Атанас Яранов е едно явление с висок клас на професионализъм и талант, каза пред БТА изкуствоведът, художник и куратор Пламена Димитрова-Рачева по повод откритата тази вечер изложба „Рицарят на светещата линия“, която отбелязва 85 години от рождението на художника.
Сред присъстващите в галерията-музей „Анел“ беше дъщерята на Атанас Яранов – Ива Яранова.
„Тази изложба, която показваме, е плод на двадесетгодишния му труд до 1985 г. и включва произведения от различни периоди на изкуството му. Интересно е, че могат да бъдат видени монументални работи, при които е използвал техниката сграфито. Освен това, могат да се видят и рисунки от Париж, по време на неговата специализация. Виждаме и много интересни произведения, които са тематично свързани с участията му в общи изложби, в периода до 80-те години. Атанас Яранов е едно от емблематичните имена на българското изкуство. Можем да го поставим редом до Генков и Казаков. Още от първите си изяви, той има големи успехи и множество национални награди за живопис, което е разбираемо, защото неговото отношение към изкуството е изследователско“, каза още Пламена Димитрова-Рачева.
Припомни,че Яранов произхожда от семейство на интелигенти: „Дядо му е бил един от първите дипломати, също така и учен полиглот. В края на живота си, след 80-ата си годишнина, дядо му започва да прави скулптура. Баща му е един от най-известните наши учени – географи, който по време на промените след 9 септември изчезва при изследователска експедиция. От двамата си родители, Яранов приема една интровертност, която му позволява изследователски характер. Това, което го отличава като автор, е, че има точна рисунка, с която анализира света около себе си. Той е човек, който твори в ателието си, през повечето време. В допълнение, Яранов пресъздава и отделни части от своето ателие. Преди да прави живопис, Яранов прави различни рисунъчни варианти на композицията“.
„Може да се каже, че изкуството на Атанас Яранов е оценено във времето. Неговите образи се запомнят, те са емблематични и това означава повече от това да имаш свой собствен стил. Лично впечатление добих от една неговата изложба, която открих през 1978 г. във Варна. Във въпросната изложба, вече беше много ясен неговия стил, чрез който той поставя в пространството определени образи, обекти и конструкции“, разказа Пламена Димитрова-Рачева.
Атанас Яранов (1940–1988) е възпитаник на проф. Георги Богданов в НХА и автор на монументални и кавалетни произведения. Носител е на национални награди, а негови творби са част от фондовете на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия и редица частни колекции в България и чужбина.