Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП) в Габрово прие годишна план-програма за 2025 г., съобщават на официалната си интернет страница от Областната администрация. Програмата е приета на първото редовно заседание на комисията, състояло се под председателството на заместник областния управител Даниела Маринова.
Сред акцентите в дневния ред на заседанието е било и постъпило писмо от Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършването на контрол и предприемане на превантивни мерки относно стопанисването и излизането на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа. От Областната администрация отбелязват, че на територията на област Габрово няма случаи на селскостопански животни, които създават проблеми по републиканската и общинска пътна мрежа. Няма нужда от поставяне на специални заграждения, а общините в областта следят за спазването на наредбите.
Съгласно предварително обявения дневен ред по време на заседанието са приети още отчет от дейността на ОКБДП – Габрово за изминалата 2024 година, текущата обобщена информация за предприети и изпълнени мерки за безопасност на движението по пътищата за четвърто тримесечие на 2024 година, график и план за работа на комисията, както и Областен годишен доклад по безопасност за движението по пътищата за изминалата година.
Припомняме, че в началото на този месец кметове на общини от област Кюстендил и ръководители на институции, които имат отношение към преминаването на селскостопански животни по пътищата, се събраха на работна среща. Поводът беше инцидентът с коне на пътното платно, при който загина 18-годишно момиче, а по време на срещата местните институции постигнаха съгласие за необходимостта от законодателни промени. Областният управител на Кюстендил Александър Пандурски коментира, че е необходим засилен контрол и патрулиране в критичните участъци, но първо трябва да бъде направен анализ кои са тези участъци и на какво се дължи проблемът. По думите му пътната инфраструктура трябва да бъде обезопасена от общините и Областното пътно управление, за да бъдат опазени селскостопанската продукция, имуществото и животът на хората. Във връзка с проблема в Кюстендил бяха организирани и протести.
Такива срещи се състояха и на други места в страната. На 17 януари Областната епизоотична комисия (ОЕК) в Стара Загора заседава във връзка с възникнали в страната инциденти през 2024 година с участието на селскостопански животни, а няколко дни по-късно мерки за недопускане на свободно движение на безстопанствени и безпризорни селскостопански животни обсъдиха отговорните институции в Русе.
/МК/