• Мохамед Кудус с хеттрик за нидерландския гранд по пътя към групите в Лига Европа

Лудогорец допусна тежка загуба от Аякс с 1:4 на “Хювефарма Арена” в Разград в първи мач от плейофите за влизане в групите на Лига Европа. Хеттрик за гостите реализира звездата им Мохамед Кудус (16, 18, 50), който пристигна в Разград намръщен, надявайки се на трансфер в Уест Хям след две отхвърлени оферти. Другото попадение за нидерландския гранд вкара Брайън Броби (40), а за българския шампион се разписа Оливие Вердон (70-дузпа).

След спокойно начало без голови положения в първия четвърт час гостите от Амстердам шокираха “орлите” с два гола за две минути. В 16-ата Девайн Ренш отне топката от Бърнард Текпетей на границата на наказателното поле на Лудогорец и след това Мохамед Кудус му я взе, за да завърши атаката с удар ниско по тревата към долния ляв ъгъл на вратата за 0:1. Две минути по-късно Брайън Броби задържа топката в наказателното поле и я подаде към Кенет Тейлър, който намери Мохамед Кудус с хитър пас, а ганайският национал порази за втори път вратата на Серджио Падт.

В 20-ата минута Кирил Десподов тръгна на самостоятелен рейд в наказателното поле и премина през двама защитници, но в последния момент Девайн Ренш се хвърли на шпагат и изби топката. Шест минути по-късно след центриране от корнер Аслак фон Витри шутира от воле, но топката премина над напречната греда.

В 40-ата минута Оуен Вайндал напредна по лявото крило и центрира към наказателното поле на Лудогорец, където Ноа Сонко Сундберг увисна и Брайън Броби с глава от близка дистанция се разписа за 0:3.

На почивката Ивайло Петев пусна в игра Доминик Янков, като извади Клод Гонсалвеш. Три минути след подновяването на играта Янков даде изящен извеждащ пас към Руан Секо. Бразилецът се озова очи в очи с вратаря на гостите и опита да прати кълбото край него, но Гортър с лявята ръка изби в корнер. След неговото изпълнение гостите организираха контраатака. Боржеш подаде към капитана Бергвайн. Той продължи за Мохамед Кудус, който прати топката сред купа от играчи на “орлите” във вратата за 0:4 и оформи своя хеттрик.

Лудогорец продължи да търси гола и в 68-ата минута получи дузпа. Хайстер даде отлично центриране в наказателното поле към резервата Спас Делев. Опитният нападател шутира от много малък ъгъл от воле, а Йорел Хато спря удара му с ръка и италианският рефер посочи бялата точка, а Оливие Вердон реализира дузпата с прецизен удар за 1:4. До края двата отбора се надиграваха главно в средата на терена. Лекувалият дълго време контузия Рик Джонатан се появи в игра и в 84-ата минута стреля силно от средна дистанция, но топката далеч встрани от вратата на Гортър.

В добавеното време на срещата Лудогорец имаше отличен шанс да направи резултата на 2:4, след като Педро Нареси пласира добро центриране в наказателното поле на Аякс, но Якуб Пьотровски не успя да отклони добре топката сам срещу Гортър. Секунди след това Рик Джонатан изведе вдясно по атаката Фон Витри. Нидерландският краен бранител намери отлично Доминик Янков, който стреля от движение, но Гортър се намеси и запази резултата непроменен.

Така Аякс взе сериозен аванс преди реванша в Амстердам след седмица и е само на крачка от групите на Лига Европа, докато при отпадане Лудогорец ще се задоволи с участие в групите на Лигата на конференциите.

ЛУДОГОРЕЦ – АЯКС 1:4
0:1 Мохамед Кудус (16), 0:2 Мохамед Кудус (18), 0:3 Брайън Броби (40), 0:4 Мохамед Кудус (50), 1:4 Оливие Вердон (70-дузпа)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на двубоя.
3 – Аслак Фон Витри пое вдясно и подаде към халфа Пьотровски. Полякът опита да продължи за нидерландския си колега с пета, но отбраната на Аякс изчисти топката от наказателното поле на Джей Гортър.
9 – Марсел Хайстер отне вляво на Мохамед Кудус и намери Бърнард Текпетей. Ганаецът опита да изведе в наказателното поле Руан Секо и топката дойде дълга за бразилеца.
16 –  ГОЛ за Аякс! Девайн Ренш отне топката от Бърнард Текпетей на границата на наказателното поле на Лудогорец, след което Мохамед Кудус си я взе и с премерен удар я прати във вратата на Серджио Падт за 0:1.
18 –  ГОЛ за Аякс! Брайън Броби овладя топката в наказателното пое и подаде към Кенет Тейлър, който с хитър пас намери Мохамед Кудус и той отново не сгреши от близка дистанция с техничен удар за 0:2.
20 –  Кирил Десподов тръгна на самостоятелен рейд в наказателното поле на Аякс, справи се с двама бранители и в последния момент Девайн Ренш се хвърли на шпагат, за да избие топката.
26 –  След центриране от корнер Аслак фон Витри отправи хубав удар от воле, но топката премина на сантиметри над вратата.
36 – Десподов центрира от свободен удар, но защитниците на гостите се справиха и избиха топката далеч от наказателното поле.
40 –  ГОЛ за Аякс! Оуен Вайндал центрира в наказателното поле и след рикошет топката стигна до необезпокоявания Брайън Броби, който се разписа с глава от границата на вратарското поле за 0:3.
45+1 – Иван Йорданов шутира от далечна дистанция, но не успя да намери очертанията на вратата, пазена от Джей Гортър.
45+3 – Край на първата част!
…………………………………………………..
46 – Начало на второто полувреме.
48 –  Доминик Янков отне топката в центъра на терена и подаде към Секо, който стреля, но вратарят спаси и изби в корнер.
50 –  ГОЛ за Аякс! Карлош Боржеш премина през няколко футболисти на Лудогорец по левия фланг, след което навлезе в наказателното поле и отклони за Мохамед Кудус, който опъна мрежата на Падт за 0:4, оформяйки своя хеттрик.
53 –  Силен шут на Текпетей отляво беше париран от Джей Гортър.
55 – Десподов центрира към Доминик Янков, който стреля с глава, ала бранител на Аякс с тяло изби. Топката отиде към Фон Витри, който продължи наляво за Пьотровски, чийто удар обаче беше неточен.
58 –  Руан Секо бе изведен зад защитата на гостите и отново вратарят Джей Гортър се оказа последна преграда пред гола, но бе отсъдена и засада, каквато не се видя на повторенията.
68 –  ДУЗПА за Лудогорец! Марсел Хайстер центрира отляво на втора греда в наказателното поле и Спас Делев стреля от воле. Йорел Хато спря топката с ръка, а главният рефер Марко ди Бело не се поколеба и посочи бялата точка.
70 –  ГОООЛ за Лудогорец! Оливие Вердон се нае с изпълнението на дузпата и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, намалявайки на 1:4.
84 – Рик Джонатан напред в половината на гостите и шутира, но доста неточно встрани от вратата.
90+1 –  Педро Нареси пласира добро центриране в наказателното поле на Аякс, но Якуб Пьотровски не успя да отклони добре топката сам срещу Гортър.
90+3 –  Рик Джонатан изведе вдясно по атаката Фон Витри. Нидерландският краен бранител намери отлично Доминик Янков, който стреля от движение, но Гортър се намеси.
90+6 – Край на мача! Лудогорец загуби тежко с 1:4 от Аякс в Разград.

Лудогорец: 1. Серджо Падт – 16. Аслак фон Витри, 24. Оливие Вердон , 26. Ноа Сонко Сундберг – 82. Иван Йорданов (7930. Педро Нареси), 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонсалвеш (4664. Доминик Янков) – 37. Бърнард Текпетей (5777. Кайо Видал), 99. Руан Секо (657. Рик Джонатан), 11. Кирил Десподов (К) (5790. Спас Делев)
Резерви: 12. Симон Слуга, 69. Пламен Пепеляшев – 5. Георги Терзиев, 7. Рик Джонатан, 10. Матиас Тисера, 22. Франко Русо, 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 64. Доминик Янков, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев
Треньор: Ивайло Петев

Аякс: 12. Джей Гортър – 5. Оуен Вайндал (7917. Анас Салах-Един), 4. Йорел Хато, 18. Яков Медич , 2. Девайн Ренш – 8. Кенет Тейлър (7221. Бранко ван дер Боомен), 33. Бенямин Тахирович, 23. Стивън Бергхаус (726. Дави Клаасен) – 20. Мохамед Кудус   , 9. Брайън Броби  (4611. Карлош Боржеш), 7. Стивън Бергвайн (К)
Резерви: 40. Диант Рамай, 51. Чарли Сетфорд – 3. Антон Гаей, 6. Дави Клаасен, 11. Карлош Боржеш, 17. Анас Салах-Един, 21. Бранко ван дер Боомен, 24. Силвано Вос, 36. Кристиан Расмусен, 38. Кристиан Влинсон, 39. Мика Годс, 43. Оливер Аертсен
Треньор: Морис Щайн

Стадион: “Хювефарма Арена”, Разград