С ГОЛ В ДОБАВЕНОТО ВРЕМЕ ДОБРУДЖА СЕ НАЛОЖИ НАД ДУБЪЛА НА ЦСКА 1948

Футболистите на Добруджа постигнаха втората си победа във Втора професионална лига. В мач от 9-ия кръг те се наложиха с 2:1 при визитата си на ЦСКА 1948 II. В 14-ата минута Димов излезе срещу вратаря на домакините, но защитник се намеси в последния момент и изби в корнер. В 33-ата минута „жълто-зелените” стигнаха до гол. Том проби от половината на Добруджа, стигна до аутлинията и пусна топката по тревата около точката за дузпа, където Рангел Абушев засече. В 58-ата минута Георги Иванов изравни, след като стреля от границата на наказателното поле, топката рикошира в крак на защитник и излъга вратаря. Дълбоко в добавеното време Добруджа стигна до успеха с 2:1. Андриян Димитров успя да прехвърли вратаря, след това с едно докосване от малък ъгъл бе точен. „Поредният труден мач за нашия отбор. Най-важното е, че го спечелихме, защото изпитваме недостиг на точки. Играхме добре, но и късметът ни помогна. Много се борихме. Неслучайно поведохме в резултата, имахме още две възможности за гол през първото полувреме. След почивката обаче предоставихме инициативата на съперника, вероятно и защото силите ни се поизцедиха. Допуснахме изравняване на резултата. След това обаче се вдигнахме, като за това помогнаха и някои от влезлите като резерви. Затворихме се и изчаквахме подходящи моменти за контраатаки. Накрая усилията ни бяха възнаградени. Вече забравяме този мач и продължаваме да работим, за да надграждаме“, коментира пред Sportal.bg главният мениджър на добричлии Венцислав Желев.

Междувременно стана известно, че Атанас Атанасов – Орела е новият старши треньор на Добруджа. Опитният специалист, бивш наставник на Спартак (Варна), Локомотив (Мездра), Монтана и Нефтохимик, заменя на поста Стефан Славов, който ще остане в клуба като треньор в школата.

3. Етър ВТ 9      6      1      2      23:12       19
  4. Миньор (Пк) 9      5      4      0      15:7 19

Марек 1915 (Дупница) – Литекс (Ловеч)

Добруджа 1919 (Добрич) – Марица 1921 (Пловдив)

Левски 2020 (Лом) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Септември (Симитли) – Струмска слава 1927 (Радомир)

17 септември 2021 г., петък, 19:00 ч.

Етър ВТ (Велико Търново) – Спортист 2009 (Своге)

18 септември 2021 г., събота, 15:00 ч.

Миньор (Перник) – Монтана 1921 (Монтана) – пряко по Диема спорт

18 септември 2021 г., събота, 17:00 ч.

Лудогорец 1945 II (Разград) – Спартак 1918 (Варна)

Хебър 1918 (Пазарджик) – Септември (София)

Янтра 2019 (Габрово) – Нефтохимик 1962 (Бургас)

18 септември 2021 г., събота, 18:00 ч.

Созопол (Созопол) – Ботев II (Пловдив)

ХАНДБАЛИСТИТЕ НА ДОБРИЧ ГОСТУВАТ НА ОСЪМ В ПЪРВИЯ КРЪГ

Сезонът в елита на мъжкото хандбално първенство на България започва през уикенда с участието на девет клуба. В първата среща от кампания 2021/2022 на 18 септември вицешампионът Осъм ще приеме в Ловеч тима на Добруджа. Ден по-късно Пирин-64 (Гоце Делчев) ще посрещне Спартак (Варна) в “Неврокоп Арена”.

Останалите две срещи от първия кръг са отложени за следващия месец. Бронзовият медалист от миналия сезон Локомотив (Горна Оряховица) ще се изправи срещу Левски в Българене на 16 октомври, а на 31 октомври шампионът и носител на купата на страната Шумен-61 ще приеме Локомотив (Мездра). Чардафон (Габрово) почива на старта.

В сравнение с предишния сезон 2020/2021 отборите са с един по-малко след отказването на АСТИ (Хасково). sportal.bg

ПРАНДИ: БЪДЕЩЕТО МИ НАЧЕЛО НА БЪЛГАРИЯ ЗАВИСИ ОТ ФЕДЕРАЦИЯТА

Селекционерът на мъжкия национален отбор по волейбол на България – Силвано Пранди, очаквано не беше доволен от представянето на тима на европейското първенство. “Лъвовете” загубиха от Германия на осминафиналите и за втори пореден шампионат останаха извън топ 8 на континента. През 2019 г. те останаха на 11-а позиция.

Италианският специалист заяви, че от Българската федерация ще решат дали ще продължат да разчитат на него в бъдеще. По първоначална информация, помощник-треньорът Николай Желязков трябваше да замени Пранди начело. “Кой не греши?! Всеки, който работи, допуска грешки, но това е животът. Решението за бъдещето ми трябва да го взимам аз. Договорът ми с федерацията изтича през 2022 г. Всичко е в техни ръце. Зависи те какво ще решат”, заяви Пранди. btvnovinite.bg

СТАНИМИРА ПЕТРОВА СЕ ЗАВРЪЩА НА РИНГА

Станимира Петрова ще сеОВА СЕ ЗАВРЪЩА НА РИНГА завърне на ринга след малко повече от месец почивка. Световната шампионка и носителка на три златни медала от първенства на Стария континент ще вземе участие в държавното първенство по бокс при дамите. Турнирът ще се проведе в Русе от 29 септември до 3 октомври. Тогава на ринга ще се качат всичките ни водещи състезателки при жените и при девойките.

Станимира Петрова си взе почивка след отпадането на осминафиналите на Олимпийските игри в Токио. Тя загуби с доста спорно решение от 2:3 съдийски гласа от колумбийката Йени Кастанеда. “Всички мисли са насочени към Олимпийските игри в Париж 2024. Целта е само една – да вземем медала, който не успяхме от Токио. Амбицията, както у Станимира, така и у мен, е много голяма. Имаме какво да докажем и съм убеден, че няма да се спрем, докато не го направим”, каза Петър Лесов – олимпийски шампион от Москва 1980 и личен треньор на Станимира Петрова.

ЙЪНГ БОЙС ШОКИРА МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД НА СТАРТА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Манчестър Юнайтед стартира тазгодишното си участие в Шампионската лига с грешна стъпка и загуби гостуването си на Йънг Бойс на швейцарска земя с 2:1. Головете отбелязаха Кристиано Роналдо в 13-ата за гостите и Никола Нгамалеу (66’) и Теосон Джордан Сибачо (90’) за домакините.

Играчите на Оле Гунар Солскяер започнаха добре срещата и успяха да отбележат ранен гол, но след червеният картон на Аарън Уан-Бисака в 35-ата минута тотално изпуснаха инициативата и бяха надиграни от своя швейцарски противник. “Червените дяволи” успяха да открият резултата още в 14-ата минута, когато страхотен пас от страна на Бруно Фернандеш намери Кристиано Роналдо в наказателното поле и той само с едно докосване прати топката между краката на вратаря на швейцарския шампион за 1:0. Йънг Бойс достигна до първия си опасен удар по посока на Де Хеа в 24-ата минута чрез Фаснахт, но вратарят отрази. В ответната атака отново Роналдо се озова на стрелкова позиция, но този път Давид фон Балмос също спаси. Аарън Уан-Бисака получи директен червен картон в 35-ата минута, когато направи напълно необмислено нарушение в глезена на играч на Йънг Бойс и съдията не се поколеба да го отстрани от игра. Веднага след това Солскяер замени Джейдън Санчо с Диого Далот. Минута по-късно отново Кристиан Фаснахт се оказа на отлична позиция, но стреля покрай дясната греда. До края на полувремето домакините отправиха няколко удара по посока на вратата на Де Хеа, но той се справи.

На почивката норвежкият мениджър на гостите включи в игра Рафаел Варан и промени схемата на тима, който заигра с трима централни бранители, за да търси повече сигурност в отбрана. В същото време неговият колега Давид Вагнер направи офанзивна смяна и пусна Теосон Джордан Сибачо. В 54-ата минута Кристиано Роналдо надбяга бранителите на домакините и навлезе в наказателното поле, но там бе настигнат от Камара и загуби равновесие, а впоследствие отправи протести към съдията с искания за дузпа, но не получи такава. Йънг Бойс успя да изравни в 65-ата минута, когато центриране на Елиа намери Никола Нгамалеу, който пък на свой ред изпревари Рафаел Варан и прати топката зад Де Хеа за 1:1.

20 минути преди края на срещата Оле Гунар Солскяер замени Кристиано Роналдо и Бруно Фернандеш с Джеси Лингард и Неманя Матич, явно търсейки допълнително подсигуряване в дефанзивен план, а доминацията на швейцарския тим след почивката бе осезаема. В 88-ата минута Мишел Ебишер стреля много опасно от около 25 метра, но Давид Де Хеа отново се справи и спаси с върха на пръстите си. Йънг Бойс успя да грабне победата в последната минута на добавеното време, когато невероятна грешка допусна Джеси Лингард, който реши да връща към Давид Де Хеа, но топката бе пресечена от Теосон Джордан Сибачу, който я прати необезпокояван в мрежата за 2:1.

В следващия кръг играчите на Манчестър Юнайтед ще домакинстват на Виляреал, който ги победи само преди няколко месеца на финала в Лига Европа, а Йънг Бойс ще гостува на Аталанта в Италия.

СЪРБИЯ ПРОДЪЛЖАВА УСПЕШНО ЗАЩИТАТА НА ТИТЛАТА

Действащият европейски шампион Сърбия продължава успешно защитата на титлата и ще играе на полуфинал на европейското първенство. Волейболистите на Слободан Ковач надиграха Нидерландия с 3:0 (25:23, 25:20, 27:25) в мач от 1/4-финалната фаза на надпреварата, изигран в Гданск (Полша). Така “плавите” ще се изправят срещу победителя от двойката Италия – Германия.

“Репрезентация” ще бъде във финалната четворка за 12-и път, като има във витрината си три титли, един сребърен медал и шест бронза, както и едно четвърто място.

Най-резултатен бе Урош Ковачевич с 15 точки, Дражен Лубурич приключи с 11 точки. Марко Ивович добави 10 точки (3 аса). За съперника Нимир Абдел-Азиз се отчете с 14 точки (1 ас, 1 блокада). Гийс Йорна завърши със 7 точки, толкова реализира и Бени Туинстра.

Полуфиналите започват на 18 септември (събота).

ТОЗИ ПЪТ БАЙЕРН СЕ ЗАДОВОЛИ САМО С ТРИ, БАРСЕЛОНА ДОРИ НЕ УЦЕЛИ ВРАТАТА

Байерн (Мюнхен) записа втора убедителна победа над отслабения тим на Барселона в Шампионската лига, с което стартира успешно новия сезон в турнира. Този път германците се наложиха с 3:0 на “Камп Ноу”, след като преди малко повече от година бяха смазали съперника с 8:2. И докато тогава испанците поне успяха да вкарат две попадения, то сега те дори не стигнаха до точен удар. Томас Мюлер реализира първия гол след 34 минути, а после Роберт Левандовски добави още две попадения в 56-ата и 85-ата минута.

Роналд Куман заложи от първата минута на новия си централен нападател Люк де Йонг. Тимът действаше в схема с трима централни защитници, като в състава се завърнаха Ерик Гарсия и Педри. Барса излезе само с двама футболисти с офанзивни функции. Правещият фурор младок Джамал Мусиала беше титуляр за мюнхенци за сметка на Серж Гнабри, който не е в оптимална форма и стартира сред резервите. Там беше и Кинглси Коман, както и сънародникът му Люка Ернандес. Вместо последния в центъра на защитата започна Никлас Зюле.

В началните минути не се забеляза страх у испанците. Даже тяхна беше първата възможност, но в 15-ата Сержи Роберто стреля над вратата. Четири по-късно обаче Марк-Андре тер Стеген трябваше да показва отличния си рефлекс след шут на Сане и рикошет. В 27-ата пък Мусиала се опита да пробие защитата с нисък удар, но кълбото беше блокирано. Байерн излезе напред в 24-ата минута след поредица от подавания, след които Томас Мюлер реши да стреля от далечно разстояние. Кълбото обаче се отклони в гърба на Ерик Гарсия и стана неспасяемо за Тер Стеген. След попадението каталунците станаха по-неубедителни и до почивката не успяха да сторят нищо смислено, като по-скоро се стремяха да не инкасират още един гол. Така те посрещнаха паузата без нито един удар в очертанията на вратата.

Като по чудо Байерн не удвои преднината си в 52-ата, когато Сане стреля от 6-7 метра, но право в ръцете на Тер Стеген. Това обаче все пак се случи четири минути по-късно. Тогава Мусиала стреля в лявата греда на Тер Стеген, а при добавкатата Левандовски беше точен за 2:0. Веднага след това Куман извади опитните Бускетс и Роберто, за да ги замени с тийнейджърите Гави (17 г.) и Юсуф Демир (18 г.). Не след дълго на терена се появи и Филипе Коутиньо, който не е в най-добрата си форма. Промени се и схемата на Барса, като се върна вариантът с четирима в отбрана. За нещастие обаче с травма напусна Жорди Алба, което наложи влизане на още един 17-годишен талант от “Ла Масия” – Алехандро Балде. Нямаше обаче кой знае каква промяна и Байерн стигна до трети гол. Той пак беше вкаран от Левандовски и отново като добавка след изстрел в гредата – този път на Серж Гнабри. Минутата вече беше 85-а.

В другия мач от тази група “Е” Динамо (Киев) и Бенфика завършиха 0:0.