„Промяната“ твърдо остава зад него
„Спаси София” свали доверието си от кмета Васил Терзиев и напусна коалицията с ПП и ДБ в Столичния общински съвет. Така след месеци на напрежение управлението на столицата остана без спасители. Борис
Бонев и останалите 7 съветници от “Спаси София” ще сформира самостоятелна група в СОС
Поста си напусна и единственият им зам.-кмет Илиян Павлов, който отговаряше за транспорта.
Хората на Бонев обясниха, че стават конструктивна опозиция. Щели да са коректив и да направят всичко възможно ГЕРБ да не се върне на власт в столицата. Конфликт с общинските съветници от ПП-ДБ нямало, а Бонев разговарял с техните лидери и със самия Терзиев, преди да обяви публично за разпада на коалицията. При разговора с Терзиев
нямало драма, защото и двамата били културни
“Това не е акт на емоция, не е драма, а е поемане на политическа отговорност. Станахме част от тази коалиция, за да донесем радикална промяна в управлението на София. Подкрепихме Васил Терзиев, за да може 20-те години на некадърно управление на ГЕРБ да бъде прекратено, да се даде рестарт и София да поеме в нова посока. Вместо това резултатите са пълен застой, липса на реформи, смелост, визия”, обясни решението Бонев.
За раздялата имало няколко причини, сред тях и неспазване на коалиционното споразумение. Кметът така и не разбрал, че спечелил изборите не сам, а заради обединяването на много специалисти, които повярвали, че в София може да има промяна. Но важните за града решения се вземали от неформални структури.
Според Бонев ситуацията в общината напомня
заложническа криза
“Не си представяхме, че управлението на София ще зависи от съветниците на кмета. Вече съм споменавал името Адриана Попова – един от хората, който коли и беси в общината. С нея сме в конфликт от самото начало, защото желанията за промяна се блокират много често от нея. Но тя не е единствената”, заяви Бонев. Попова бе зам.-министър на електронното управление в кабинета на Кирил Петков. Била е изпълнителен директор на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии и е участвала в управлението на Българската асоциация по управление на проекти. През 2024 г. стана временно изпълняващ длъжността секретар на Столична община.
Имало паралелна община от “консултанти, приближени на кмета или членове на неговия предизборен щаб, които бяха назначени като съветници. Те взимат решения. Не са избрани от хората, не носят отговорност”, продължи Бонев.
Още през ноември – при първият публичен разрив, от “Спаси София” обявиха, че от действията на Терзиев по 5 маркера зависи дали ще излязат от коалицията. И посочиха ревизия на управлението на ГЕРБ, новите договори за почистване на града (за които се носели слухове, че “Таки ще поеме боклука в София”), липсата на нова структура на общината, бюджет 2025.
Сега обаче
капката, която преляла, бил конкурсът за нов главен архитект
“За едно съм съгласен с г-н Терзиев – това беше изключително прозрачен конкурс, защото от самото начало знаехме, че Богдана Панайотова ще го спечели”, каза Бонев и определи назначаването ѝ като “присъда за града”.
При първия раздор с поставянето на 5-те маркера и заговарянето от страна на Бонев за “време разделно” Терзиев намекна, че може и да не останат заедно.
“Време разделно” е всеки един ден с изборите, които правим. Аз се боря за интересите на града и на софиянци и оттам насетне администрацията трябва да намери път тези политики, които смята за полезни, да получат политическа подкрепа. За тази една година сме показали, че в токсична среда сме успели да направим много неща. Не страдам от излишно его и по време на разговорите с нашите партньори съм чувал много пъти “не”, но ние ще търсим път към всички, за да работим за града”, каза тогава кметът.
Преди това пък слъсък имаше след наложените от “Спаси София” промени в движението около НДК, което изкара хората на протести. “Има думи като “извинявам се”, които понякога трябва да се използват, и този случай е такъв”, ядоса се Терзиев.
Освен това СС няколко пъти публично настояваха той да смени шефа на общинската дирекция за управление на трафика Димитър Петров, защото саботирал зам.-кмета им по транспорта. Вместо това Терзиев назначи проверка, след като ГЕРБ извадиха доклад на Петров, според който по предложение на зам.-кмета частна компания била освободена от такса за използване на улици и булеварди за свое събитие и така общината е ощетена със 120 хил. лв.
Пак зам.-кметът Павлов носел отгворност, че София остана без договори за полагане на пътна маркировка през миналата година. Той поискал дейността да поеме общинското дружество “Софинвест”. В доклада е описано и как Павлов и съветниците от СС
настоявали за ремонта по “Патриарх Евтимий”, въпреки че било в нарушение на закона
Не чрез отказ, а чрез постоянство и борба за промяна ще изградим по-добър град за жителите му, обявиха от ПП в официална позиция.
“Промяната” потвърди доверието си в кмета Терзиеви заяви: “Вярваме, че с подобрена комуникация между екипите ни можем да ускорим развитието на София в желаната от всички посока.” Надявали се на сътрудничество със СС и като опозиция.
Изпълнителният съвет на партията ще заседава заедно с Терзиев по управленските приоритети в оставащите две години и половина от мандата.
Такива са изграждането на нови детски градини и ясли, отварянето на Витоша за гражданите, по-добри тротоари и осветление в кварталите. Ще си говорят и за подобряване на координацията и “екипа в Столична община, който може да ги постигне”.
От “Да, България!” определиха решението на “Спаси София” като прибързано и политически необосновано. И обясниха, че ще са мост за постигане на съгласие в полза на софиянци.
Кметът: Имам ясна цел – да променя града, хората искат резултати, а не конфликти Темпото може да е по-бързо, но има натрупани от 20 години проблеми
“Уважавам правото на всяка политическа сила да изразява своите позиции и да следва пътя, който смята за правилен. Решението на “Спаси София” да се оттегли от управленската коалиция е техен избор, но и сериозна отговорност пред софиянци – защото гражданите очакват не конфликти, а резултати. Очакват действия, които да подобряват реално живота им, а не политически демонстрации. Избран съм с ясен мандат – да донеса дългосрочна промяна в начина, по който се управлява столицата.” Това написа във фейсбук кметът на София Васил Терзиев след напускането на коалицията от хората на Борис Бонев.
А в плановете му влизат:
- повече прозрачност и отчетност в работата на администрацията
- реформа на процеса за възлагане на обществени поръчки и по-ефективно използване на публичните средства
- фокус върху кварталите и ежедневните проблеми на хората
- модернизация на градската инфраструктура
- развитие на устойчив и достъпен обществен транспорт
- по-чиста, по-зелена и по-подредена София
“Тази промяна не може да се случи с популизъм и резки завои, а с последователност, устойчивост и търпение. София не се променя със силни думи на пресконференции, а с ежедневна, трудна, понякога невидима, но смислена работа”, пише още той.
Вече имало и конкретни резултати, които ще бъдат разяснени през следващите дни.
“Разбирам, че темпото невинаги отговаря на очакванията. Самият аз също бих искал много от нещата да се случват по-бързо. Но нека не забравяме – проблемите, които се опитваме да решим, са се натрупвали повече от 20 години. И те не могат да бъдат премахнати за една година с магическа пръчка. Ние нямаме мнозинство в СОС. Затова подхождаме отговорно – без да обещаваме невъзможното, а като планираме, действаме и носим отговорност”, пише още той.
Вярва, че с “диалог, разум и воля можем да работим съвместно с всички, които имат желание за истинска промяна – независимо дали са част от коалиция, или не. София има нужда от партньорство, не от политическо състезание по критики”.
“И нека не забравяме – както гражданите, така и историята ще отсъдят кой наистина работи за интересите на града и кой обслужва икономически или партийни зависимости. Това ще проличи най-ясно при всяко гласуване в Столичния общински съвет – по бюджета, по инвестициите в кварталите, по темите за презастрояването, транспорта, чистотата и социалните услуги”, пише още той. Призова гражданите да следят внимателно тези гласувания, защото там се вижда кой наистина защитава обществения интерес и кой просто говори за него.