Изписаните граждани на Република Северна Македония, пострадали при пожара в Кочани, при необходимост ще продължат да получават следболнични медицински грижи от българските лечебни заведения. Това съобщиха пред БТА от Министерството на външните работи (МВнР).
Пострадалите и придружаващите ги техни близки ще продължат да получават подкрепата на българската държава и по отношение на настаняването им до окончателното им отпътуване за Република Северна Македония, посочват още от МВнР.
От министерството уточняват, че данни за състоянието на пострадалите, които продължават да се лекуват в България, както и за това на вече изписаните, не могат да бъдат предоставяни, тъй като представляват лична информация.
Министерство на външните работи е във връзка с роднините на изписаните от болнични заведения граждани на Република Северна Македония. Всички те изказват своята признателност на медицинските специалисти в болниците в УМБАЛСМ “Пирогов“ – София , МБАЛ към ВМА – Варна и УМБАЛ “Свети Георги“ – Пловдив, към Министерство на здравеопазването, Министерството на външните работи и Посолството на България в Скопие за оказаната им навременна и компетентна помощ в този труден за тях момент, добавят от МВнР.
Четирима от пострадалите в пожара в Кочани бяха изписани от „Пирогов“ днес. Те са в добро състояние. Родителите на пострадалите благодариха на България, българския народ и всички кръводарители.
При пожар през март, който възникна в увеселително заведение в Кочани, пострадаха близо 200 човека, а 61 починаха. Част от пострадалите бяха транспортирани за лечение в други държави. В България бяха хоспитализирани 15 пострадали – осем от тях в болница „Пирогов“ и по трима в болници в Пловдив и във Варна.