Международният икономически форум в Санкт Петербург, където са представени водещи държави, би могъл да окаже положително въздействие върху световната икономика. Това заяви руският президент Владимир Путин на среща с водещите световни информационни агенции в кулоарите на СПИЕФ.

Държавният глава информира за участието на Русия в уреждането на израелско-иранския конфликт, акцентира върху произхода на украинската криза и начините за нейното разрешаване, оцени отношенията на Русия със САЩ, Европа и азиатските страни, и също така за първи път говори за внучка си, която знае китайски.

Ето основните изявления, направени от руския президент.

Световна търговия и ролята на СПИЕФ

„Има всички основания да се смята, че прогнозите за забавяне на световната търговия имат известна основа“, заяви Владимир Путин.

По думите му въпреки че Международният икономически форум в Санкт Петербург не си поставя „толкова амбициозна цел“ като влияние и промяна на целия глобален икономически дневен ред чрез своята работа и постигнатите споразумения, самият факт, че форумът става все по-популярен, е важен.

„И като се има предвид, че във форума ще участват колеги от много страни, които заемат водещи позиции в икономическата сфера и най-вече по отношение на икономическия обем и влиянието им върху процесите в световната икономика, очакваме, че това ще окаже положително въздействие върху тези процеси“, коментира той.

Израелско-ирански конфликт

Руската федерация е в диалог със своите ирански колеги, като контактите ще продължат утре и вдругиден, разкри държавният глава.

„Както знаете лично съм във връзка с министър-председателя на Израел, а по този въпрос съм във връзка с президента на САЩ Доналд Тръмп. В постоянен контакт сме с нашите ирански партньори. Нашите специалисти работят в Бушер и ние нямаме намерение да си тръгваме. Не е ли това подкрепа? Иран не ни е поискал никаква друга подкрепа и, повтарям, ние сме дали своите оценки“, коментира той.

Днес обществото в Иран, „въпреки цялата сложност на протичащите вътрешнополитически процеси“, се обединява около ръководството на страната: „Това е почти винаги и навсякъде и Иран не е изключение“, на мнение е Путин.

„Струва ми се, че би било правилно всички да търсят начини за спиране на военните действия и да намерят начини всички страни в този конфликт да постигнат споразумение помежду си, за да гарантират както интересите на Иран, от една страна, в неговата ядрена дейност, включително мирна ядрена дейност, разбира се. Имам предвид както мирната ядрена енергия, така и мирната ядрена енергия в други области. И да гарантират интересите на Израел от гледна точка на безусловната сигурност на еврейската държава. Това е деликатен въпрос. И, разбира се, тук трябва да бъдем много внимателни, но, според мен, като цяло такова решение може да се намери“, каза той.

Тръмп и нормализирането на отношенията със САЩ

Намерението на президента на САЩ Доналд Тръмп да поднови отношенията на САЩ с Русия в различни области е изключително респектиращо. Американският бизнес се интересува от отношенията с Руската федерация:

„Това като цяло вдъхва известен предпазлив оптимизъм. И ние очакваме, че както президентът на Съединените щати, така и най-близкото му обкръжение ще видят това, ще го чуят и заедно с представители на бизнеса ще бъдат взети решения, насочени към възстановяване на руско-американските отношения“, заяви руският лидер.

Русия има контакти с държавния секретар на САЩ Марко Рубио и вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс, разкри Путин.

„Като цяло, постепенно, постепенно, във всеки случай, се създават условия за възстановяване на отношенията. Надяваме се, че тази тенденция ще се запази. Готови сме за това.“

„Относно евентуална среща с г-н Тръмп, е, тя със сигурност би била изключително полезна. Но съм съгласен с президента на Съединените щати, тя, разбира се, трябва да бъде подготвена и да завърши с някакви положителни резултати“, категоричен бе Путин.

Произход и решения на украинската криза

Русия се опитва да постигне споразумение за разрешаване на ситуацията в югоизточна Украйна от осем години:

„Търпим осем години, разбирате ли? Срам е за хората, те са измъчвани там осем години. А те все още тормозят Руската православна църква и тормозят рускоезичното население. Всички се преструват, че не забелязват. В крайна сметка решихме да сложим край на този конфликт. Да, използвайки нашите въоръжени сили“, заяви Путин.

Според държавният глава Русия не е започнала военни действия в Украйна, но се опитва да ги прекрати.

„Само сегашното украинско ръководство започна война на собствена територия след държавния преврат, който се случи в Киев, използвайки въоръжени сили, включително тежка техника и авиация, срещу цивилното население на тогавашна югоизточна Украйна – срещу Донбас: Луганск и Донецк. Необходимо е не само да се прекрати украинският конфликт в сегашния му вид, но и да се намери решение „за дългосрочна историческа перспектива“, обясни той.

По думите му загубите на украинските въоръжени сили надвишават нивото на мобилизация.

„Какво следва? Ето какво… да разговаряме, съгласни сме, нека седнем и да преговаряме“, прикани Путин.

Той каза, че нелегитимността на украинското ръководство сочи липсата на правно жизнеспособна система на власт там:

„Подписът трябва да е на легитимните власти. В противен случай, знаете ли, следващият ще дойде и ще хвърли всичко в кошчето. Но това не е правилно, ние решаваме сериозни проблеми. Готови сме да проведем съществени преговори на принципите на уреждане, но само ако украинската страна също е готова за това. А нейните западни спонсори и така наречени съюзници настояват да се бият до последния украинец. Ние сме в контакт, нашите преговорни групи са в контакт“, каза още той.

Въпроси на сигурността и отношенията с Европа

Вместо да лъжат за руската заплаха, европейските власти трябва да се съсредоточат върху спасяването на автомобилната си индустрия и повишаването на заплатите, заяви Путин.

„Легендата, че Русия ще атакува Европа, страните от НАТО, е същата невероятна лъжа, в която се опитват да накарат населението на западноевропейските страни да повярва. Разбираме, че това са глупости. Тези, които казват това, самите те не вярват в него“, коментира руският лидер.

По думите му увеличаването на разходите за отбрана на страните от НАТО до 5% от БВП няма смисъл, тъй като чрез постоянно подобряване на отбранителните си способности Русия смекчава всякакви възникващи заплахи.

„Защото ние сме самодостатъчни по отношение на осигуряването на нашата сигурност“, заяви Путин.

Лидерите на европейските държави, които са прекъснали контактите с Русия, решавайки да „ни нанесат стратегическо поражение на бойното поле“, могат да възобновят сътрудничеството, ако желаят: „Ние сме отворени“, каза той.

Отношения с азиатските държави и внучката на президента

Русия започна да развива отношения с азиатските държави още през 2000-те години благодарение на икономическия растеж и това развитие не е опортюнистично, каза Путин.

„Забелязахме тази тенденция още в началото на 2000-те, ако не и в края на 90-те години. Вече бяхме започнали да изграждаме отношения с Китай. Това не е опортюнистичен въпрос. Всичко това се случва до голяма степен поради растежа на обема и качеството на китайската и руската икономики“, обясни той.

Взаимодействието с Китай е свързано, наред с други неща, с развитието на финансовата сфера, където страните трябва да осигурят надеждни финансови потоци, които да гарантират нарастващи обеми на търговията: „Имаме планирани инвестиционни проекти на стойност 200 милиарда долара само от двете страни. И всички те са реалистични, всички ще бъдат реализирани. Нямам никакви съмнения.“

Путин заяви, че интересът към китайския език нараства в Русия.

„Тук няма нищо изненадващо. Няма нищо, което би отличавало руско-китайските отношения в този случай от всякакви други отношения на нашата страна с други страни в случай на разширяване на обема на контактите и икономическата активност. Веднага щом икономическата активност нараства, веднага има нужда от специалисти, които някога са говорили английски, някога немски, някога, през 19 век, френски. Той все още се смята за език на дипломатическото общуване“, коментира той.

Президентът спомена за първи път, че има внучка, която говори свободно китайски с учителя си в Пекин.

Страните от Югоизточна Азия надминават световните показатели по отношение на своя дял в световната търговия и темпове на икономически растеж „и ние вярваме, че те са много обещаващи партньори за нас“.

Партньорство със съседите

Сътрудничеството между Русия и Казахстан в рамките на Организацията на Договора за колективна сигурност не е насочено срещу трети страни. „Говорим само за осигуряване на сигурност в региона на нашата отговорност“, каза Путин.

„Почти целият казахстански петрол се изнася през Русия. Но разбираме, че Казахстан е заинтересован от диверсификация и сме готови да съдействаме Може да възникнат сериозни проекти в областта на ядрената енергетика, както в Узбекистан, така и в Казахстан. Работим сериозно по това и сме в добър етап на развитие на тези проекти“, обясни президентът.

По думите му Русия развива сътрудничество с Беларус:

„Имаме въпроси, за които спорим. Освен това тези спорове са непрекъснати, на постоянна основа. В крайна сметка всички ние намираме решения, защото се стремим да търсим искрено“, разкри той.  „Нивото на търговския оборот между Русия и Беларус достигна 50 милиарда долара. Това са сериозни цифри. И растежът продължава. Той продължава, включително благодарение на сътрудничеството.“

Русия и Азербайджан разработват съвместни проекти в областта на логистиката и производството, по-специално корабостроенето:

„Като цяло, ако говорим за Азербайджан, търговският ни оборот се е увеличил със 7% миналата година. Мисля, че това е добър показател“, каза Путин.  https://trud.bg/