кирилов.
Съпредседателят на “Промяната” Асен Василев използва парламентарните кулоари, за да мъмри партньорите си. “Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на НС може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от “Да, България” или от БСП преосмислят позицията си”, каза той.
Присъствали на последвалия председателски съвет разкриха, че представителите на ПП и ДБ не си разменили и дума на него.
Но явно ще си разменят откровения в следващите дни, подсказаха реакциите откъм градската десница. Божидар Божанов пусна пост в социалната мрежа Екс, че ако са се били съобразили с аргументите “да има служебен министър-председател, който не е Главчев”, са щели да зачеркнат този парламент. В
“Да, България” ще обсъдим в своите партийни органи последващите си действия,
многозначително завърши коментара си той.
Въпреки видимото напрежение, ПП и ДБ нямат интерес коалицията да се разпадне сега. При евентуален крах на мандата на ГЕРБ вторият ще отиде при тях. Разпад на групата им означава да го вземе “Възраждане”. Затова поне на този етап разделението остава само през гласувания.
Пред БНТ по-късно в сряда Надежда Йорданова увери, че създалата се ситуация само показвала, че “коалицията се състои от партии с различно мнение и различна оценка на риска”. Но нямало да се разпадне. “Има добра коалиционна култура въпреки различията ни.
След като преследваме големи общи цели, не е проблем да сме заедно”,
каза тя. А това, че тя е съпредседател на парламентарната група заедно Николай Денков от ПП било гаранция за “по-добра координация, повече доверие и възможност за по-спокойно общуване”.
“Случи се сценарият, договорен между Пеевски и ГЕРБ с активната асистенция на “Възраждане”, за който предупреждаваме от самото начало”, написа обаче Елисавета Белобрадова във фейсбук. Този план бил ДБ да бъдат вкарани в алтернативно мнозинство заедно с “Възраждане”. Тогава Борисов ще има основания да се откаже от консултациите за първия мандат и “сух, чудесен и красив да иде да рита на Бистрица”.
“Следват закони за джендъри, чуждестранни агенти, денонощно плюене и най-вече пълна липса на отговорност на ГЕРБ”, предупреди депутатката от “Да, България”.
Думите на Белобрадова придобиват друг контекст, ако се припомни и едно разделение между партньорите от 50-ото НС – тогава “Да, България” застанаха срещу ПП и ДСБ в проекта за промяна на Закона за закрила на детето. Той предвиждаше забрана за медицински дейности за промяна на пола на непълнолетни, освен при сериозна опасност за живота или здравето им. “Да, България” видяха влизане в полето на “Възраждане” и вкараха свои промени в същия закон. В крайна сметка компромисно нито един от текстовете не бе подкрепен в пленарната зала.
Решението за сътрудничеството с ИТН пък идва след друг разнобой – ДБ имаха свои номинации за шеф на 51-ия парламент. Едната бе лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, другата опция – бившият правосъден министър Атанас Славов от “Да, България”. Буквално в последния момент обаче “Промяната” наложиха своя кадър Андрей Цеков, регионалният министър от кабинета “Петков”. За ген. Атанасов бе отреден зам.-председателският пост, което довело до напрежение според депутати.
Искри имаше и при реденето на парламентарните листи, след като “Да, България” предложиха вътрешни избори за кандидати. Това не бе прието от “Промяната” и се преглътна запазването на “решетката” от предходния вот.