Добре съхранената градска среда прави впечатление и ние трябва да се стараем да заделяме средства за реновиране на старите сгради. Това мнение изразиха пред БТА ученици от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства (СУ за ХНИ) „Константин Преславски“, които участваха в пленера, посветен на архитектурата на Стара Варна. В инициативата ученици от профил „Изобразително изкуство“ пресъздават в рисунки емблематични постройки, а техни съученици от паралелките с изучаване на история разказват на минувачите повече за обектите.
По думите на единадесетокласничката Ана Стоева сградите, които са в центъра, винаги се забелязват от гостите на града, сред които има и много чужденци. Когато техният вид не е добър, облицовките и цветовете им са овехтели и избледнели, това прави впечатление и налага негативни изводи за града ни, посочи тя. Ученичката смята, че е редно обновяването и поддръжката на тези сгради да се подпомагат и с обществени средства, ако се налага. Точно това са споделили и минувачите, които са обърнали внимание на рисуването и лекциите на пленера. Тя е била силно изненадана от огромния интерес. „Всеки искаше да погледне и да се наслади на творбите на моите съученици, а тези, които имаха време, спираха, задаваха въпроси и искаха да чуят подготвената информация. Мнозина ни поздравиха за това, което правим“, разказа Стоева.
За нея това е първото включване в пленера, а най-ценното, което е получила, са новите знания, преживявания и контакти, както и задълбочения интерес към историята и забележителностите на родния град. За нея най-впечатляваща е сградата на Пандо Пинзов от 1938 г. по проект на Стефан Венедикт Попов, за която е разказвала на минувачите. Тя е нарисувана от Яна Ященко и е отличена с втора награда.
За ползата от пленера пред БТА говориха и две от художничките – Кадрие Иляз и Александра Тодорова. И двете са в XI клас и участват за трети път. Иляз е носителка на Голямата награда за своите изображения на сградата на някогашната Варненска популярна банка и на ресторант „Булевард”. Тя е единствената, направила две рисунки. Тодорова има първа награда за изображението на Драматичния театър.
На пленера научаваме подробности за архитектурата на Варна и тази информация ще ни е много полезна в бъдеще, каза Иляз и призна, че преди да се включи, не е знаела достатъчно за тези сгради и й е било много интересно. Този път тя е рисувала постройки в стил модернизъм, но сподели, че повече й харесват здания с повече украси и декоративни елементи. Според нея рисуването на сградите обогатява учебните задачи и им помага в усъвършенстването на уменията.
Александра също е привърженик на по-пищните сгради с детайли. Пресъздаването на Драматичния театър е било една от най-трудните й задачи. Работила е с акварел, но по-фините детайли е направила с маркер и цветни моливи.
За нея докосването до архитектурните паметници създава по-богати емоции заради красотата, богатството на стилове и връзката им с родната културна история. Тя намира няколко причини, че не се строят толкова пищно украсени сгради с повече детайли в днешно време. Има хора, независимо от възрастта им, които ги намират демоде. По-евтино е да се правят панелки без красиви фасади. Инженери и архитекти се влияят от западната култура, където има други течения, различаващи се от барока, ренесанса и неокласицизма.
Тодорова е забелязала, че малко варненци знаят историята на града си и не се интересуват достатъчно от нея, но пленерът помага това да се промени, тъй като минувачите се спират и получават информация от учениците. По думите й идват както туристи, така и местни хора.
През 2024 г. се проведе шестото издание на инициативата на фондация „Креа“, посветена на архитектурните ценности на Варна. В Дома на архитекта са подредени наградените творби от пленера.