Страхотна енергия. Чудесни песни. Прекрасно настроение. Много обич. Най-сърцатата българска певица. Незабравима вечер. Това са само част от коментарите, казани пред БТА от публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК за концерта „Всички обичат Мими“. С него едно от най-обичаните имена в българската попмузика отбеляза 55-годишния си творчески път.
В продължение на повече от два часа и половина, Мими Иванова представи най-големите си хитове, редом с нови песни, сред които „Защото съм жена“, „Няма нищо случайно“, „На тях, бащите“, „Ах, очите му“, „Да погледнеш слънцето“, „Вечният спектакъл“, както и дуета „Неусетно лятото изтича“ с Теодор Генев.
За вечнозеления шлагер „Хора и улици“, познат от дуета с Борис Годжунов, излезе Орлин Горанов, а в „Здравей, наместо сбогом“ се включи Виктор Калев.
„През най-силните години на моя творчески път имах следния проблем – чудех се какво да махна от програмата си. Всичко, което създавахме с моя Дон Кихот, и тогавашната ми група „Старт“, може да е нескромно, но ставаше хит. Тогава получих една песен – „Гадание“, по стихове на Захари Петров и музика на Дечо Таралежков. Записах я, но сякаш беше затрупана от хитовете, които имах, и нито съм я пяла на концерти, нито съм я издавала някъде. Изведнъж, наскоро я чух с нов аранжимент в моя роден град (Хисаря – бел. а.), където се провежда конкурс „Петнадесет лалета“ с мои песни в нови аранжименти. Въпросната песен бе в аранжимент на Светослав Лобушки и тази вечер ще ви я представя“, разказа Мими Иванова. След това общо 21 лауреата от конкурса изпълниха „Песен за Хисаря“.
Колеги на Мими Иванова също представиха нейни песни. Първа на сцената излезе ДесиСлава, която е племенница на звездата. „За мен е огромно вълнение да бъда част от този прекрасен спектакъл, толкова е велико, толкова неща сте направили с калеко. Това буди моето възхищение от много малка. Вие сте хората, чрез които за първи път видях сцената, това да си звезда и хубавата музика. Вие сте едно огромно вдъхновение“, каза поп фолк изпълнителката, преди да изпълни песента „Орисия“. Нейната колежка Нелина също представи песен на Мими Иванова – „Шарен гердан“, както и Тони Димитрова с братя Аргирова – „Приятели“, която е от времето на трио „МВР“ (Мими Иванова, Ваня Костова, Росица Кирилова).
„Аз съм от онази голяма армия от почитатели на Мими Иванова, които я обичаме. Още, когато чух първата ѝ песен, аз я обичам. Според мен тя е онази бяла лястовица на българската попмузика, която не спря и не се умори да носи на своите крила романтичната, много хармонична и красива българска песен“, каза Веселин Маринов, преди изпее песен, написана специално за него от Развигор Попов. Васил Найденов също бе сред гостите на празника, той представи новата си песен „Там на завоя“, заедно с братя Аргирови.
„Следващата песен не бива да има никакви думи и анонси, тя е знакова и ключова в моя репертоар, и в моя творчески път. Знам и съм убедена, че ще звучи и след мен“, сподели Мими Иванова преди „Майчице свята“ по музика на Митко Щерев, изпята в прегръдките на самия композитор и под несекващите аплодисменти на публиката. След финала на песента, Мими Иванова се обърна към Щерев с думите: „Дано напишеш още много песни. И за мен също. Да знаеш, че още мога“.
„Знам, че в залата има много мои колеги. Много ви благодаря, че сте тук. Трябва да покажем на всички колко много се уважаваме и колко държим един на друг“, каза Мими Иванова.
Музиката е истинската универсална човешка реч, посочи певицата, преди да изпее най-големите си хитове, които бяха своеобразна кулминация на вечерта – „Зелената стара чешма“, „Петнадесет лалета“, „Вълкът и седемте козлета“, „Вече свърши хубавото време“, „Ах, този дъжд“, „Хей, момче“, „Събота, неделя“…
В бенда бяха Петър Алексиев – пиано, Пламен Велинов – клавишни, Светослав Лобошки – соло китара, Ивац Янков – ударни, и Мариян Николов – ритъм китара. Сред музикантите бе е и Боян Балев, прочутият китарист на група „Старт“, с която Мими Иванова концертира от 1976 година, в продължение на повече от две десетилетия. Развигор Попов също бе на сцената, както и певците от Masterpiece с ръководител на Георги Янков.
Десетки почитатели подаряваха цветя на Мими Иванова по време на спектакъла. Йорданка Христова и Георги Христов се включиха с видеопоздрави. Букети и кошници бяха поднесени от името на Лили Иванова, от президента Румен Радев и съпругата му, от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, от премиера Росен Желязков, от кмета Васил Терзиев, от ГЕРБ, от заместник-кмета „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ в Столичната община – Благородна Здравкова, от кмета на район „Младост“ (София) – Ивайло Кукурин, от заместник-кмета „Култура, археология и туризъм“ на община Пловдив – Пламен Панов, от кмет на Първомай – Николай Митков, от Кристиан Вигенин – член на Европейския парламент, от президента на КНСБ – Пламен Димитров, от председателя на Синдиката на българските учители – Янка Такева, и др.
Режисьор, сценарист, организатор и продуцент на „Всички обичат Мими“ е Евгени Боянов.
Мими Иванова е родена в Хисаря. От дете пее и си акомпанира на акордеон, който изучава в музикална школа. През 1966 г. завършва пеене в средно музикално училище, в Пловдив. Първото ѝ появяване на сцена като професионална певица е през 1966 г. Първото ѝ концертно турне е през 1966 г. в Москва и Одеса, заедно с джазовия оркестър на Дома на народната армия в Пловдив (известните по-късно като „Бели, зелени, червени“) с ръководител Веселин Николов. През 1969 г. се дипломира в полувисшия естраден отдел на музикалната академия, в класа на Ирина Чмихова. Още в студентските години постъпва като солистка на оркестър „София“, ръководен от Николай Куюмджиев, където нейни колеги са Паша Христова, Мария Нейкова, Борис Гуджунов. През 1971-1973 г. активно работи с биг бенда на Българското радио, с диригент Вили Казасян.
През 1972 г. е първият ѝ съвместен ангажимент с Развигор Попов, в ролята му на ръководител на оркестър „Стакато“ – събират се по повод турне в тогавашния СССР. През 1973-74 година Мими живее и работи в Полша, където има изяви с „Анджей и Елиза“ и „Но-то-цо“. През 1976 г. с Развигор Попов създават групата „Старт“. Първият сингъл на певицата е издаден през 1972 г. от фирмата „Мелодия“ в СССР, а първият ѝ дългосвирещ албум е издаден от българската фирма „Балкантон“ през 1975 г. През 1992 г., двамата с Развигор Попов, създават музикална школа по синтезатор и солфеж, в която преподават при заниманията по синтезатор.
През 2001 г. Мими Иванова прави дебют и на театрална сцена. По покана на тогавашния директор на общинския театър „Възраждане“ играе лисицата в детската постановка „Бабината питка“. Автор на музиката към спектакъла е Развигор Попов, а режисьор – Георги Георгиев. Мими Иванова има награди за изпълнител от фестивали и конкурси в Брашов (Румъния), Истанбул (Турция), Дрезден и Рощок (Германия), Братислава (Словакия).
/следва видео