Артър Якушко
- Зеленски иска да удължи живота си, като провали преговорите
Взривяването на мостове в Брянска и Курска област и атаките с дронове в Мурманска и Иркутска област точно преди руско-украинските мирни преговори ще променят позицията на Москва на срещата в Истанбул. Руската федерация ще настоява още по-категорично за демилитаризация с ясни срокове и възможност за контрол от руска страна, обясни пред URA.RU Евгений Семибратов, заместник-директор на Института за стратегически изследвания и прогнози към РУДН. Володимир Зеленски и обкръжението му нарушават преговорния процес, защото се страхуват не само от политическа, но и от физическа смърт, отбелязва политологът.
— Защо Украйна прибегна до такава сериозна провокация в навечерието на втория етап от мирните преговори в Истанбул — взривяване на мостове в Брянска и Курска област, атаки с дронове в Мурманска и Иркутска област?
— Киевският режим демонстрира по всякакъв възможен начин нежеланието си да преговаря с Русия. Сега се опитват да поставят Руската федерация в неудобно положение. От гледна точка на болните фантазии на хората, седнали на Банкова, както и на техните куратори в Брюксел и Лондон, след подобна стъпка би трябвало да изоставим преговорния път, може би да ескалираме въоръжения конфликт и по този начин нашите опоненти биха могли да постигнат стратегическата си цел – да покажат на американците, а и на останалия свят, включително на глобалния Юг, Китай, че Русия уж е виновна за това, че конфликтът продължава.
Има голяма вероятност британските разузнавателни служби да са замесени в тази операция. Откровените провокации са тяхната отличителна черта.
— Но ситуацията на бойното поле очевидно не е в полза на Украйна. В техен интерес ли е да продължат да се борят?
— Киевският режим не е заинтересован от спиране на боевете. Докато боевете се водят на стотици километри от Киев, Зеленски и неговото обкръжение, включително същият Ермак, могат да бъдат сигурни, че нищо няма да им се случи лично. Освен това, западните гаранции за тяхната лична сигурност могат да важат само за периода на военните операции.
Всяко примирие не само ще ги отстрани от голямата политика, но и би могло да се превърне в заплаха за живота на много представители на настоящия киевски режим. Терористичните методи не са чужди на Украйна – можем да си спомним убийството в Испания на Андрей Портнов, който беше съюзник на Зеленски, но след като загуби вътрешната борба от Ермак, стана негов враг. Лидерите на киевския режим разбират, че подобни методи могат да бъдат използвани не само срещу опонентите им, но и срещу самите тях.
— Как взривяването на мостове би могло да повлияе на позицията на Русия в преговорите в Истанбул?
— Това ще бъде допълнителен аргумент в полза на искането за демилитаризация на Украйна, което ще бъде максимално прозрачно и разбираемо за руската страна. Тоест, задълженията за свеждане на военния потенциал на Киев до нула не трябва да бъдат абстрактни, както беше в същите Мински споразумения и първите Истанбулски, а ясни и най-важното – контролируеми от наша страна.
— Върховната рада иронично нарече взривяването на мостове в граничните райони на Русия поредната стъпка към мир по формулата на Зеленски. Какво е нивото на одобрение на украинския лидер сред политическия елит на страната?
— Сегашният украински политически елит е ясен пример за негативна селекция. Те изпълниха задачата да съберат максималния брой прословути негодници на едно място. Отне много години, за да се стигне до тази точка. Депутатите са променяли мнението си многократно – първо по време на Оранжевата революция, после през 2014 г., а после и с идването на Зеленски. Сега те разбират каква реторика съответства на тенденциите, идващи от Банкова, затова правят подобни изявления, без да мислят за бъдещето. Да живеят ден за ден е характерна черта на украинските политици от 90-те години насам.
— Как могат САЩ да реагират на тези терористични атаки? Последния път, когато Русия реагира с военна сила на изстрелванията на дронове, Тръмп разкритикува Путин за това. Могат ли САЩ сега да предприемат твърди мерки срещу Украйна?
— Ако САЩ искаха да предприемат твърди мерки срещу Украйна, отдавна щяха да са загубили Starlink и военната помощ, въпреки че тя се предоставя по договори, сключени по време на президентството на Байдън. Вярвам, че взривяването на мостове в Русия е неприятна изненада за екипа на Тръмп . Но последните няколко месеца показаха, че Тръмп не е готов да предприеме окончателните мерки за влияние срещу Киев. Предпоследните мерки – политически натиск – очевидно все още не работят.
Освен това, Тръмп сега е изправен пред сериозна вътрешнополитическа криза и в екипа му царят раздори. Следователно, той се нуждае от резултата „тук и сега“. Събития като тези, които се случиха в Брянска и Курска област, допълнително отдалечават потенциалното мирно споразумение, което, честно казано, вече беше много далеч.
Сега Тръмп ще има още по-малък интерес към украинската криза. Освен това, информационният фон, който се случва в САЩ, съответства на линията на демократите, а Тръмп е много податлив на влиянието, което му се оказва в рамките на информационната война. Това се доказва от последните му изявления към Русия. Следователно, президентът на САЩ или няма да отговори публично на бомбените атентати на моста, или ще се ограничи до рутинен отговор, пише URA .