Колекция от автентични детски носии бяха показани в Художествената галерия в Казанлък

0
10



Колекция от автентични детски носии показаха в Художествената галерия в Казанлък в навечерието на Лазаровден. Костюмите са от колекциите на Лилия Гетова и Росица Димитрова и бяха представени от децата от танцовата школа към Дома на културата „Арсенал“, след което етнологът д-р Анелия Овнарска разказа за пролетните момински обичаи, за лазарките и лазаруването като обред. 

Показваме над десет детски носии от различни етнографски области, посочи Лилия Гетова. Сред тях са старозагорска носия, носия от Сливенския край, от Котел и от Елхово, носии от Врачанско и Плевенско. Тя обясни, че детските носии са аналог на дамските, но са по-семпли и без накити, защото децата по принцип не са носели металически накити. Самите носии обаче са богати – с везмо по ризите, с декорация по сукманите, с гъсто тъкани престилки и пищни откъм цветове, отбеляза Гетова. 

Много интересна е банатската носия. Тя е закупена от банатски българи, които са били преселници в град Стар Бешенов, попадащ днес в пределите на Румъния. „Тя е напълно като празничната носия на жената- със сърмената престилка, с панделките на престилката, елекът е богато извезан, всичко е едно към едно, единствената разлика е, че момиченцата не носят забраждане. Носията е много богата, везана със златен и сребърен конец и е изключително тежка. Така я и наричат – тежка носия“, разказа още Лилия Гетова. 

Тя отбеляза, че детските носии се намират по-трудно от дамските. Семействата са били многодетни, износвали са ги и има доста малко запазени автентични детски облекла, посочи Гетова. И допълни, че колекцията й от детски носии е събирана около десет години. 

Представянето продължи с разговор с д-р Анелия Овнарска. Тя посочи, че децата – и момчета, и момичета, почти до 7-годишна възраст са носели еднакви по вид дрехи – риза и отгоре някаква връхна дреха.  „В момента, в който момичетата започнат да се учат на женските неща, а момчетата – на мъжки, е започнало и обличането с различни костюми. Затова и науката твърди, че детско традиционно облекло няма. За щастие обаче виждаме, че има – в по-заможните семейства в определен период са започнали да шият и специални облекла, предимно за момченцата“, обясни тя. И подчерта, че от тази гледна точка показаната колекция е изключително рядка. „Смея да твърдя, че аз не съм срещала толкова богата колекция от детски облекла, събрани на едно място“, посочи етнологът. 

Представянето се състоя в рамките на изложбата „Наследство“ с автентични момински и дамски носии от колекциите на Лилия Гетова, Даниела Димитрова и Антон Гудов, която в момента може да бъде разгледана в залите на Художествена галерия – Казанлък. 



Източник БТА