Водата за напояване намалява, но ще даваме още 5 г. на Гърция от Арда

0
2


Вече пестят по морето за пиене, за да няма режим през лятото

Водата, с която разполагат фермерите у нас за напояване, се оказва на критично ниско ниво. Язовирите, стопанисвани от Министерството на околната среда и водите, които служат за поливни нужди, са пълни едва 38%, показва ежедневният бюлетин на ведомството към 2 май. За сравнение, по същото време на миналата година общото количество вода в тях е било 45%.

Междувременно в неделя официално стана ясно, че ще даваме още 5 години вода за напояване на гръцките фермери от река Арда, съобщи БНР, цитирайки гръцкото министерство на външните работи. Дотогава южните ни съседи трябва да са модернизирали или

да са изградили нови язовири

Това стана факт след прието решение от страна на Министерския съвет за одобряване на проект на съвместна декларация между двете правителства за използването на водите от реката.

Правителството на Гърция декларира, че ще предприеме необходимите стъпки да осигури възстановяването на съответните разходи за предоставяната от българска страна услуга, но все още не е ясно по какъв начин ще се случи това.

По отношение на язовирите, които се използват за питейни нужди, бюлетинът показва, че

те са пълни на 69% от общия им обем

Миналата година по това време са били на 71%.

Обичайно ограничения за софиянци няма. Те черпят вода от язовир “Искър” и през април са имали достъп до толкова вода, колкото и през миналата година – 12 млн. куб. м.

“Стреченска бара” е водоемът на Монтана, Враца и околностите. Екоминистерството е отпуснало 0,900 млн. куб. м вода за пиене за Монтана и 1,100 млн. куб. м за Враца. И тук няма съществена промяна спрямо април 2024 г.

Ограничения има за Велико Търново. Според месечните графици за ползване населението там е имало достъп до 2 млн. куб. м сега от яз. “Йовковци” спрямо 3,2 млн. през м.г. По отношение на Шумен и Търговище, които черпят вода от “Тича”, е интересно, че няма промяна с отпуснатите количества – 2,4 млн. куб. м за Шумен и 0,700 млн. куб. м.за Търговище, колкото е било и преди година. А наличният полезен обем на водоема е дори под 50% – на 44,2.

По морето обаче вече започва пестенето на вода.

“Камчия” е другият язовир, който е с доста нисък приток. Пълен е на едва 39% и затова Варна и Бургас имат ограничения в отпуснатите количества. Варненци имат достъп до 2 млн. куб. м, а бургазлии – до 4 млн. куб. м. За сравнение, миналата година е било съответно 3 млн. за Варна и 3,8 млн. за Бургас. Икономиите са необходими, за да няма режим през лятото, когато започва активният туристически сезон. От юни до септември

количествата, които са необходими, са двойно по-големи

от тези през останалите месеци на годината.

Южното Черноморие има достъп до вода и от язовир “Ясна поляна”. Ековедомството отпуска малко повече спрямо предходната пролет – 1,000 млн. куб. м на 0,700 млн. куб. м. през 2024 г.

Повече има и за сливенци. Язовирът, от който черпят вода, е “Асеновец”. Сега са отпуснати 1 млн. куб. метра вода, а през 2024 -а – 0,9 млн. куб. метра. За Кърджали и Перник няма промяна в отпуснатите количества.





Източник 24часа