ПЕКИН, 4 февруари. /ТАСС/. Церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин се проведе в петък на главната арена на китайската столица – Националния стадион. Събитието даде старт на Олимпиадата, въпреки тежката епидемиологична ситуация, която все още остава предизвикателство за цялата световна общност. И лозунгът на Игрите в духа на времето: „Заедно за общо бъдеще“.
Пекин стана първият град в света, домакин на летните и зимните олимпийски игри. Националният стадион влезе в историята като единственото спортно съоръжение в света, което беше домакин на церемониите по откриването на зимните и летните игри. Не е изненадващо, че китайският филмов режисьор Джан Имоу отново стана режисьор на събитието, повтаряйки опита си от олимпийската 2008 година. Церемонията преди всичко стана специална поради факта, че всички нейни участници, с изключение на тези, които се разхождаха в парада на спортистите, бяха обикновени китайски граждани от Пекин и провинция Хъбей – без звезди, професионални певци и танцьори.
Отброяването до началото на Игрите започва с числото 24 и това има смисъл, тъй като в китайския лунен календар всеки месец е разделен на две части и всяка от тях има свои собствени характеристики. Календарът е формиран, като се вземат предвид наблюденията на животни, време, растения и в много отношения животът на Поднебесната империя и работещите в нея е подреден в съответствие с него. А игрите в Пекин са 24-та олимпиада в историята. Цифрите за обратно отброяване от числото „10“ можеха да се наблюдават не само на екрана – те бяха издълбани в небето от фойерверки, които поставиха началото на цялата церемония с мощен залп.
Първата част на представлението е „Начало на пролетта“, а за Китай това време на годината е наистина пролетно, но тук е свързано с ниска температура на въздуха и сняг. Може би затова в Китай има мнение, че силната настинка поражда нов живот? Гигантското глухарче, което се появи на сцената, е доказателство за това. И все пак главният герой на представлението ще бъде снежинка.
Аз и моята страна
Появата на знамето на Китай на арената беше предшествана от появата на няколко десетки души в разнообразни тоалети – в екипировка на доброволци, ежедневни и автентични национални дрехи. Това са представители на 56 етнически групи от цял Китай, които предаваха знамето на страната от ръка на ръка, а малко по-късно то беше издигнато на стълб над стадиона от група военни, които за пореден път демонстрираха пред света какво е китайски лагер и подгонена стъпка. Цялото действие се разигра под известната китайска песен „Моята родина и аз“, изпълнена от млад тромпетист.
След дигиталното светлинно въведение с представянето на Игрите в импровизиран леден куб – светлинната инсталация изглеждаше точно като истински лед, в която символите и спортовете на предстоящите Игри проблясваха с лазерно цветно гравиране, дойде ред на парада на спортисти.
По традиция първи на арената излязоха представители на родината на Олимпийските игри – състезатели от Гърция. Името на екипа беше изобразено на голяма светеща снежинка, направена с китайски орнаменти, и този елемент минава като червена нишка през цялото представление. Момичетата, носещи табели с имената на държави, носеха очарователни шапки под формата на лице на тигър – 2022 г. според китайския календар беше годината на тигъра.
80 представители на Русия, водени от кънкьорката на знаменосците Олга Фаткулина и капитана на хокейния отбор Вадим Шипачов, влязоха на стадиона под номер 46 под топъл рев на поздрав. Руският президент Владимир Путин, който пристигна в Пекин в петък, наблюдава това от трибуните.
Апотеозът на тази част от церемонията беше напускането на домакините на състезанието – китайския отбор. В парада участваха общо 91 делегации. Освен националните символи, костюмите и знамена, специално пригодени за тържествения повод, маските вече се превърнаха в задължителен атрибут.
Една снежинка – още не е сняг
В третата част на церемонията десетки снежинки с имената на държави на сцената образуваха пръстен, който се превърна в една голяма красива снежинка. Цветно напомняне за уникалния факт, че няма еднакви снежинки в света, но заедно създават нещо красиво и всичко това се превърна в доказателство за индивидуалността на всеки спортист, но заедно всички участници в олимпиадата ще със сигурност създавайте прекрасни игри. Както се казва в добре познатата съветска песен: „Една снежинка още не е сняг, един дъжд още не е дъжд“.
След като издигна олимпийското знаме до китайското знаме, президентът на Международния олимпийски комитет се обърна към гостите с официална реч. Томас Бах отбеляза, че Китай благодарение на своите амбиции се е превърнал в страна на зимните спортове, защото в тях се занимават над 300 милиона души. „Това невероятно постижение открива нова ера за зимните спортове в света“, каза Бах. Шефът на МОК също така призова всеки един от участниците в олимпиадата да стане образец на взаимно уважение.
Цай Чи, ръководител на организационния комитет на Зимните олимпийски игри в Пекин, се съсредоточи върху безопасността на участниците. „Тъй като продължаваме да живеем под въздействието на COVID-19, безопасността и здравето на всички участници в Игрите остават наш приоритет“, каза Цай Чи. „Нека се обединим в солидарност, разбиране и взаимна подкрепа, за да гарантираме прости, безопасни и жизнени Игри.“
Шестте олимпийски факли бяха носени от седем факелоносци, представители на китайските зимни спортове, родени в последователни десетилетия от 1950-те до 2000-те години. По замисъл на организаторите тази идея олицетворява приемствеността на традициите в зимните спортове от поколение на поколение. Последната факла, която се издигаше под арките на стадиона във формата на снежинка, беше пренесена заедно от 20-годишната скиорка Дингир Иламуджианг и 21-годишната Джао Джиауен, която специализира в Северна комбинация.
Огънят на игрите беше запален в средата на тази много голяма снежинка, създадена от малки. Противно на традицията да се прави с помпозност, в голям мащаб, този път огънят се оказа малък блясък в сърцето на символа на церемонията, който ще се пренесе в душите на почти три хиляди спортисти – участници на Зимните олимпийски игри в Пекин.
Открийте снежинката на България в посока 1 часа