Утре в 8:00 часа ще бъдат взети още 300 допълнителни проби във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград. Това стана известно след среща на служебния министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов с животновъдите от региона и с представители на засегнатото стопанство. В срещата участваха още кметът на града д-р Костадин Коев, изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински, главният ветеринарен лекар на България д-р Илиян Костов и доц. Емилия Иванова от Националната референтна лаборатория, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
„Безспорно е, че има заболяване, но за да отговорим на исканията на фермерите и да осигурим прозрачност, ще извършим повторни проби“, каза министър Тахов. Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Аграрният министър бе категоричен, че ще действат оперативно и бързо, така че час по-скоро да излязат резултатите. Очаква се това да стане до дни, а фермери и експерти ще присъстват на процеса по пробовземане и анализ. Освен това ще бъдат осигурени допълнителни мерки за безопасност и проследимост на пробите до лабораторията. Всички действия ще бъдат документирани и проведени в присъствието на заинтересованите страни.
До излизането на пробите, стадото остава под карантина. В случай че и новата проба излезе положителна, животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си.
БТА припомня, че по-рано днес в сградата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се проведе брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград, което агенцията обяви вчера. Огнището е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.
Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в БАБХ, заяви по време на брифинга, че няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни в обекта.
Той представи хронологията на случая. След съмнения за наличие на заболяване в съответния обект, на 20 ноември са взети 40 проби, изпратени в София. На следващия ден са посетили отново обекта и са взели още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в София. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за наличието на антитела. След изследване на пробите, в понеделник всички излизат позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, посочи Денев.
Собствениците на обекта във Велинград оспорват пробите и отказват да допуснат БАБХ в обекта. Ако не ни допуснат, икономическите щети за държавата ще са милиони левове, ще бъде блокирана цялата търговия с животни и продукти от тях от страната ни, предупреди Денев.