Меморандум за възстановяване на Централната минерална баня в София като общински термален градски център подписаха кметът на Столичната община Васил Терзиев и Българската асоциация за термално наследство (БАТН).
Под меморандума се подписаха и представители от различни политически групи в Столичния общински съвет (СОС).
По темата за минералната вода и термалното наследство на София трябва да има консенсус и да работим заедно, за да запазим тази даденост за следващите поколения, каза кметът Терзиев преди подписването на документа. Той посочи, че минералната вода е уникален за София ресурс и може да върне града към славата му от дневни времена. Терзиев изрази надежда, че всички могат да работят активно и градът да се възползва от всяка своя даденост. По думите му, този меморандум е една символна първа стъпка, че заедно с други структури и неправителствени организации могат да придвижват важните неща за софиянци.
Днес се навършват 112 г. от откриването на Централните минерални бани София, посочи Вирджиния Захариева от БАТН. Затова избираме тази дата за подписване на меморандум за възстановяване на Централната минерална баня ,,София“ като общински термален градски център, обясни тя. Захариева каза, че Централната баня би била „оазис“ за всички граждани на София, както и би предоставила лечебните свойства на водата на стотици хиляди хора със здравни проблеми. По думите ѝ, Централните минерални бани биха били неповторима притегателна сила за хилядите гости на София.
БТА припомня, че на 10 март в сигнал от БАТН към Столичната община, свързан със състоянието на северното крило на сградата, беше поискано взимане на мерки по опазване на недвижимата културна ценност „Централна минерална баня – София“ от разрушаване и съхраняването ѝ в автентичния ѝ вид. От асоциацията тогава алармираха за пукнатини и занемарени помещения. От БАТН поискаха цялостно укрепване, консервация и реставрация на сградата, включително и с подземната инфраструктура за минерална вода.