- Въпреки че пандемията от ковид официално приключи през май 2023 г., болестта все още заплашва глобалното здраве. Така в момента в света се разпространява нов вариант на коронавирус EG.5 „Ерис“, а вариантът ВА.2.86 „Пирола“ е под наблюдение поради големия брой мутации
Но в социалните мрежи и месинджърите твърдят, че…
…коронавирусният вариант EG.5 изобщо не съществува и медиите само разпалват паника. И също така, че BA.2.86 е по-опасен за хора, които вече са ваксинирани.
Но какво наистина?
Въпреки развитието на популационния имунитет чрез ваксинация и естествено заразяване, както и бързата диагностика и ефективно лечение, коронавирусът продължава да циркулира във всички страни по света, продължава да убива хора и непрекъснато се променя, каза генералният директор на Световното здравеопазване Организацията каза миналия август Въпреки че рискът от развитие на тежки или фатални форми на Covid според него днес е много по-нисък, отколкото преди година.
Коронавирусният вариант EG.5 беше открит за първи път през февруари 2023 г., а към 1 септември вече беше открит в 57 държави. Общо СЗО вече е включила седем варианта на коронавируса, който причинява COVID-19, в списъка си с „варианти под наблюдение“ (VUM, вариант под наблюдение) и три в списъка си с „представляващи интерес варианти“ (VOI, вариант от интерес ). Първоначално EG.5 беше включен в първия списък, но поради бързото му разпространение беше преместен във втория. Организацията отбелязва, че в световен мащаб се наблюдава стабилно нарастване на дела на EG.5 в сравнение с други варианти на вируса. Според съобщения в чуждестранни медии, това може да се обясни с мутация, която позволява на EG.5 да избегне антитела, произведени в отговор на по-ранни варианти на вируса и ваксината.
Въпреки това рискът, породен от EG.5 за глобалното население, се счита за нисък, подобно на други циркулиращи в момента варианти на VOI. Въпреки това, поради разпространението и способността си да преодолява имунитета, EG.5 може да доведе до увеличаване на заболеваемостта и да стане доминиращ в някои страни или дори в целия свят, отбелязва СЗО.
В Русия властите наблюдават патогените на COVID-19, включително варианта EG.5 Eris, подчертава Роспотребнадзор . От ведомството отбелязват още, че EG.5 все още не е широко разпространен у нас, но свързаните с него рискове от усложняване на епидемиологичната обстановка с COVID-19 все още съществуват. Симптомите на заболяването са същите като при предишните варианти на коронавируса: кашлица, хрема, висока температура, болки в гърлото и стягане в гърдите. Ръководителят на Роспотребнадзор Анна Попова посъветва руснаците да се консултират с лекар, ако е необходимо, и да не се занимават със самодиагностика и самолечение.
Информацията, че преди това ваксинираните хора са по-податливи на новия вариант на коронавирус BA.2.86 „Pirola“, вероятно се разпространи широко след августовска публикация от Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на Министерството на здравеопазването на САЩ. Това, което всъщност означаваше докладът, беше, че се смята, че BA.2.86 е по-способен от други варианти на коронавирус да причини COVID-19 при тези, които преди това са имали заболяването или са били ваксинирани. Това се дължи на голям брой мутации. Те позволяват на BA.2.86 да избегне антителата, които тялото е произвело в отговор на по-ранни варианти на вируса или ваксината. Американският отдел обаче отбеляза, че проби от BA.2.86 все още се изучават, така че е твърде рано да се говори за ефекта му върху имунитета.
По-късно CDC изясни, че антителата, които се произвеждат по време на ваксинация или заболяване, са само част от имунната система на тялото и други части от нея са били засегнати в по-малка степен от еволюцията на вируса. Така че е вероятно тяхната активност срещу BA.2.86 да не намалее. Като цяло наличието на антитела срещу други варианти на SARS-CoV-2 след ваксинация, предишна инфекция или и двете вероятно предпазва от тежко заболяване, което новият вариант може да причини.
Какво има в долния ред?
Коронавирусният вариант EG.5 съществува и се разпространява по света. Както и BA.2.86, чийто ефект върху съществуващия имунитет срещу коронавирус все още трябва да бъде проучен.
СЗО все още счита COVID-19 за глобална заплаха за общественото здраве и призовава страните да засилят наблюдението и споделянето на информация, за да оценят риска, породен от разпространението на нови щамове на коронавирус.