• Енер Валенсия с два гола за успеха, ВАР го лиши от трети

Домакинът на Световното първенство по футбол и дебютант на турнира Катар загуби с 0:2 от Еквадор среща от група ‘А”. Мачът бе първи от програмата на Мондиала, който бе открит по-рано днес с пищна церемония.

Двубоят започна вихрено и още в третата минута Еквадор вкара гол, който обаче бе отменен заради засада.

Еквадор успя да поведе в 16-ата минута с гол от дузпа на Енер Валенсия, който бе фаулиран от вратаря на Катар и се разписа от бялата точка (1:0).

Четвърт час по-късно отново Валенсия удвои след удар с глава, оказал се непреодолим за Саад Ал Шееб (2:0).

До края на полувремето нямаше опасности пред двете врати, но Катар може да съжалява за положение в продължението на първата част, при което Алмоез Али се размина с топката от добра позиция.

Втората част също предложи повече положения за Еквадор, но Михаел Естрада и Ромарио Ибара не се възползваха. Последваха няколко смени, които понакъсаха играта. Катар също имаше възможност да стреля към вратата на съперника четвърт час преди края, но Акрам Афиф шутира над напречната греда.

Загубата на Катар е първата, която домакин на световни финали допуска в първия мач на турнира.

Еквадор повежда в групата с 3 точки, докато домакинът Катар е на последната позиция преди другия двубой от групата между Сенегал и Нидерландия утре от 18:00 часа.

КАТАР – ЕКВАДОР 0:2
0:1 Енер Валенсия (16′ дузпа), 0:2 Енер Валенсия (31′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
3′  ОТМЕНЕН ГОЛ на Еквадор. Енер Валенсия се разписа във вратата на домакините, но след ВАР реферът реши да не признае попадението.
15′  ДУЗПА за Еквадор! Енер Валенсия бе изведен сам срещу вратаря на Катар, който го фаулира.
16′  ГОООЛ за Еквадор! Енер Валенсия се разписва от бялата точка.
31′  ГОООЛ за Еквадор! Отново Енер Валенсия бележи за Еквадор, след като надскочи съперник в наказателното поле
37′  Голмайсторът на Еквадор Енер Валенсия легна на терена и получава медицинска помощ.
45+5′ Шанс за Катар! Алмоез Али се размина с центриране и не успя да засече топката.
45+5′ Край на първото полувреме.

46′ Начало на втората част.
53′ Опасно центриране на Гонсало Плата, което обаче не намира Михаел Естрада в наказателното поле на Катар.
55′ Нова възможност за Еквадор! Кайседо изведе по отличен начин Ромарио Ибара, който финтира бранител на Катар и стреля опасно, но Албееш е на мястото си и спасява.
75′ Далечен изстрел на Акрам Афиф, топката минава високо над вратата.
81′ Шанс за Еквадор! Естрада подгони дълго подаване в наказателното поле на Катар, но вратарят на домакините излезе и улови.
86′ Мунтари пробва изненадващ удар от въздуха, но топката профучава на вратата на Галиндес.
90+6′ Край на мача.

Shirt badge/Association crestКАТАР: 1. Саад Ал Шееб  , 2. Педро Мигел, 3. Абделхаким Хасан, 14. Хомам Ахмед, 15. Баасам Хишам, 16. Буалем Хухи, 6. Абдулазиз Хатем, 10. Хасан Ал Хайдос (72  4. Мохамед Ваад), 12. Карим Будиаф , 11. Акрам Афиф , 19. Алмоез Али (72  9. Мохамед Мунтари)
Резерви: 21. Юсеф Хасан, 22. Мешал Баршам, 5. Тарек Салман, 7. Ахмед Ал Аелдин, 8. Али Асадала, 13. Мусаав Хидир, 17. Исмаил Мохамад, 18. Халид Мунер, 20. Салем Ал Хаджри, 23. Асим Мдиабо, 24. Наиф Абдулрахим, 25. Фасем Габер, 26. Мустафа Мешаал
Старши треньор: Феликс Санчес

Shirt badge/Association crestЕКВАДОР: 1. Ернан Галиндес, 2. Феликс Торес, 3. Пиеро Инкапие, 7. Первис Еступинян, 17. Анхело Пресиадо, 10. Ромарио Ибара (68  16. Йереми Сармиенто), 19. Гонсало Плата, 20. Жегсон Мендес , 23. Мойсес Кайседо  (90 21. Алан Франко) , 11. Микаел Естрада (90 26. Кевин Родригес) , 13. Енер Валенсия   (77 5. Хуан Сифуентес)
Резерви: 12. Мойсес Рамирес, 22. Александер Домингес, 4. Роберт Арболеда, 6. Вилиам Пачо, 8. Карлос Груесо, 9. Едуар Пресиадо, 14. Хавиер Ареага, 15. Анхел Мена, , 18. Диего Еспиноса, 24. Джоркаеф Реаско, 25. Джаксон Поросо
Старши треньор: Густаво Алфаро

Стадион: “Ал Бейт”, Ал Хор
Съдия: Даниеле Орсато, Италия