Независимо дали са завършени за рекордно кратко време или се простират повече от век, най-известните структури в света днес са толкова неразделна част от пейзажа, че може да е трудно да си представим често херкулесовите усилия, необходими за тяхното създаване. Ето исторически снимки, документиращи някои от най-известните паметници, преди да станат забележителности.
Бруклинския мост
Завършен през 1883 г., Бруклинският мост в Ню Йорк използва запечатани кесони под налягане, за да позволи на работниците да копаят основите под морското равнище. Дизайнерът на моста, Джон Огъстъс Рьоблинг, черпи вдъхновение за иновативния дизайн на стоманени кабели от хегелианската философия за противоположностите в напрежението. За съжаление, Рьоблинг умира от тетанус в началото на процеса; синът му Вашингтон, който пое проекта, в крайна сметка се парализира от декомпресионна болест и поне още 20 работници загинаха в хода на строителството.
Саграда Фамилия
Започната през 1882 г., базиликата Саграда Фамилия в Барселона бързо е превзета от Антони Гауди – описан като „гений или луд“ от тогавашните архитекти – с амбициозен дизайн за църквата на бъдещето. Той ще работи по него до смъртта си през 1926 г., но проектът няма да бъде завършен поне още един век, като строителството продължава и до днес. Маса от кули и органични форми, тя е една от най-популярните туристически атракции в Европа, а работата на Гауди днес е призната за културен обект на световното наследство.
Статуята на свободата
Статуята на свободата е плод на въображението на двама французи, про-аболициониста Едуар Льофевр дьо Лабуле и скулптора Фредерик-Огюст Бартолди, и е предназначена в знак на почит към края на робството в Съединените щати. Строителството започва във Франция през 1876 г., където медната фигура с дебелина „две стотинки“ е напълно сглобена и след това разглобена и изпратена в Съединените щати. Повторното сглобяване на остров Бедлоу в пристанището на Ню Йорк е завършено през 1886 г. от екипаж от нови имигранти, използвайки кранове и дерикати, а не скеле.
Айфеловата кула
Айфеловата кула – технически триумф на своето време – е завършена само две години след като първата лопата се удря в мръсотия през 1887 година. 300-метровата сграда включва 1,000 милиона нита, 2 тона желязо и 5 тона боя; Всяка от частите му е проследена в близката фабрика до взискателна точност. Макар и да не е всеобщо призната – група френски литератори заклеймяват кулата като „трагична улична лампа“ и „надупчена от дупки супозитория“ – кулата командва повече от 7 милиона посетители по време на Световното изложение през 300 г.
Мормонски храм
Преди пристигането на трансконтиненталната железопътна линия в Юта, работата по храма Солт Лейк (на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни) през 1853 г. е старателна, в зависимост от воловете, за да тегли чудовищни блокове от гранит за петметровите дебели (16 фута) фундаментни стени. Завършена през 1893 г., неоготическата структура сега претърпява обширни сеизмични подобрения, след като земетресение повреди статуята на златния лист на ангел Морони, кацнала на върха на най-високия си шпил.
Стадион „Уембли“
Оригиналният стадион „Уембли“ е построен на мястото на Watkin’s Tower, някогашен конкурент на Айфеловата кула, който остава непълен и в крайна сметка е погребан в основите на стадиона. Построен за помещаване на изложбата на Британската империя от 1924-25 г., стадион „Уембли“ се превръща в официален дом на британския футболен отбор до началото на века, когато също е разрушен, за да се направи място за нов стадион „Уембли„. Съставен от повече от 25 000 тона бетон, оригиналният „Уембли“ разполага със собствени отличителни кули близнаци на входа.
Панамски канал
Панамският канал беше подвиг на гражданското, социалното и политическото инженерство, който отне три десетилетия, три държави, революция, приблизително 27 000 загубени живота, несметни наранявания, медицински пробив, цели гори наводнени и милион кубически метра мръсотия, преместени да завършат. По времето, когато е пуснат в експлоатация през 1914 г., той се превръща в най-скъпия строителен проект в САЩ за времето си (375 милиона долара). Смята се за едно от седемте чудеса на съвременния свят.
Емпайър Стейт Билдинг
Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк е построен само за една година със скорост от 4,5 етажа на седмица, от 3-членна работна сила в разгара на Голямата депресия. Висок 400 метра (381 фута), небостъргачът в стил Арт Деко е най-високата сграда в света по време на завършването му през 1 г., направена от десетки хиляди тонове стомана, алуминий, варовик, гранит и тухли и последен нит от масивно злато.
моста Голдън Гейт
През 1933 г. инженерът на емблематичния мост Голдън Гейт в Сан Франциско, Джоузеф Щраус – възнамеряващ да сложи край на високата смъртност, приемана за даденост сред „бриджмените“ – възлага пълна предпазна екипировка за екипажа си. На място е създадена полева болница и работниците му са оборудвани с хардхати, респиратори, очила, предпазни линии, мрежи и дори крем против протриване. Въпреки това 11 работници загинаха по време на строителството на моста, 10 от тях при повреда на предпазната мрежа.
връх Ръшмор
18-метровите лица на американските президенти Линкълн, Вашингтон, Джеферсън и Рузвелт на планински връх в Южна Дакота са дело на Гутзон Борглум – син на мормонски полигамисти и сътрудник на Ку Клукс Клан – които взривяват повече от 60 400 тона скала, за да създадат мемориала, завършен през 000 г. Издълбани в свещените черни хълмове на територията на Лакота Сиукс, подобията на четирима американски президенти на това, което сега е известно като планината Ръшмор, предизвикаха противоречия, които продължават и до днес – и това е без да се споменава възможността за добавяне на лицето на петия президент.
Мемориал на лудия кон
Най-големият паметник в света – на теория – стои недовършен повече от 70 години от началото си, издълбано лице на планински връх само на 27 километра от планината Ръшмор в Южна Дакота. Скулпторът Корчак Зиолковски замисля спорния проект в знак на почит към лидера на Оглала Лакота Тасунке Витко, известен още като Лудия кон: „Искам да поправя малко от грешката, която направиха на тези хора“, каза Зиолковски. Той е погребан там днес и семейството му продължава усилията само с дарения и входни такси, отказвайки държавно финансиране.
Берлинската стена
Когато стената, разделяща Източен и Западен Берлин, се издигна за една нощ – без предупреждение – през 1961 г., тя се превърна в мрачен символ на Студената война между Съветския съюз и САЩ и съответните им съюзници. Тя започва като две съседни стени от сгурия с бодлива тел и наблюдателни кули, силно охранявани с оръжия, кучета пазачи и мини, за да се предотврати бягството от Изток на Запад, и в крайна сметка ще се превърне в бетонна бариера, ограждаща изцяло Западен Берлин, преди падането му през 1989 г.
БТ Тауър
BT Tower – известна като GPO Tower, Post Office Tower и Museum Tower – е завършена през 1964 г., за да стане най-високата сграда във Великобритания по това време и забележителност на лондонския градски пейзаж. Цилиндричната форма на кулата й помага да издържи на движение при силни ветрове, които са от съществено значение за антените, които остават основен център за телевизионните предавания на нацията. Обявен е за национален паметник през 2001 година.
Катедралата на Бразилия
Катедралата в Бразилия, посветена през 1970 г., отне 12 години, за да бъде завършена. Извисяващата се конструкция разполага с 16 параболични бетонни колони, съединени като изпънати ръце и свързани с колосални стъклени прозорци с петна. Смятана за едно от най-добрите постижения на архитекта Оскар Нимайер, измамно простите форми на катедралата разширяват границите на строителното инженерство от онова време, изисквайки иновативни техники за постигане на неговата визия.
CN кула
Завършена през 1976 г., кулата CN – висока 553 метра (1,815 фута) – се превръща в определящ елемент от хоризонта на Торонто и основна туристическа атракция като най-високата свободно стояща структура в света. Височината му дава на телекомуникационната кула ясна линия на видимост в целия град, давайки на Торонто някои от най-ясните приеми в Северна Америка и до днес. През 1995 г. е обявен за едно от седемте чудеса на съвременния свят от Американското дружество на строителните инженери.
Операта в Сидни
Безпроблемните, издигнати форми на операта в Сидни опровергават раздуването на изпълнението на проекта. Първоначалната оценка на разходите набъбна повече от десет пъти до 102 милиона австралийски долара до завършването й през 1973 г. (720 милиона долара през 2020 г.), процес, който отне 10 000 работници и 14 години – 10 години повече от очакваното. Днес австралийската забележителност е напълно изкупена като обект на световното наследство, посещаван от близо 11 милиона души годишно.
Статуята на Петър Велики
В централната част на Москва осмата по големина статуя в света – току-що изпъкнала Статуята на свободата на височина 98 метра (322 фута) – почита цар Петър Велики (1682-1725) и 300-годишнината от основаването на руския флот. Изработен от 600 тона неръждаема стомана, бронз и мед, паметникът на руския лидер, кацнал на кораб, се оказа противоречив, откакто е издигнат през 1997 г., не на последно място защото Петър Велики е известно, че мрази Москва.
О2 Арена
O2 Arena в Лондон (по-рано Millennium Dome) е най-големият купол в света. Завършено през 2000 г., затвореното пространство е достатъчно голямо, за да формира свои собствени метеорологични системи, ако не беше покривът от плат с тефлоново покритие; Въздухът вътре тежи повече от самата структура. Първоначално замислена от британското правителство, за да приюти злополучна изложба, която да въведе новото хилядолетие, тя е преоткрита през 2007 г., за да се превърне в най-популярното музикално място в света.
Palau de les Arts Reina Sofía
Проектиран от испанския архитект Сантяго Калатрава, Palau de les Arts служи като опера във Валенсия, с четири отделни места за представления. Шедьовърът на модерната архитектура – чиито извити, плаващи форми предизвикват кораб, закопчан от черупки – е завършен през 2006 г. след 10 години строителство; След това Калатрава го описва като „най-интензивния“ проект в кариерата си.
Статуя на единството
Най-високата статуя в света, издигната през 2018 г. на брега на река Нармада в индийския щат Гуджарат, отне повече от 2 работници и 000 12 бронзови пана, за да бъде завършена. Висок 000 метра (близо 182 фута), чучелото на индийския лидер за независимост Сардар Валабхай Пател стои два пъти по-високо от Статуята на свободата. Наречен Статуята на единството, паметникът е закотвен от две масивни, бетонни ядра в рамките на стоманената си рамка, което му позволява да издържа на силни ветрове и земетресения.
https://www.msn.com/