КАКВО И КЪДЕ ЩЕ УЧАТ ДЕЦАТА НА ДОБРИЧКА ОБЛАСТ – ВЪПРОСЪТ ПРЕДИЗВИКА СЕРИОЗЕН ДЕБАТ НА ОБЛАСТНАТА КОМИСИЯ ПО ЗАЕТОСТ

0
1593

Областна комисия по заетост прие план-прием за учебната 2019/2020 година

Област Добрич ще защитава общо 60 паралелки в училищата в областта след завършен 7 клас. Директорът на Дирекция „Регионална служба по заетост“ – Варна, апелира към работодателските организации да са по-активни в анкетното проучване за нуждата от кадри 

Вчера се проведе заседание на Областна комисия по заетост, което бе председателствано от областния управител Красимир Кирилов. В дневния ред бяха включени две точки за разглеждане – обсъждане и приемане на държавен план-прием за учебната 2019/2020 г. за училищата на територията на област Добрич, предложен от началника на Регионално управление на образованието Жоро Тошков, и представяне на информация за анкетно проучване на Агенция по заетостта за нуждата на бизнеса от кадри, представена от директора на дирекция „Регионална служба по заетост“ – Варна, Божидар Михайлов.

По първа точка от дневния ред Ж. Тошков запозна членовете на съвета с изготвеното от РУО предложение на база брой ученици в област Добрич, съобразено и с тенденцията за намаляването им. Тошков подчерта, че за миналата учебна година недостигът на ученици спрямо броя паралелки и места в тях е бил 140 деца, а тази година е 240 деца. След проведени разговори с директори на училища, анализи, предлагаме брой паралелки, за които недостигът е сведен до 120 ученици, заяви началникът на РУО. СУ „П.Р. Славейков“ е оттеглило заявлението си да разкрие професионална паралелка по екскурзоводство, финансово-стопанска гимназия „В. Левски“ е заявила, че ще закрие паралелката „Данъчна и митническа администрация“, СУ „Св. Кл. Охридски“ запазват броя паралелки, добави още Тошков и заяви, че дни преди провеждане на заседанието е постъпило копие на заявление от ЕГ „Г. Милев“, изпратено до министъра на образованието и науката – за разкриване на паралелка „Екскурзовод“ с първи език немски и втори руски. „Ако бъде одобрена от МОН, то тогава езикова гимназия ще запази приема си – в общо 6 паралелки“, уточни началникът на РУО. Последваха бурни дебати. „Аз мисля, че това е нужна професия за нашия град“ – посочи зам.-кметът на Добрич д-р Емилия Баева. По думите й, предложението на ЕГ, макар и късно внесено, е много уместно. Според нея е важно как да бъде рекламирана тази професия и да има желаещи кандидати за нея.
„Наясно сме, че броят на учениците намалява, но ние трябва да се съобразим  с това кои училища успяват да си направят приема. Дефакто с това предложение, което правите, намаляваме броят на паралелки в училища, които са ги пълнили. Има училища, които не успяват да си реализират паралелките, а им давате повече“ – посочи д-р Баева.

„Всеки казва Езикова гимназия е елитно учебно заведение. Моите уважения, но там започнаха да влизат и ученици с тройки. Във ВеликоТърново например има три паралелки прием в Езикова гимназия, а в Добрич – 6. Трябва да има някакво съобразяване и да развиваме професионалното образование, каквато е стратегията на образователното министерство. Проблемът е –  коментира началникът на РУО – Добрич, Жоро Тошков.

„Едва ли може да сравняваме езиковото ниво на учениците от Езикова гимназия с това на връстниците им в една професионална гимназия. С административни мерки не можем да регулираме нещо, което няма как да бъде регулирано.
И независимо дали влизат с тройки, въпросът е как излизат и къде се реализират. Нека не се опитваме математически да сметнем недостига на деца и да отрежем  точно там, където има най-голямо желание, защото ще накараме децата и техните родители да се преместят в същите такива гимназии, но в други градове или да потърсят частни училища. И какво ще постигнем с това?” – контрира главният секретар на ТПП – Добрич Герман Германов от името на бизнеса по повод на намерението на РУО да закрие една от паралелките в Езикова гимназия.

След дебата в залата от който стана ясно, че има нужда от сериозен диалог по темата образование, с 13 гласа „за“, бе подкрепено искането на езикова гимназия за разкриване на професионална паралелка. Членовете на Областната комисия по заетост единодушно одобриха предложеният план-прием от началника на РУО Добрич. На предстоящата в началото на месец март среща в МОН ще бъдат защитавани общо 60 паралелки в училищата в областта, разпределени по общини, както следва – Община Балчик – 4; Община Генерал Тошево – 4; Община град Добрич – 36; Община Добричка – 3; Община Крушари – 1; Община Тервел – 7; Община Каварна – 3; Община Шабла – 1.

По втора точка от дневния ред директорът на дирекция „Регионална служба по заетост“ – Варна, Божидар Михайлов представи пред членовете на Комисията състоянието на безработицата в област Добрич за 2018 г., като отчете, че това са най-ниските регистрирани нива на безработица от 2008 г. досега. Михайлов отчете и положителния ефект на програмите за заетост, по които работят Бюрата по труда и подчерта, че в област Добрич през миналата година на първичен пазар са се реализирали над 7800 души.

В таблицата е представена информация за брой регистрирани безработни и равнище на безработица по общини за 2018 г.

Средномесечен брой регистрирани безработни и равнище на безработица по общини за периода януари – декември 2018 г.

Област/Община Брой регистрирани безработни лица Равнище на безработица /%/
Област Добрич 4629 5.8
Балчик 346 4.3
Ген. Тошево 833 15.4
Добрич – град 1609 3.6
Добрич – селска 314 4.7
Каварна 346 6.0
Крушари 182 14.3
Тервел 796 13.7
Шабла 204 10.0

 

Особен акцент Б. Михайлов постави на стартиралото трето по ред и първа за 2019 г. анкетно проучване на потребностите на работодателите от Агенцията по заетостта, като апелира към представителите на работодателски организации за по-висока активност от страна на бизнеса в проучването.

Работодателите, както и при предните анкети, ще имат възможност да попълнят онлайн анкетен формуляр, в който да посочат от какви специалисти със средно и висше образование ще имат нужда, както и какви са потребностите им от работници без специална квалификация и кадри, притежаващи специфична правоспособност. Те ще могат да посочат и кои са най-необходимите умения, които трябва да притежава търсеният от тях персонал. Получените резултати за потребностите на бизнеса и администрацията ще очертаят нуждите им от работна сила през следващите 6 месеца. Чрез проучването анкетираните могат да посочат и очакванията си за необходимите им специалисти с висше и средно образование след 3 до 5 години. Набраната информация ще се използва при определяне на приоритетите на областната и националната политика в сферата на образованието, обучението и насърчаване на заетостта.

Анкетният формуляр ще може да се попълва до 22 март 2019 г. и може да бъде намерен на следния линк: http://survey.az.government.bg/index.php/535847.

ВСИЧКО НАКУП В PINTEREST