Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев

0
5



Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Николай Бинев“ – на 29 и 30 ноември, съобщават от трупата.

По думите им в текста са вплетени теми за свобода и подчинение, идентичността и невъзможността за излизане от собствените ни затвори, смисъл и безсмислие, абсурд и истина, изследва подчинението на собствените ни страхове, цената на човешкия живот, както и ролята на… царевицата.

„Седемнадесет години, след като за първи път стъпих на сцената на Младежкия театър като актриса, стъпвам отново за първи път, но като режисьор. Вълнението е голямо, пиесата – нереално страхотна, екипът – въздушно-креативен, а актьорите – изключителни“, коментира Яна Титова.

От театъра припомнят, че тя получи „Аскеер“ за изгряваща звезда през 2008 година за Ирина в „Три сестри“ на Чехов, постановка на Крикор Азарян. Позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни бийч“, сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор.

„Пиесата на Захари Карабашлиев дава толкова много възможности, че за мен като режисьор беше изключително интересно и провокативно да изследвам различни посоки на разказа и заедно с актьорите да намерим ключа към нашия „Лисабон“. Много съм впечатлена от заряда, с който целият екип се хвърли в „Лисабон“. През цялото време се забавлявахме с героите на Захари и актьорите бяха толкова всеотдайни и ангажирани с процеса, че, честно казано, не ми се иска да свършват репетициите. Но пък, от друга страна, нямам търпение да споделим „Лисабон“ с публиката“, казва Яна Титова.

Спектакълът ще срещне публиката с хора, които са отвлечени и затворени в непознато, лишено от конкретика място. Докато чакат да им съобщят какъв ще е размерът на откупа им, те са осъдени да бъдат заедно и – искат не искат – да общуват. Въпросът е колко време ще прекарат там – часове, дни, години, и къде е това непознато място.

Сценографията и костюмите са на Огняна Серафимова, асистент-сценограф е Иван Петросян, композитор – Емилиян Гацов-Елби, хореограф – Станислав Генадиев. Участват Георги Гоцин, Юлиян Петров, Теодор Ненов и Стефан Додуров.

Следващите дати са 8 и 15 декември, 9 и 28 януари.



Източник БТА