Евростат изкара данните за януари и индексът се оказа по-висок от декемврийския
Почти 100% е сигурно, че януарската инфлация, която НСИ ще обяви идния петък, ще позволи на България да покрие ценовия критерий за влизане в еврозоната. Това произтича от данните, които Евростат оповести в понеделник за инфлацията през първия месец на годината в страните от еврозоната.
Средната се повишава от 2,4%, колкото беше през декември, на 2,5% за януари. А трите държави с най-нисък индекс са Ирландия (1,5%), Финландия (1,6%) и Италия (1,7%). Средната е 1,6%, а критерият за ценова стабилност се приема за изпълнен, ако инфлацията е максимум с 1,5 процентни пункта отгоре. С други думи България влиза в еврозаната дори годишната инфлация за януари да се окаже 3,1%.
През декември хармонизираният индекс на цените у нас на годишна база
беше 2,1%, а средногодишният за предходните 12 месеца – 2,6%
Изчисленията все още се правят, но има малка вероятност януарската инфлация у нас да се окаже много по-висока от декемврийската. Единствените две стоки, които видимо поскъпнаха и биха могли да окажат влияние върху общия индекс, защото са с висока относителна тежест, са хлябът и горивата.
ДДС върху хляба и брашното от 1 януари се върна отново на 20%, след като през 2022 г. стана нулев. Това
доведе до поскъпване с около 20% веднага след Нова година,
но е факт, че в големите търговски вериги, през които минава около 35% от цялата търговия в България, не пипнаха цените.
През януари горивата също поскъпнаха. Масовият бензин А-95 например беше 2,55 лв. за литър на Нова година, а в понеделник – 3 февруари,
вече бе достигнал 2,62 лв.
Тези 7 стотинки представляват 2,25% поскъпване, а при по-масовия дизел процентът е 3,11%. Всъщност горивата поскъпват без прекъсване през последните четири месеца. Възможно е трендът за покачване да се запази заради вдигането на котировките на петрола. В понеделник те се запазиха над 75 долара.
Цената на питейната вода също се вдигна от 1 януари в 24 области на страната, като
процентът беше между 0,8 и 19%
В останалите четири области обаче поевтиня. Твърде възможно е и други стоки и услуги да се окажат поевтинели, тъй като януари не е особено активен за потребление месец, и така средният индекс да се окаже ако не същият като за декември, то поне съвсем малко по-висок.