Как да познаете, че работите с шеф нарцис и кога си заслужава да го търпите

0
9


Когато е от вида грандоман, може би има какво да научите от него. От породата „уязвим“ гледайте бързо да бягате

Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

„Аз, аз, аз…“ С местоимението в първо лице, единствено число започва всяко изречение на шефа. И второто изречение, и всички следващи.

Шефът ви е нарцис, но щом сте принудени да работите с него, трябва да се научите как да действате.

Преди всичко не се ядосвайте – само ще усложните положението. Приемете, че за лош късмет ви се е паднало да ви оглавява мениджър от особено токсичен вид и единственото ви спасение е хладнокръвно да намирате противоотрова срещу него. Поне за известно време.

Първото ви действие е да разберете какъв точно тип нарцис е шефът ви. Едва тогава можете да вземете правилно решение как да се държите с него.

Според когнитивния психолог Арт Маркман нарцисите са два основни вида – грандомани и уязвими.

Общото между всички е твърдата вяра, че са специални. Че са най-умните, най-способните, най-обаятелните. Изобщо, те са всичко хубаво, което започва с най.

Някои „най“ може да отминете с лека насмешка – като например това, че шефът се мисли за красавец. Но гадният проблем е убеждението на нарциса, че неговите разбирания и идеи са по-важни от тези на всички останали. Напълно е сигурен, че никой от екипа няма качества като неговите, следователно не е в състояние нищо умно да измисли и направи.

Пренебрежението е трудно за понасяне, но шефът ви е от вида грандоман и може да имате полза от него

Нарцисизмът не изключва професионализма, ума, прозорливостта. Дава допълнителна, макар и мрачна енергия – амбиция за издигане в йерархията, обясняват поведенческите психолози.

Тази порода нарциси – грандоманите, когато са способни и професионално подготвени, често атакуват управленски позиции, защото ще им позволяват да правят най-любимото си – да налагат своите виждания върху останалите. Това е природна нужда и толкова силно амбицира грандомана, че става шеф. И тогава превъзходството му вече изглежда оправдано, а колкото повече подчинените му го признават, толкова по-прекрасно се чувства той. Най-добре поставени са тези, които умеят с най-приятни салтанати да му покажат, че го почитат.

Изглежда гадно, но ако можете да го понесете, възползвайте се за собствената си кариера.

„Нарцисите, които са добри в работата си, винаги намират начин да изпъкнат. Ако имате добри отношения с тези хора, може да попаднете във вътрешния им кръг и да получите шанса да изкачите професионалната стълбица заедно с тях„, казва Арт Маркман.

През това време обаче трябва да намерите начин да действате така, че да напомняте на шефа си за вашия принос към работата. Защото нали не забравяте – той е нарцис, склонен е винаги ще приписва на себе си вашите заслуги. Той искренно вярва, че са негови, защото мъдро ви ръководи.

След като се справите с това, измислете как да използвате шефа нарцис за своята кариера. Той обича да вижда как чувството му за превъзходство се реализира, как работата му завършва с успех. Което означава, че може да е склонен да подкрепи ваша идея, ако успеете да го убедите, че сам е стигнал до нея, подчертава психологът.

Не е изключено да намерите подход към него, без да мачкате достойнството си. Тогава може да успеете дори да се изкачвате по професионалната стълба.

Има риск обаче тези ваши усилия да се окажат неперспективни. Някои нарциси успяват да станат големи шефове, президенти, милиардери. Много често обаче са толкова самовлюбени, че пропускат да учат нови неща и да се развиват. Природата ги кара да се стремят към управленски позиции, за да налагат превъзходство си върху другите, но като стигнат до определена мениджърска позиция, са неспособни да постигат успехи. Понякога понеже дотолкова се самозабравят, че по-висшестоящите шефове ги махат, за да не демотивират служителите.

Това най-често се случва на нарцисите от втория вид – уязвимите. Те притежават същата нужда за изява като грандоманите, комбинирана обаче с чувство за малоценност, което може да бъде потискано единствено чрез потъпкване на другите и омаловажаване на техните успехи, обяснява Арт Маркман.

Тази порода е още по-неприятна за издържане. Шефът грандоман малко се интересува от вашето мнение, като обсъждате нещо по работа, или самохвалства. Уязвимият шеф нарцис обаче се нуждае постоянно от одобрение, което да засилва неговото самочувствие. И вие трябва да съучаствате във фукните му, т.е. да ги валидирате, като се съгласявате с тях, поне кимайки с глава. Още по-добре е да пуснете някой комплимент за неговата величавост като ръководител.

Обратното – щом си позволите да си кажете професионалното мнение, което не съвпада с неговото, той ще ви нападне.

С уязвим нарцис трябва много да внимавате, защото обикновено е и мръсник. Щом изпита гняв към вас, ще се постарае по всякакъв начин да ви отмъсти. Толкова се самообича, че моралните ценности са му чужди, когато се смята за засегнат.

Уязвимият нарцис на началнически пост се обгражда с кръг от близки подчинени, които са или посредствени, или рафинирани подмазвачи. На него способни не му трябват, защото самото им съществуване засилва чувството му за малоценност. Ако ги търпи, то е, защото са му полезни. Но никога не допуска много да изпъкват, прави всичко възможно, за да им вгорчи живота и да им показва, че се справят горе-долу, но само благодарение на неговото мъдро ръководство.

Накратко, началник нарцис е лош късмет. Но по-добре да е от породата грандоман отколкото от породата уязвим.

Шефа грандоман може да търпите известно време. Той винаги ще си приписва заслугите на целия екип като свои. Никой от подчинените му никога няма да дочака признание, колкото и голям принос да има за работата. Всичките успехи се дължат на мъдрия ръководител. Но ползата ви е да се учите от него, ако е добър професионалист. Постарайте се да вземете всичко, което можете, и после си потърсете място, където ще ви ръководи по-свестен човек.

Когато ви оглавява уязвим нарцис, най-умно е да бягате. Не си заслужава да се мъчите да го понасяте. Бързо се оглеждайте за ново работно място.

В „Точният човек“ можете да прочетете още:

Научно доказано: От много екипност се оглупява

Необичайни техники да се енергизирате, като не ви се работи

Прокрастинация не е заразна болест, но прилича и проваля кариерата

Изяжте слона – ключов принцип за професионален успех

„Всъщност“, „просто“ и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате

Какво да забравите, като завършите университет

Лоши навици, които може неусетно да си носите заради родителите даже на работа

Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан

7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща

Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си

Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата





Източник 24часа