Корейската художничка Джазу Янг отрива първата си самостоятелна изложба в София на 9 май, съобщават от „Гьоте институт“, домакин на събитието.
По думите им Immanence („Иманентност“) търси пресечните точки между интензивната урбанизация и природните системи в центъра на София. Авторката поставя въпроси за връзката между хората и обитаваните от тях пространства, като се фокусира върху трансформацията на градските пространства и джентрификацията, която изтласква местни жители от домовете им.
Куратор на селекцията е Викенти Комитски.
„В работата си Джазу Янг често използва фрагменти от тъканта на града, които предстоят да бъдат безвъзвратно изгубени – остатъци от външни стени на сгради, антични плочки, парчета тапети от интериора на домове. В творбите ѝ тези мълчаливи, пренебрегвани обекти са преосмислени, за да ни напомнят за необятността на интимното пространство. Янг изследва преживяванията на хората, повлияни от интензивните промени в града, през проекти, свързани с проблемите на преустройството и урбанизацията. Темпото на града, много по-ускорено от това на човешкото тяло, налага своята собствена скорост на хората, живеещи в него. Тази неизбежна ситуация може да увреди по-деликатните аспекти на човешките сетива. Художничката се интересува не само от материалните елементи, които изграждат нашите градове, но и от живите такива. В работата си тя изважда на повърхността природните системи, които се развиват в градското пространство, но остават невидими“, разказват от „Гьоте институт“.
В изложбата, разпростираща се между „Поста“, галерията на „Гьоте институт“ и външното пространство на института, ще бъдат представени творби от серията и Immanence (Stolen Time) („Иманентност (откраднато време)“) и такива, направени специално за София.
Джазу Янг е родена през 1979 г. в Южна Корея. Живее в Берлин и Южна Корея. Започва кариерата си като живописец, а в момента работи със смесена техника. В творбите си тя се занимава с градските промени, джентрификацията и връзката между хората и пространството. Основен аспект на работата ѝ е събирането на строителни материали от изоставени сгради, които тя пренарежда в своята Materials Series („Серия материали“), за да визуализира процесите на изчезване. Освен това тя се занимава с нематериалните аспекти на градските пространства, с невидимите, органични системи, които се развиват там, и с тяхното влияние върху човешките сетива.
Друг неин подход е отчуждаването на общественото пространство. В серията си Dots-Serie маркира къщи, предназначени за разрушаване, с червения си отпечатък от палеца – силно символичен жест в Южна Корея, който е равностоен на подпис. По този начин тя разглежда индивидуалната отговорност, градската трансформация и корупцията на пазара на недвижими имоти.
Янг разширява изкуството си, включвайки теми като миграция и идентичност, като работи съвместно с бежанци. Нейни творби са показвани в самостоятелни изложби в Германия, Франция, Китай и Южна Корея, а сред последните й участия са в груповата изложба Love Letters to the City в Берлин и в галерия Kim Reeaa в Сеул.
/ДД