• Учените идентифицираха най-високоенергийните космически лъчи, откривани някога. Техният източник може да е относително близо до Земята.

Откритието е направено в обсерваторията HESS в Намибия. Лъчите, съставени от електрони и позитрони, са наблюдавани при енергии до 40 тераелектронволта (TeV), което е 40 хиляди пъти енергията на видимата светлина.

Астрономите обясниха, че лъчите губят енергия, когато се движат в космоса поради взаимодействие със светлина и магнитни полета. Може да се предположи, че източникът на високоенергийни лъчи се намира близо до нашата планета, но все още не е идентифициран, съобщава Physical Review Letters.

Изчисленията показват, че източникът на лъчите вероятно се намира в близост до Слънчевата система, в рамките на хиляда светлинни години – много малко разстояние по стандартите на Вселената. За сравнение, Млечният път се простира на повече от 100 хиляди светлинни години.

Космическите лъчи са високоенергийни частици, излъчвани от Слънцето, свръхнови, неутронни звезди и други източници. Учените търсят техните следи в земната атмосфера повече от десет години. За да направят това, те анализираха радиацията и използваха сложни алгоритми за филтриране на смущенията. Благодарение на новите технологии те успяха да съберат данни във важен за науката и неизследван досега енергиен диапазон, съобщава Live Science.

По-рано беше съобщено, че молекула, важна за развитието на живота, е открита в дълбокия космос

  • Астрономите са открили една от най-големите въглеродни молекули, известни в дълбокия космос. Открит е в молекулярния облак Телец на разстояние 430 светлинни години от Земята. Откритието ни позволява да разберем по-добре откъде идва въглеродът, един от ключовите строителни материали за живота.

Молекулата, наречена пирен, се състои от четири плоски въглеродни пръстена, свързани един с друг. Той принадлежи към категорията на полицикличните ароматни въглеводороди (ПАВ), едни от най-разпространените сложни молекули във Вселената.

Смята се, че PAH представляват приблизително 20% от въглерода в космоса. Те присъстват на различни етапи от живота на звездите, от тяхното раждане до смъртта им. Тези молекули са стабилни и устойчиви на UV радиация, което им позволява да оцелеят дори в открития космос.

Високи концентрации на пирен бяха открити в проби от астероида Рюгу. След това учените проведоха допълнителни изследвания. Анализът на облака Телец установи, че пиренът съдържа 0,1% от целия въглерод, който съдържа – „абсолютно невероятно“ количество.

Температурата на облака беше около 10 Келвина (-263 градуса по Целзий). Това изненада учените, тъй като на Земята ПАВ възникват при високотемпературни процеси. Нови наблюдения показват, че те могат да се образуват в студена среда.

Изследователите отбелязват, че облакът Телец може да се сравни с протопланетарния облак, от който е възникнала Слънчевата система. Изучавайки свойствата и разпределението на въглерода в него, е възможно да се определи как този важен за живота елемент се е появил на нашата планета, съобщава Live Science.