Прокурорът в Районната прокуратура в Ловеч Николай Буровски се срещна с десетокласници от Профилираната езикова гимназия „Екзарх Йосиф Първи“, съобщиха от Окръжния съд в Ловеч.
Какво е престъпление, какво трябва да е наказанието, могат ли деца да извършат престъпления и да бъдат осъдени след това са сред коментираните въпроси по време на първата лекция за новата година от Образователната програма на Висшия съдебен съвет (ВСС) и Министерството на образованието и науката (МОН), която Окръжният съд в Ловеч реализира. Темата за наказателното правосъдие беше представена от прокурор Буровски. Чрез хипотетичен сценарий за посегателство над собственост той предизвика учениците да разсъждават и да разберат основни понятия от наказателното правосъдие като „престъпление“, „умисъл“, „съучастие“, „наказателна отговорност“ и др., посочват от съда.
„За да бъде едно деяние квалифицирано като престъпление, то трябва да фигурира в Наказателния кодекс“, посочи прокурорът. Още в началото на срещата той разясни кои престъпления са срещу личността и кои – престъпления срещу собствеността. Обясни и разликата между престъпление и нарушение.
Николай Буровски обърна внимание и върху наказателната отговорност на непълнолетните. Магистратът обясни, че малолетните (деца до 14 г.) не носят такава, но остави десетокласниците да отговорят защо.
От Окръжния съд в Ловеч припомниха за БТА, че образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ е от 2014 г. в цялата страна.
През новата учебна година 2024/2025 участие в нея от Ловеч са заявили над 130 ученици от VII до X клас от пет училища в града. Лекциите в рамките на програмата започнаха в началото на ноември миналата година. До края на календарната година се състояха общо десет срещи на магистрати с ученици. Основните обсъждани въпроси бяха свързани с разделението на властите според Конституцията на България, структура и функции на съдебната власт, защита на правата чрез съдебните институции и др.
През 2025 г. учениците ще бъдат запознати с теми, свързани с наказателното правосъдие, допълниха от съда.