Археолози откриха винарска изба в италианската провинция Сиена, чиято възраст се оценява на 1800 години. Находката е направена при разкопки във Вила Аяно, датираща от 4-7 век сл. Хр.
Проучванията показват, че мазето на вилата е било предназначено за производството на значително количество вино. Учените описват голяма зала с размери 30 на девет метра с шест аксиални колони, които разделят два кораба.
Открити са около 30 dolia defossa – кани за вино, които са били заровени в земята. Първоначално те бяха около 50 и бяха разположени в четири реда. Очевидно вилата е произвеждала напитката не само за местна консумация, но и за продажба.
Преди това археолозите откриха във вилата два правоъгълни резервоара с измазани стени. Те могат да се използват за ферментация на пивната мъст. Предположението на учените е потвърдено от химичен анализ – той разкрива останки от борова смола, която е била използвана в древното винопроизводство.
Археологическите изследвания позволиха на учените да хвърлят нов поглед върху историята на винопроизводството през римския период, съобщава порталът Threads.